1
Opublikowany 4 kwietnia 2016 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Nowoczesne nawadnianie ogroduJednym z najważniejszych i niezbędnych elementów pielęgnacji każdego ogrodu jest dostarczanie roślinności odpowiedniej ilości wody, dzięki czemu będzie ona zachwycała wszystkich swoją urodą, bogactwem naturalnych barw oraz wyjątkową soczystością zieleni. Doskonałym rozwiązaniem, które zastąpi tradycyjne i żmudne podlewanie przy pomocy węża ogrodowego, jest automatyczne podlewanie.

Tradycyjne podlewanie

Piękne, okazałe kwiaty, soczyście zielona i naturalna trawa, krzewy i drzewa stanowią wyjątkową ozdobę każdego ogrodu, jak również są idealnym otoczeniem dla ukrytego w głębi budynku mieszkalnego. Ogród wymaga jednak bezustannej, regularnej pracy, wytrwałości, a przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji, która obejmuje nie tylko pielenie roślin i ich nawożenie w określonym czasie, ale także regularne dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody. Powszechnie bowiem wiadomo, że źródłem życia na ziemi jest drogocenna woda, dostarczająca wszelkich niezbędnych do wzrostu i rozkwitu roślin składników odżywczych. Niestety w okresie wiosennym i letnim coraz częściej zdarzają się dosyć długie bezdeszczowe i upalne okresy, kiedy temperatura powietrza osiąga wręcz rekordowe wskaźniki. W takiej sytuacji koniecznością staje się regularne, sztuczne podlewanie, zwykle przy użyciu tradycyjnych węży ogrodowych lub konewek, które jest jednak czasochłonne, monotonne i…nudne, dlatego coraz większą popularnością wśród właścicieli zarówno większych jak i mniejszych ogrodów cieszy się automatyczne podlewanie.

Nowoczesne automatyczne podlewanie

Automatyczne podlewanie znacznie ułatwia codzienną pielęgnację ogrodu, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas, a przede wszystkim obniża zużycie wody, co w praktyce przekłada się na niższe rachunki za wodę. Automatyczna instalacja nawadniająca umożliwia również dostosowanie najbardziej optymalnego sposobu podlewania do poszczególnych rodzajów i gatunków roślin „zamieszkujących” ogród, dzięki czemu kwiaty, krzewy, drzewa ozdobne czy inne roślin będą zachwycały swoją oryginalną urodą. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne systemy automatycznego podlewania wyposażone między innymi w innowacyjny sterownik (tzw. komputer lub programator), umożliwiający zaprogramowanie pory i długość czasu podlewania, dni tygodni, w których urządzenie podejmie pracę czy kolejność uruchamiania się i wyłączania poszczególnych sekcji. Dodatkowo właściciele ogrodów mogą zainwestować w specjalny czujnik wilgotności oraz czujnik deszczu powodujący natychmiastowe wyłączenie systemu w przypadku pojawienia się pierwszych kropel sygnalizujących deszcz. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom systemu automatycznego podlewania właściciel ogrodu nie musi już pamiętać o regularnym, własnoręcznym nawadnianiu roślin, a co więcej może wyjechać nawet na kilka dni bez obawy o roślinność w swoim ogrodzie. Budowa instalacji automatycznego podlewania wiąże się wprawdzie z określonymi nakładami finansowymi, które jednak zwracają się w błyskawicznym tempie.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz