Odpowiednia temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia, komfortu cieplnego i zdrowia oraz zaważyć na funkcjonalności mieszkania. Sezon grzewczy jest dość długi, dlatego warto wybrać optymalny system ogrzewania. Równomierny rozkład temperatury jest najkorzystniejszy dla zdrowia. Wybór technik grzewczych jest ogromny, ale od pewnego czasu największym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie podłogowe, które rywalizuje z tradycyjnymi grzejnikami.
Zasada działania ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe, polecane do domów jednorodzinnych, jak i nowszych mieszkań. Polubią je osoby zmagające się z alergiami, ponieważ równomierne wydzielanie ciepła powoduje bardziej zrównoważony ruch powietrza. Ciepło rozchodzi się od dołu do góry i od razu ogrzewa całość pomieszczenia Takie działanie znacząco zmniejsza ryzyko przenoszenia się domowych alergenów.Ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdzi się w domu ogrzewanym za pomocą pompy ciepła albo kotła gazowego (kondensacyjnego). Do zamontowanie ogrzewania podłogowego skłania poczucie stylistyki- brak grzejników ułatwia nowoczesne urządzenie pokoju.
Zalety grzejników
Nowoczesne grzejniki są bez wątpienia estetycznym sprzętem i w ogóle nie zaburzają wyglądu wnętrza. Można je nawet dopasować do stylu wnętrza. Ciepło rozchodzi się poziomo po całości pomieszczenia. Plusem grzejników jest fakt, że nagrzewają się szybciej od systemu podłogowego i można w nich regulować temperaturę. Obniżenie temperatury lub jej szybkie podwyższenie nie będzie żadnym problemem. Grzejniki to dobry wybór ogrzewania dla rodzin, w których domownicy inaczej odczuwają ciepło. Połączenie ogrzewania podłogowego umieszczonego w pomieszczeniach na partnerze z grzejnikami, zainstalowanymi na piętrze domu jednorodzinnego to system grzewczy spotykany w wielu gospodarstwach domowych. Grzejniki ścienne to sprawdzone źródła ciepła, którym ufają kolejne pokolenia użytkowników. Koszt instalacji zależy od wielkości grzejnika i ilości tych przedmiotów w pokoju. Jest on wielokrotnie niższy niż cena grzewczego systemu podłogowego.
Wymagania ogrzewania podłogowego
Założenie tego systemu ogrzewania to dość skomplikowana sprawa i wymaga sporego remontu, a nieraz wymiany podłogi na nawierzchnię znakomicie przewodzącą ciepło. To wszystko podwyższa koszt instalacji. Posadzka antyhydrytowa jest właściwie niezbędna, bo najlepiej przewodzi ciepło. Parkiet nie może być zbyt gruby, aby nie blokował przepływu ciepła. Jako posadzka znakomicie sprawdzają się płytki ceramiczne i ceramiczne płytki drewnopodobne. Koszty wodnego ogrzewania podłogowego to naprawdę spory wydatek Najpotrzebniejsze materiały to izolacja termiczna, chociażby popularny styropianu), specjalna rura (Pex), folia polietynolowa to podstawowa lista zakupowa. Do ceny materiału trzeba także doliczyć montaż. Nieco taniej wychodzi założenie instalacji elektrycznej. Ceny zależą od regonu. Kolejnym kosztem, który trzeba uwzględnić przy ogrzewaniu podłogowym są podkłady pod panele z polistyrenu ekstrudowanego, polietylenu lub mat kwarcowych.
Zalety ogrzewania podłogowego
Koszt założenia ogrzewania podłogowego bywa zaporą. Jednak warto traktować go jako inwestycję, która zwróci się po kilku latach użytkowania. Przy ogrzewaniu podłogowym w domu dłużej utrzymuje się optymalna temperatura, co pozwala obniżyć zużycie energii, a więc i rachunki za energię. Na dłuższą metę okazuje się, że ogrzewanie podłogowe jest ekonomicznym rodzajem ciepła.
Jak wybrać grzejnik?
Przy wyborze grzejników trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Ma to fundamentalne znaczenie, jeżeli chodzi o odporność na korozję. Pod tym względem najlepsze będą grzejniki aluminiowe. Warto dodać, że występują w wielu różnych wzorach, nawet w wersji ozdobnej, co czyni z nich estetyczny dodatek do wnętrza. Mają też różną wielkość, dzięki czemu można dopasować je do wielkości pomieszczenia i zapotrzebowania domowników na ciepło.