Dysze venturiego to urządzenia hybrydowe posiadające wlotową i zbieżną część oraz wylotową, rozbieżną część podobną do przepływomierza venturiego. Kurek niskiego ciśnienia jest umieszczony w szyjce. Ta konstrukcja ma niższą stratę ciśnienia niż dysza ISA 1932 i dysza o długim promieniu. Dysze takie są stosowane do pomiaru przepływu cieczy lub gazów, w tym pary. Ich dokładność nie zależy od ostrej krawędzi (która z czasem może się zniszczyć).
Ich zaletą jest doskonała dokładność w długim okresie przy mniejszym zużyciu, co ogranicza możliwość zniekształceń. Dysze tego typu są często używane do bardzo dokładnych pomiarów przepływu w elektrowniach.
Budowa dyszy venturiego
Dzięki dyszy venturiego możliwe jest zmniejszenie straty ciśnienia. Aby zmniejszyć straty ciśnienia, można więc zastosować dyszę tego rodzaju, która łączy standardowe cechy dyszy przepływowej z sekcją rozbieżną. Profil dyszy venturiego, jest osiowo symetryczny i składa się ze zbieżnej sekcji wlotowej o zaokrąglonym profilu, cylindrycznej sekcji gardzieli oraz dyfuzora.
Wlot dyszy venturiego, ma taką samą geometrię, jak dysza przepływowa ISA 1932. Standardowe dysze venturiego służą do pomiaru różnicy ciśnień. Ich wymiary geometryczne, jakość powierzchni i warunki instalacji spełniają wymagania określone w normach. Profil jest obrotowo symetryczny i składa się z cylindrycznej gardzieli, dyfuzora i zwężającego się wlotu o zaokrąglonym profilu, które są identyczne z kryzą dyszy standardowej.
Działanie dyszy venturiego
Biorąc pod uwagę działanie dyszy venturiego, objętość przepływu oblicza się na podstawie różnicy ciśnień wraz ze współczynnikiem przepływu oraz przy wykorzystaniu wzoru dla przyrządów do pomiaru różnicy ciśnień. Całkowite straty ciśnienia w przypadku standardowego modelu dyszy venturiego są znacznie niższe niż w przypadku standardowej dyszy o tej samej średnicy nominalnej i stosunku średnic. Długości odcinków wlotowych odpowiadają długościom dysz standardowych. Główna przewaga zwężki venturiego nad kryzami i dyszami przepływowymi jest obszar odzyskiwania ciśnienia. Zazwyczaj nieodzyskane ciśnienie wynosi 10 – 30% zmierzonego ciśnienia.
Podstawowa zasada działania dyszy venturiego o przepływie krytycznym polega głównie na tym, że dysza jest rurką pomiarową służącą do pomiaru przepływu gazu, której otwór wlotowy stopniowo zmniejsza się aż do gardzieli, a następnie stopniowo rozszerza się przez gardziel. Część o najmniejszym rozmiarze porów nazywana jest gardzielą dyszy, a za gardzielą znajduje się kanał przepływowy o stopniowo powiększającym się rozmiarze porów.
Gdzie stosuje się dysze venturiego?
Dysze venturiego o przepływie krytycznym, są stosowane głównie do przenoszenia wzorców przepływu, pomiaru przepływu gazu i ograniczania maksymalnego przepływu w różnorodnych systemach przepływowych. Pierwotnie stosowane w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Obecnie tego typu dysze są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, energetyka i pomiary. Oprócz tego dysze venturiego mają również zastosowanie przy piaskowaniu oraz w strumienicach albo eżektorach absorberów zanieczyszczeń.