Kupno mieszkania lub domu to dość spory koszt. Często po takiej transakcji nie zostaje zbyt wiele środków na urządzanie wnętrza i domownicy są niemal zmuszeni do szukania tańszej oferty mebli i dodatków. Przy mocno ograniczonym budżecie aranżacja wielu pomieszczeń w domu/mieszkaniu może być sporym problemem. Sypialnia to jedno z takich miejsc, które w katalogach jest urządzone z przepychem. Na szczęście można mieć piękny pokój do spania bez wydawania fortuny.
Sypialnia – wyjątkowe pomieszczenie
Naukowcy twierdzą, że przesypiamy jedną trzecią życia. Jeżeli to jest prawda, to miejsce, w którym śpimy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Oddzielny pokój na sypialnię, to rozwiązanie idealne, ponieważ jest to przestrzeń przeznaczona wyłącznie do odpoczynku. Jego aranżacja wygląda odrobinę inaczej niż pozostałych pokoi. Głównym meblem jest łóżko. Dodatkowo potrzebna jest pojemna szafa i stoliki nocne przy łóżku. Można dodać komodę, choć nie jest niezbędna.
Bez stylisty
Sypialnia powinna zachęcać do relaksu i odpoczynku. Kluczem są tu oczywiście odpowiednie meble. Na rynku funkcjonują styliści wnętrz, który zaprojektują każde pomieszczenie tak, aby było nowoczesne, urządzone ze smakiem, a meble pochodziły od znakomitych, uznanych i drogich marek. Meblowanie sypialni z pomocą wykwalifikowanej osoby to ogromy koszt i nie daje do końca satysfakcji, ponieważ nikt nie zna domowników tak dobrze, jak oni siebie. O wiele więcej radości daje samodzielnie urządzenie i umeblowanie tego pomieszczenia. Koszty takiej „operacji” są zdecydowanie mniejsze. Jest mnóstwo sklepów, które oferują znacznie tańsze meble, a przy tym równie piękne niż ulubione marki stylistów. Na czas meblowania sypialni i innych pomieszczeń, lepiej nie ogląd kont gwiazd na mediach społecznościowych, tylko kierować się swoimi potrzebami i gustem. W końcu sypialnia to miejsce, które musi być przyjemne dla właścicieli.
Meble wielofunkcyjne
Królem sypialni jest łóżko. Pozostałe meble powinny być dobierane na zasadzie wielofunkcyjności. Łóżko powinno mieć pojemnik na pościel, dzięki czemu nie potrzebna jest kolejna szafka do przechowywania kołdry, poduszki, koca. Niektóre łóżka mają szuflady, które stanowią doskonałe miejsce do trzymania tam ręczników, szlafroków, czy nocnej bielizny. Komoda to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż nawet dwie szafki nocne, ponieważ pomieści sporo drobiazgów. Na blacie można postawić lampkę i budzik. Z kolei duża szafa można z powodzeniem zastąpić komodę. Idealna szafa powinna posiadać nadstawę, drążek, szuflady i półki. Dobór mebli zależy przede wszystkim od potrzeb właścicieli. W sypialni nie musi bibelotów, pamiątek, czy zdjęć. Nie są konieczne regały, czy półki ścienne.
Bez zagracania
Dekoratorzy wnętrz podkreślają, że sypialnia to pomieszczenie, które nie lubi przepychu, czy zbyt wielu mebli. Dużo przedmiotów utrudnia zasypianie. Jest to dobra wiadomość dla osób, które nie mogą lub nie chcą wydawać przysłowiowego majątku na umeblowanie sypialni.
Łóżko i materac
Prawdą jest, że istnieją dwa przedmioty w wyposażeniu pokoju do spania, na których nie wolno oszczędzać, ponieważ wpływają one na jakość snu i wypoczynku. Są to łóżko i materac. Od doboru materac zależy jakość snu i naszego samopoczucia po wstaniu z łóżka. Przy wyborze materaca najważniejsza jest jego twardość, którą dopasowuje się do wagi użytkownika. Znaczenie ma także materiał użyty do produkcji materaca. Najchętniej kupowane są dwa rodzaje łóżek: drewniane i tapicerowane. Bywa, że cena dobrej jakości materaca i łóżka są sobie równe lub zbliżone. Warto wydać więcej pieniędzy na dwie najważniejsze rzeczy, a zaoszczędzić na meblach typu szafa, komoda, czy stolik nocny.
Ważne jest, aby przejrzeć kilka ofert mebli do sypialni. Bywa, że upatrzone umeblowanie w sklepie A jest kilkaset złotych tańsze wraz z kosztami transportu niż w sklepie B. Dobrym pomysłem jest szukanie promocji na tego rodzaju asortyment.
Sypialnia jest bardzo wyjątkowym miejscem, nie wyobrażam sobie mojego domu bez niej.