0
Opublikowany 17 sierpnia 2016 autor Jaroslaw Wejda w Ogród
 
 

Upały kontra trawnik


Sezon wakacyjny w pełni, a wraz z nim towarzyszą nam wysokie temperatury. Często, zanim spadną jakiekolwiek krople deszczu z nieba, minie kilka dni. Jak zatem utrzymać trawnik w dobrej kondycji podczas suszy?

Tak jak człowiek potrzebuje wody do życia, tak samo potrzebują jej rośliny i trawy. Niewystarczająca ilość wody, nawet jeśli temperatury nie są strasznie wysokie, może mieć bardzo zły wpływ na darń. W efekcie, na podwórku zamiast soczystej zieleni, naszym oczom ukazują się uschnięte i zżółknięte źdźbła trawy. Pamiętajmy zatem o obfitym podlewaniu, po to by woda dotarła do korzeni trawy, które znajdują się na głębokości około 15 centymetrów. Aby zaoszczędzić swój czas, zamiast stać z wężem proponuję skorzystanie ze zraszaczy. Będzie to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli do podlania mamy większy kawałek. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na ten proces w godzinach porannych. Przed podlaniem, dobrze byłoby sprawdzić czy różnica w temperaturze pomiędzy rośliną a wodą nie jest zbyt duża. Dla lepszej jakości trawy, należy zniwelować jej parowanie.

Jednak dobra kondycja trawnika nie zależy jedynie od nawadniania. Duże znaczenie ma regularne koszenie trawy. W odróżnieniu od podlewania, proces ten możemy wykonywać także podczas największego upału, panującego w ciągu dnia. Przycinanie powinniśmy wykonywać systematycznie, niezależnie od wysokości darni. Należy to robić, aby zapobiec zakwitnięciu źdźbeł. Uchronimy trawnik tym samym, przed powstawaniem plam z wysuszoną trawą. Kiedy skończymy kosić, powinniśmy także nawodnić trawnik. Dzięki coraz to nowszym, innowacyjnym technologiom, i tutaj mamy możliwość zaoszczędzenia czasu. Pomóc nam w tym może robot koszący. Wystarczy tylko zaprogramować urządzenie, a ono samodzielnie wykona za nas robotę.

Proponuję także śledzenie prognozy pogody. Kiedy nadejść będą miały upały, skorzystajmy z nawozów zawierających potas. Ten pierwiastek chemiczny, zawarty w preparatach zasilających trawniki, pomaga utrzymać wodę roślinom, co dodatkowo pomoże im przetrwać gorący okres.

Źródła: MuratorDom


Jaroslaw Wejda