Smog to ogromny problem zimą. Odczuwamy go najbardziej w mroźny dzień. Powoduje, że przebywanie na zewnątrz jest męczące. Powszechne są problemy z oddychaniem, kłopoty z sercem i ciśnieniem. Lekarze i naukowcy są zgodni co do tego, że smog powoduje poważne choroby układu krążenia i nowotwory. Ostatnio udowodniono, że smog może zaburzać koncentrację u dzieci, powodować trudności w uczeniu się i zaburzać rozwój najmłodszych. Do walki ze smogiem potrzebne są długofalowe działania władz i wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Zrobić coś dla walki ze smogiem może każdy z nas- choćby sadzić w ogrodach rośliny antysmogowe. Niby niewiele, ale przecież to „kropla drąży skałę” i zmienia świat.
Czym są rośliny antysmogowe?
Wszystkie rośliny mają ogromne znaczenie dla życia człowieka – dostarczają tlenu, obniżają temperaturę powietrza i znacznie pochłaniają wilgoć z gleby. Istnieje grupa roślin, które szczególnie sprawdzają się na zanieczyszczonym terenie. Są to rośliny antysmgowe: krzewy, drzewa i pnącza poprawiające jakość powietrza, eliminujące zanieczyszczenia, toksyny, stwarzające zdrowsze, bardziej przyjazne warunki życia i odpoczynku. W dużym zagęszczeniu mogą stworzyć swoisty filtr antysmogowy dla mieszkańców domu otoczonego ogrodem. Zadbane i gęste rośliny zatrzymują na swoich liściach i igłach oraz pochłaniają zanieczyszczenia powietrza. Blokują szkodliwym pyłom dostęp do działki.
Bariera antysmogowa
Rośliny są biologicznie przystosowane do tego, żeby pochłaniać cząsteczki zanieczyszczeń znajdujące się w powietrzu. Rośliny antysmogowe w większym stopniu absorbować określone toksyny. Charakteryzują się liśćmi pokrytymi włoskami, kolcami lub woskowym osadem, dzięki którym powstaje zielona bariera nieprzepuszczająca toksycznych substancji.
Bluszcz pospolity -niekłopotliwa roślina antysmogowa
Do roślin cechujących się wysoką odpornością na zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu należy bluszcz pospolity. Blokuje on rozprzestrzenianie się dwutlenku siarki i różnego rodzaju pyłów. Gatunek ten nie ma jakiś szczególnych wymagań uprawowych i dlatego tak wiele osób sadzi go wokół swojego domu. Zaletą rośliny jest szybki przyrost nowych pędów. Tworzą one gęstą siatkę. Dlatego bluszcz umieszcza się przy ogrodzeniach, aby w krótkim czasie pokrył ich powierzchnię.
Leszczyna turecka – popularna w miastach
Właściwości antysmogowe posiada także leszczyna turecka. Charakteryzuje się bardzo obfitą stożkową koroną. Z tego względu wykorzystuje się ją na nasadzenia w skupiskach miejskich – zwarty system rozgałęzień stworzy mocną barierę przed unoszącymi się w atmosferze zanieczyszczeniami. Naturalnie występuje w południowo-wschodniej Europie i Azji Mniejszej. W Polsce drzewo to spotykane w uprawach. Preferuje gleby żyzne, gliniaste, wapniowe, lekko wilgotne, od zasadowych do obojętnych. Kwitnie od połowy marca do kwietnia. Jej orzechy są przysmakiem dla wiewiórek i ptaków.
Lipa holenderska -solidne, naturalne ogrodzenie
Lipa holenderska należy do roślin antysmogowych doskonale filtrujących powietrze i na dodatek jest mrozoodporna. Jej gęsta i rozłożysta korona dorasta do znacznych rozmiarów, nawet do 15 m szerokości i nawet do 30 m wysokości. Szybki rozrost drzewa sprawia, że sadzi się ją jako naturalne ogrodzenie. Jej liście mają sercowaty kształt, ząbkowane brzegi i są lekko owłosione. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty i długo utrzymują się na drzewie.
Jastrząb szwedzki
Niewielkim drzewem o właściwościach oczyszczających powietrze jest jarząb szwedzki. Posadzenie tej rośliny w ogrodzie będzie korzystnym rozwiązaniem dla atmosfery oraz całego środowiska naturalnego, ponieważ jest to gatunek zagrożony i objęty całkowita ochroną w Polsce. Rośliny przeznaczone do nasadzeń ogrodowych muszą pochodzić ze hodowli szkółkarskiej. Pomarańczowe i czerwone owoce są jadalne- to cenne źródło witaminy C i sorbitu – substancji o słodkim smaku. Jest to drzewo łatwe w uprawie i dekoracyjne przez cały rok.