1
Opublikowany 7 lutego 2018 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Jak wybrać dobry materac?Każdy prędzej czy później stanie przed wyborem odpowiedniego materaca do swojego domu. Nie ma co się dziwić, odpowiednio dobrany będzie miejscem odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Dobry i zdrowy sen ma właściwości relaksujące i odprężające. Budząc się rano w łóżku mamy poczuć się odświeżeni i w pełni sił by stawić wyzwanie codziennym obowiązkom.

Warto zatem poświęcić więcej czasu i zapewnić sobie i bliskim materac, który będzie nie tylko wygodny ale bezpieczny dla zdrowia. Producenci oferują szeroką gamę produktów, dopasowanych do wszelkich wymagań klientów. Specjalne powłoki, dodatkowe strefy twardości czy wkłady kokosowe mają zachęcić osoby do kupna.

Na co tak naprawdę warto zwrócić uwagę podczas zakupu materaca? Czy wybór rodzaju materaca jest wystarczający by zapewnić sobie zdrowy sen?

Materac kieszonkowy, piankowy czy lateksowy  – samo określenie rodzaju w tym wypadku nie wystarcza. Oto na co powinno się zwrócić uwagę przed wyborem samego typu materaca:

  1. Wymiary łóżka – długość i szerokość materaca to jedna z jego najważniejszych cech. Zwłaszcza, gdy jest wymieniany na nowy lub łóżko posiada niestandardowe wymiary.

W przypadku aranżacji pomieszczenia, ważne jest aby dokładnie przemyśleć rozmieszczenie wszystkich elementów wnętrza. Uniknie się wtedy nieprzyjemnych sytuacji, gdzie materac jest zbyt duży i nie mieści się w przeznaczonym dla niego miejscu.

  1. Podwójny czy pojedynczy – w zależności od trybu życia i preferencji klienci mają do wyboru materace pojedyncze lub podwójne. Istnieje również możliwość zastosowania dwóch pojedynczych materacy w dużym łóżku sypialnianym. Takie rozwiązanie pozwala na swobodny wybór, np. innej twardości czy rodzaju. W przypadku mężczyzn o większej wadze zaleca się wybór twardszego materaca, najlepiej piankowego, który jest odporny na odkształcenia i szybko wraca do pierwotnych kształtów.

  2. Testowanie w sklepie – nie wszyscy są skłonni położyć się na wystawionym materacu w sklepie. Zwłaszcza, jeśli znajduje się w nim dużo osób. Niekomfortowa czynność w rezultacie jest niezbędna. Dzięki temu można upewnić się co do odpowiedniej twardości czy typu i zdecydować, czy faktycznie lepszy dla kręgosłupa będzie piankowy czy kieszonkowy. Uniknie się wtedy kupowania materaca w ciemno. Warto spędzić trochę więcej czasu leżąc na materacu. Kilkusekundowa czynność nie pozwoli prawidłowo wyczuć materac.

  3. Okresy próbne i zwroty – wiele sklepów oferuje okresy próbne po zakupie materaca, które pozwalają wypróbować go przez określony czas. Ważne aby dokładnie przetestować każdą pozycję i ułożenie na materacu. Tygodniowe spanie na próbnym materacu umożliwia ciału dostosowanie się do niego i wykazanie czy materac nie uciska kręgosłupa i nie powoduje bólu. 

  4. Alergie i uczulenia – nie wszystkie materace nadają się dla osób mających uczulenie. Coraz bardziej popularny lateks stosowany w formie wkładu lub obicia może mieć właściwości uczulające i być niewłaściwym wyborem dla alergików. Warto zapoznać się ze składem pianki i dodatkowymi elementami przed zakupem.

  5. Zdejmowany pokrowiec z możliwością prania – praktyczna rzecz, która chroni materac przed zabrudzeniami. Zdejmowany pokrowiec pozwala zadbać o prawidłową higienę. Możliwość łatwego prania w pralce odświeża materac i eliminuje roztocza i drobnoustroje. Wiele modeli pokrowców posiadają włókna naturalne, które są przyjazne dla zdrowia jak np. bawełna czy aloes. Niektóre są również dostosowane do pór roku. Latem przepuszcza powietrze i zapewnia lepszą cyrkulację a zimą zatrzymuje ciepło.

  6. Materac dostosowany do stelażu – wiele materacy kieszonkowych nie jest dostosowanych do ruchomych stelaży z możliwością regulacji. Warto zapytać o radę sprzedawcę lub zorientować się samemu przed kupnem modelu, który nie nadaje się do regulowanych stelażu.

  7. Miękki nie znaczy lepszy – z miękkością nie powinno się przesadzać. Zbyt miękki materac nie jest dobry dla naszego kręgosłupa. Tak zwane zapadanie się we wnętrzu materacu, powoduje odkształcenia ciała i w rezultacie może doprowadzić do deformacji kręgów i powstaniu różnych schorzeń, np. skoliozy.

  8. Dodatkowe strefy komfortu – optymalny materac to taki, który prawidłowo podtrzymuje różne strefy naszego ciała w tym odcinek szyjny z karkiem i głową, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy z nogami i stopami. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada różne strefy, dopasowujące się do naturalnego kształtu kręgosłupa.

Wybór odpowiedniego materaca to nie taka prosta rzecz. Jednak poświęcony czas, spłaci się w komforcie spania i zapewni nam zdrowy sen.

Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz