3
Opublikowany 7 marca 2016 autor Izabela Wrzołek w Blog
 
 

Fundament to podstawa!

płyta fundamentowa wykonanie krok po kroku
płyta fundamentowa wykonanie krok po kroku

Płytki, grząski grunt kontra my i nasz nowy dom. Tym razem zwycięstwo! Płyta fundamentowa to doskonale rozwiązanie, a jej wykonanie przebiega ekspresowo. Całość składa się na kilka bardzo ważnych elementów.
Pierwszym krokiem jest oczywiście wyrównanie i utwardzenie podłoża. Następnie przychodzi kolej na warstwę drenażową. Jest to niezbędne zabezpieczanie tego typu budynku przed zawilgoceniem, zwłaszcza na gruntach takich jak nasz. Rury już są, a pomarańczowe studzienki kontrolują miejsca zmiany kierunku drenażu.
Przygotowaliśmy drewniany szalunek, który ma być formą dla całego fundamentu. To bardzo ciekawy etap budowy, bowiem po raz pierwszy pozwolił uzmysłowić nam jaki będzie kształt naszego domu. Przyszła także pora na zbrojenie i oczywiście doprowadzenie wszelkich niezbędnych łączy sanitarnych. Przyłączenie domu do wodociągów i kanalizacji to rzecz niezbędna, dlatego rury mnożą się, a całość prac sprawnie rusza do przodu.

Zbrojenie płyty fundamentowej

Zbrojenie to kolejny waży element konstrukcji całego fundamentu – w końcu na nim opiera się ciężar całego budynku. Ekipa dostaje rysunek i pręt po pręcie odwzorowuje kratownicę.
zbrojenie płyty fundamentowej na gruncie

zbrojenie płyty fundamentowej

Betonowanie płyty fundamentowej

Ostatnim etapem jest betonowanie płyty. Tutaj też prace przebiegają szybko i sprawnie, bowiem całość odbywa się na poziomie terenu. Przygotowany przez wielkie betoniarki surowiec podawany jest za pomocą pompy, a po ułożeniu dodatkowo zagęszczany jest wibratorem budowlanym.

beton z gruszki pompa do betonuzalewanie płyty betonem

beton podawany przez pompę do betonu pompa betonowa kraków

 

gładzenie płyty fundamentowej płyta fundamentowa beton wyrównywanie

 

Po wypoziomowaniu i wygładzeniu mogliśmy świętować zdobycie pierwszego poziomu naszego domu. Co prawda jest to poziom 0, ale w końcu zawsze coś. Jak to mówią, watro cieszyć się z małych rzeczy. Nasz fundament wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego przez pierwsze dni zraszamy go wodą, osłaniamy przed wiatrem. Gdy całość wyschnie, a materiał izolacyjny zostanie umieszczony, będziemy mogli przejść do murowania ścian parteru.

gotowa płyta fundamentowa podlewanie płyty fundamentowej

ekipa budowlana płyta fundamentowa fundamenty płyta fundamentowa na gruncie krok po kroku

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Już nie możemy doczekać się kiedy koleje prace ruszą do przodu. Na reszcie widać efekty ciężkiej pracy – dodaje to siły, radości i sporej dawki motywacji.
Zobacz poprzedni wpis z szalowania i zbrojenia płyty.

Zapraszamy na film na kanele 123budujemy  w którym prezentujemy całość wykonania płyty fundamentowej


Izabela Wrzołek

 
Redaktor