Podłoże wykończone kostką brukową musi być regularnie czyszczone, jeśli ma się ładnie prezentować i służyć użytkownikowi przez długi czas. Zabrudzeń na zewnątrz oczywiście nie brakuje, dlatego nie wystarczy zamieść kostki brukowej miotłą od czasu do czasu. Jest ona codziennie narażana na szereg niekorzystnych czynników atmosferycznych, intensywnie eksploatowana, szczególnie w przypadku pojazdu. Bardzo łatwo o powstanie nieestetycznych zbrudzeń i plam, które powinny być na bieżąco usuwane. Utrzymanie kostki brukowej w czystości nie musi być większym problemem, jeśli zadba się o systematyczność i sięgnie po pomocne urządzenia takie jak myjki wysokociśnieniowe, zamiatarki ogrodowe czy wycinak do chwastów. Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki czemu można liczyć na oszczędność czasu i mniej wysiłku.
Zawsze nienagannie wyglądająca kostka brukowa – jak uzyskać ten efekt szybko i bez większego wysiłku?
W przypadku dobrze zaimpregnowanej kostki brukowej jej czyszczenie będzie łatwiejsze, dlatego warto mieć to na uwadze przy jej wybieraniu. Przełoży się to na mniejszą podatność na zabrudzenia i powstawanie nieestetycznych plam, trudnych do usunięcia. Problemem w przypadku powierzchni z kostki brukowej są wycieki samochodowe, które pozostawiają tłuste plamy. Wymienić trzeba też pasiek, kurz i różne pyły, które osadzają się na płytkach. Utrapieniem wielu osób są chwasty i trawa wyrastające między spoinami płytek i porastanie mchem ich powierzchni. Nie wspominając o szeregu innych zanieczyszczeń, które mogą zbrudzić kostkę brukową. Mogłoby się wydawać, że utrzymanie jej w czystości będzie mocno problematyczne, ale nie musi tak być. Najważniejsze będzie regularne czyszczenie, a cały proces można sobie ułatwić, sięgając po szereg pomocnych urządzeń i narzędzi.
Jednym z nich będzie zamiatarka ręczna, elektryczna lub spalinowa. Za jej pomocą można szybko i bez większego wysiłku pozbyć się z powierzchni kostki wszelkich suchych elementów – śmieci, liście, piasek itd. Można też wyposażyć zamiatarkę w specjalną szczotkę, która poradzi sobie z usunięciem nawet wilgotnych zanieczyszczeń. Na powierzchni kostki brukowej mogą pojawić się porosty, które tworzą nieestetyczny nalot. Zeskrobywanie go ręcznie będzie czasochłonnym i żmudnym zajęciem. Warto wspomóc się myjką wysokociśnieniową, która zmyje wszelkie zarudzenia, łącznie z mchem. Zawsze można dodać do wody odpowiedni środek, który poradzi sobie nawet z uporczywym brudem. Z kolei z wyrastającymi chwastami można uporać się w szybki sposób za pomocą elektrycznej wycinarki, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, w porównaniu z ich ręcznym wycinaniem.