Przy budowie różnego typu konstrukcji betonowych bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego zbrojenia. Podczas wyboru prętów zbrojeniowych należy uwzględniać dwa podstawowe czynniki — klasę i gatunek. Od tych parametrów zależy trwałość materiału, wytrzymałość mechaniczna, a także zdolność do zginania i powrotu do fabrycznego położenia. Wysokiej jakości elementy zapewnia hurtownia stali Żukovia, która specjalizuje się w wyrobach hutniczych oraz stali zbrojeniowej.
Klasa i gatunek stali zbrojeniowej
Klasa stali zbrojeniowej jest oznaczana przez literę i cyfrę rzymską. Jest to czynnik decydujący o wyborze materiału przede wszystkim przy realizacji projektów, gdzie wymagane jest łączenie elementów za pomocą spawania. Gatunek jest natomiast ciągiem cyfr i liter arabskich. Ma znaczenie przy zastosowaniach, w których najważniejsza jest wytrzymałość mechaniczna. Dlatego warto znać oznaczenia stali, z której produkowane są pręty zbrojeniowe. Od tego zależą ich szczegółowe właściwości, które przekładają się na możliwe zastosowanie.
Pręty do zbrojenia konstrukcyjnego
W zbrojeniach betonu niskiej jakości stosowana jest zazwyczaj stal A-0. Może pełnić funkcję zarówno zbrojenia konstrukcyjnego, jak i rozdzielczego lub strzemion w konstrukcjach betonowych. Niska jakość powoduje, że tego rodzaju prętów nie można stosować do budynków, które będą narażone na trudne warunki eksploatacji, w tym wstrząsy sejsmiczne. Większą trwałość oferują pręty zbrojeniowe wykonane ze stali A-I. Jest to materiał odporny w większym stopniu na zgrzewanie punktowe i spawanie. Stal A-I nadal nie jest jednak stosowana jako zbrojenie nośne. Takie zastosowanie mają dopiero pręty produkowane ze stali A-II. Jest to najbardziej wytrzymały rodzaj stali stosowany w budownictwie. Surowiec jest odporny na korozję, dlatego może być z powodzeniem używany w budynkach, które będą narażone na działanie cieczy lub gazów.
Wytrzymałe elementy konstrukcyjne
Hurtownia stali Żukovia oferuje tego rodzaju materiały w konkurencyjnych cenach. Dostawy realizowane są na terenie całej Polski. Elementy konstrukcyjne budynków podlegających dynamicznym obciążeniom wykorzystują stal A-II. Jest to materiał odporny na działanie wysokich temperatur. Sprawdza się także podczas kontaktu z cieczami, gazami oraz przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Wielokrotnie zmieniające się obciążenia nie są groźne także dla stali A-III, które są najbardziej popularne podczas tworzenia elementów konstrukcyjnych. Stal A-III może być też używana jako zbrojenie podłużne oraz ma zastosowanie w elementach żelbetowych podlegających zginaniu.
Zbrojenia wykonane ręcznie lub automatycznie
Ważny jest też sposób wykonania zbrojeń budowlanych. Podstawowym sposobem jest umieszczenie prętów w odpowiednich miejscach i wiązanie ich za pomocą drutu wiązałkowego. Dawniej były one wykonywane ręcznie, dziś można przyspieszyć pracę za pomocą specjalnych wiązarek do zbrojeń. Mogą one przyspieszyć proces tworzenia zbrojeń nawet pięciokrotnie. Innym sposobem jest prefabrykacja stali zbrojeniowej. Wiele firm wykonuje gotowe konstrukcje na indywidualne zamówienie klientów. Profesjonalne elementy ma w swojej ofercie hurtownia stali Żukovia. Dzięki wysokiej jakości stali można trwale połączyć ze sobą wszystkie elementy i szybko uzyskać kształty niezbędne podczas prac budowlanych.