Zimą, kiedy za oknem pada śnieg i mróz daje się we znaki, człowiek marzy o wiośnie, zieleni, cieple i oczywiście o pierwszych kwiatach w ogrodzie. Pierwszymi zwiastunami wiosny są krokusy. Polakom kojarzą się przede wszystkim z Doliną Kościeliską, Chochołowską i Polaną Kalatówki. Tysiące krokusów, wydobywających się spod topniejącej pokrywy śnieżnej tworzy unikatowy widok fioletowych bezkresnych połaci, które przypominają dywany. Przepiękne widoki przyciągają tysiące ludzi. Pięknem krokusów można cieszyć się także w ogrodzie. Jak to zrobić?
Krokusy- jak wyglądają?
W Tatrach,w zależności od srogości zimy, krokusy pojawiają się w marcu i kwietniu. W ogrodach zdarzają się nawet pod koniec lutego. Z pyłku krokusów pozyskuje się też szafran czyli najdroższą przyprawę świata. W naturze, oprócz Tatr można go spotkać w południowej oraz środkowej Europie, a także w zachodnich krajach Azji. Mają zwykle od 10-15 cm wysokości. Najczęściej występują w kolorze białym, żółtym, fioletowym oraz mieszankach tych kolorów – np. biało-fioletowe. Ich kwiaty przypominają dzwonki. Na górze płatki są rozmieszczone dość luźno, a niżej łączą się w trąbkę, wyrastającą z cebulki. Kwiaty mają wąskie długie liście, które zaczynają rosnąć bardziej intensywnie już po przekwitnięciu.
Ozdoba ogrodu
Krokusy, jako pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie, sprawiają ogromną radość. Są wspaniałą ozdobą i dają nadzieję na rychły koniec zimy. Nic dziwnego, że znajdują coraz więcej zwolenników. Krokusy bardzo dobrze nadają się do ogrodów skalnych. Równie często sadzi się je również w dużych grupach na rabatach oraz jako obwódki rabat. Bajkowo wyglądają posadzone w wielkich plamach na trawniku- delikatna zieleń młodej trawy, czasem przykrytej jeszcze śniegiem, a niej krokusy. To obrazek pokazujący piękno przedwiośnia.
Zdrowy szafran
Z pyłku krokusów pozyskuje się szafran czyli najdroższą przyprawę świata. Mało kto wie, że szafran to inna nazwa krokusów. Najczęściej wykorzystuje się go do przygotowywania ryżu, owoców morza, zup, drobiu, ryb i ciast oraz jako barwnik spożywczy. W przeszłości był też stosowany jako afrodyzjak. Szafran robi się z suszonych słupków krokusów. Ma on intensywnie żółty kolor i lekko słodkawy smak. Nadają także potrawie egzotyczny zapach. Jeśli jednak dodamy go zbyt dużo, potrawa stanie się gorzka. Aby uzyskać jeden kilogram szafranu trzeba zebrać około 200 tysięcy kwiatów! Mówi się też o tym że szafran ma właściwości lecznicze i jest wykorzystywany między innymi w tworzeniu leków antyrakowych. Ma też właściwości rozluźniające i antystresowe.
Podstawowe wiadomości o uprawie krokusów
Omawiane rośliny preferują stanowiska słoneczne. Wymagają gleby próchniczej i wilgotnej, o lekko kwaśnym pH. W czasie suchego, bezdeszczowego lata konieczne jest dostarczanie im wody,, bo źle znoszą suszę. Aby zakwitły wczesną wiosną (w marcu), należy dokonać sadzenia cebulek już we wrześniu lub w październiku. Cebulki powinniśmy posadzić na głębokości trzykrotnie większej niż wysokość cebulki (ok. 4-7 cm). Krokusy najpiękniej prezentują się posadzone w nieregularnych grupach. W kilka lat po posadzeniu krokusy rozmnożą się i będą tworzyć duży, kolorowy kobierzec. Ich zaletą jest fakt, że są odporne na niską temperaturę i potrafią zakwitnąć nawet jeszcze w śniegu. Pomimo ich mrozoodporności zaleca się, aby okryć je na zimę korą lub słomą. Ściółkowanie sprawi, że wiosną krokusy szybciej zakwitną oraz zabezpiecza je rozrostem chwastów.
Jesienne krokusy
Niespodzianką dla wielu czytelników, może być informacja, że niektóre odmiany krokusów kwitną także jesienią. Aby cieszyć się ich urodą we wrześniu i październiku, należy cebulki wysadzić do gruntu w sierpniu. Jesienne krokusy nie są tak okazałe jak rośliny kwitnące wiosną. I tak stanowi stanowią ciekawą ozdobę ogrodu.
Przy uprawie krokusów trzeba o regularnym odchwaszczaniu i opryskach chemicznych przeciwko chorobom i szkodnikom. Ich cebulki są przysmakiem nornic, myszy i wiewiórek.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni…
Miejmy nadzieję, że to nadejdzie wcześniej niż później, bo jak mówi przysłowie „byle do wiosny”