Powódź to destrukcyjne zjawisko naturalne, Niszczy dorobek życia w ciągu kilku chwil. Pozostawia przysłowiowe „zgliszcza” i rozpatrzonych ludzi. Jak osuszyć budynek po powodzi?
Po opadnięciu wody pozostaje spore wyzwania- oczyścić i osuszyć budynek – przywrócić go do stanu używalności i pozbyć się wilgoci. Pokażemy, jak osuszyć dom i odzyskać upragniony spokój. Osuszanie budynku trochę potrwa i przebiega w kilku etapach. Najpotrzebniejszą rzeczą dla powodzian są wszystkie środki higieniczne o właściwościach dezynfekujących.
Jak zabrać się za popowodziowe porządki?
Niestety, coraz częściej nawiedzą Polską gigantyczne powodzie. Pomimo heroicznego wysiłku mieszkańców przy umacnianiu wałów, woda wlewa się do wsi i miast. Największe straty ponoszą zwykli ludzie i infrastruktura społeczna. Pierwszym krokiem ku odbudowie domu jest usunięcie wszystkich mokrych materiałów, takich jak dywany, meble tapicerowane czy tapety, w których po zalaniu lubią rozwijać się pleśnie i grzyby. Często nie można uratować już tych przedmiotów. Następnie należy dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie z błota i osadów, używając odpowiednich środków dezynfekujących – preparatów na bazie chloru, takie jak podchloryn sodu czy wybielacze. Warto również zastosować środki grzybobójcze i bakteriobójcze, które zabijają mikroorganizmy zagrażające zdrowiu. Bywa, że zaistnieje konieczność pousuwania tynków powyżej 50 cm od poziomu zalania.
Ostrzeżenie!!!
Woda, która przelała się przez nasz dom powinna być traktowana jak skażona ze względu na liczne bakterie i odpady, które ze sobą niesie. Jeżeli żywność miała kontakt z wodą powodziową, należy ją traktować jako niezdatną do spożycia i wyrzucić. Nawet słoiki nie gwarantują szczelności przy kontakcie z wodą powodziową
Korzystaj z wentylatorów
Proces osuszania przyśpiesza korzystanie z wentylatorów. Umieszcza się je w wilgotnych pomieszczeniach i kieruje strumień powietrza na mokrą powierzchnię. Wentylatory powinny pracować przez całą dobę, aby zapewnić ciągłą cyrkulację powietrza.
Rodzaje osuszaczy pomieszczeń
Znacznie wydajniejszym urządzeniem niż wentylator jest osuszacz powierzchni. Dlatego jest to najbardziej poszukiwany sprzęt po powodzi. Na rynku dostępne są osuszacze kondensacyjne, adsorpcyjne i absorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne schładzają powietrze, co powoduje skraplanie wilgoci. To efektywne rozwiązanie w warunkach domowych, gdzie temperatura jest wyższa niż 15°C. Z kolei osuszacze adsorpcyjne wykorzystują materiał higroskopijny (np. żel krzemionkowy) do wiązania wilgoci. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, które są z natury wilgotniejsze, np.: w piwnicach. Osuszacze absorpcyjne zużywają sporo energii, wymagają zastosowania substancji chemicznych. Znakomicie sprawdzają się w warunkach przemysłowych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze osuszacza
Kiedy woda wdarła się do naszej nieruchomości, chcemy jak najszybciej się je pozbyć. Nie mamy też zbyt wiele czasu, aby jeździć po sklepach budowlanych i wybierać sprzęt. Najczęściej osuszacze dostarczane są w ramach pomocy humanitarnej dla powodzian. Przed uruchomieniem urządzenia dobrze jest poznać jego najważniejsze parametry, aby móc określić, jaki czas będzie potrzebny na osuszenie budynku. Moc urządzenia (wyrażona w litrach usuniętej wody na dobę) interesuje nas najbardziej. Warto zwrócić uwagę na poziom hałasu oraz dodatkowe funkcje, takie jak higrostat czy możliwość ciągłego odprowadzania skroplin.
Czynności przed przystąpieniem do osuszania
Osuszana jest konstrukcja budynków. Zanim rozpoczniemy osuszanie należy pousuwać płyty kartonowo-gipsowe i wszelkiego rodzaju płytki ścienne lub podłogowe. Najczęściej przecież i tak są zalane. Ze ścian usuwamy również farbę ceramiczną lub lateksową. Po powodzi nie zabezpiecza ona ścian przed wilgocią.
Średni okres osuszania budynku po powodzi wynosi ok 2 tygodni, przy pomocy osuszaczy, o ile w miarę szybko zostanie doprowadzony prąd.