Sezon grzewczy – jesień i zima to czas, kiedy trzeba dogrzewać mieszkanie/dom. Niskie temperatury na zewnątrz sprawiają, że ściany wychładzają się i w pomieszczeniach robi się zimno. Problemu nie mają jedynie osoby posiadające centralne miejskie ogrzewanie. Aby zmniejszyć rachunki, powinni wprowadzić niewielkie modyfikacje w ogrzewaniu pomieszczeń. Pozostali nie dojść, że muszą zapewnić ciepło w domu, to jeszcze zwracać uwagę na to, aby ciepło nie uciekło z pomieszczeń.
Ogrzewanie – największy wydatek
Ogrzewanie jest bez wątpienia największym wydatkiem związanym z utrzymaniem domu – w sezonie grzewczym pochłania nawet kilka tysięcy złotych. Dobra wiadomość jest taka, że zmieniając odrobinę swoje nawyki, można zaoszczędzić. Zużycie ciepła zależy od systemu grzewczego, metrażu i ocieplenia. Instalację grzewczą dobrze jest sprawdzić przed sezonem grzewczym i naprawić ewentualne usterki. Bezawaryjna praca urządzeń grzewczych, wysoka sprawność instalacji oznaczają mniejsze koszty eksploatacji. Należy również sprawdzić, czy dostarczone ciepło dociera do wszystkich odbiorników ciepła, to znaczy do kaloryferów i ewentualnie do ogrzewania podłogowego.
Uszczelnienie okien i drzwi
Przez nieszczelne okna i drzwi uchodzi 25% ciepła. Ogrzewanie pomieszczeń będzie efektywniejsze, jeżeli nieszczelne okna i drzwi zostaną wymienione lub uszczelnione samoprzylepnymi uszczelkami gumowymi.
Widoczny grzejnik
Nie powinno się ukrywać grzejnika za meblami lub grubą zasłoną. Każda przeszkoda w otoczeniu grzejnika utrudnia rozprzestrzenianie się ciepła po pomieszczeniu i sprawia, że grzejnik jest mniej wydajny. Zabudowanie grzejnika nie jest dobrym pomysłem.
Optymalna temperatura
Zdaniem fachowców od ogrzewania optymalna temperatura w pokoju to 20-22 stopnie. Temperatura powyższej 25 stopni w pomieszczeniu oznacza ryzyko przegrzania organizmu. Najlepsza temperatura w kuchni to 18 stopni. W nocy powinno się przykręcić grzejniki, ponieważ ułatwia to zasypianie i zmniejsza rachunki. Taryfa nocna jest zazwyczaj tańsza niż dzienna. Przed wyjściem z domu do pracy lub szkoły wskazane jest przykręcenie grzejników, ponieważ nie ma potrzeby grzania na pełną moc, kiedy w pokojach nikt nie przebywa.
Rola zasłon i rolet w ochronie ciepła
Rolety i zasłony tworzą dodatkową barierę izolacyjną dla szyb – zapobiegają tym samym stratom ciepła. Rolety i zasłony nie mogą przysłaniać kaloryfera. Jeżeli odbiornik ciepła jest zamontowany pod oknem, to zamontowanie rolet w oknach jest bardzo dobrym pomysłem. W ciągu dnia dobrze jest odsłonić okna, ponieważ wpadające promienie słoneczne nagrzewa pomieszczenie. W wieczorem i w nocy wskazane jest zasłanianie okien.
Błąd przy wietrzeniu pomieszczeń
Nawet w zimie trzeba czasami wywietrzyć pomieszczenie. Częstym błędem jest niewielkie otwarcie okna. Ucieka wtedy sporo ciepła, a niewiele świeżego powietrza dostaje się do domu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakręcenie grzejników i otwarcie okien na całą szerokość na 15 minut.
Inwestycja w docieplenie domu
Nowe domy są budowane z materiałów oszczędzających ciepło i energię oraz dobrze zaizolowane. Niestety, starsze budynki nie mają dobrej izolacji, co prowadzi do znacznych strat ciepła. Ich ogrzewanie jest kosztowne. Miejsca, z przez błędy konstrukcyjne bądź niewystarczającą izolację są ucieka ciepło z budynku nazywamy mostami cieplnymi. Najczęściej są to: stropy nieogrzewanymi piwnicami, dachy i niezbyt szczelna stolarka okienna. Mostki cieplne wykrywa się za pomocą badania zwanego termowizją.
Miejsca, w których wykryto mostki można ocieplić uzupełniając izolację stropu lub dachu oraz wymieniając stolarkę okienną. Po usunięciu mostków cieplnych, ogrzewanie zapewni właściwy komfort mieszkania.
Mniejsze wydatki na ogrzewanie są możliwe, ale wymaga to współdziałania domowników w zmniejszaniu strat ciepła i w razie konieczności, docieplenia budynku. Podstawowymi warunkami utrzymania ciepła w budynku są: sprawna instalacja grzewcza i brak mostków cieplnych.