Coraz częściej widzimy panele fotowoltaiczne na osiedlach mieszkaniowych. Czy ich założenie jest korzystne? Sprawdzamy, czy warto się na nie zdecydować.
Obecnie staramy się wypośrodkować troskę o środowisko i komfort energetyczny. Nie wyobrażamy sobie życia bez energii elektrycznej, czy ciepłej wody. Oczekujemy też taniej i czystej energii. Tym wymaganiom sprostają panele fotowoltaiczne na osiedlu mieszkaniowym. Fotowoltaika to technologia umożliwiająca przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną za ogniw fotowoltaicznych. Ostatnie lata pokazały, że sprawdza się nie tylko na domach jednorodzinnych, ale także na większych budynkach. Panele fotowoltaiczne na osiedlach mieszkaniowych to eko trend, na który stawiają deweloperzy. Zobacz, czy warto zamieszkać w takim domu?
Panele fotowoltaiczne na osiedlu mieszkaniowym – ekologia na co dzień
Troska o środowisko naturalne to to nasz obowiązek wobec siebie i przyszłości naszych dzieci. Większość z nas ma dość smogu, betonozy, dymiących kominów, hałasu. Marzymy o odpoczynku wśród zieleni. Możemy wiele zrobić dla środowiska naturalnego. Nie mówię wyłączenie o sadzeniu drzew, segregowaniu odpadów, nie zaśmiecaniu terenów zielonych. Spróbujmy zadbać o czystą energię i jeżeli tylko warunki zabudowy na to pozwalają zakładajmy panele fotowoltaiczne. W nowych budynkach są one niemal standardem. Panele fotowoltaiczne na osiedlu mieszkaniowym to sposób na energię wolną od węgla. Są naturalnym źródłem energii -zmniejszają rachunki za prąd i przyczyniają się do redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.
Budowa i działanie paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne – zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych. To w nich zachodzi zjawisko wytwarzania energii. Ogniwa są wykonane z materiałów półprzewodnikowych, najczęściej z krzemu. Licznik dwukierunkowy – służy do mierzenia przepływu prądu, a falownik odpowiada za przekształcenie prądu stałego, produkowanego przez panele fotowoltaiczne, na prąd zmienny, z którego będą korzystać mieszkańcy. Jak to dokładnie działa? Krótki schemat pozwoli zrozumieć działanie przedstawianego systemu
- Promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne
- Zachodzi zjawisko fotowoltaiczne – przekształcenie światła słonecznego w prąd stały
- Prąd stały przekształcany jest w falowniku na prąd zmienny
- Prąd zmienny płynie do gniazdek i zasila urządzenia umieszczone w budynku
Ilość energii
Nie trzeba się obawiać, że ilość prądu nie pokryje zapotrzebowania mieszkańców. Przed montażem wykonuje się skomplikowane obliczenia mocy instalacji elektrycznej. Dzięki temu użytkownicy mają pewność, że panele fotowoltaiczne na osiedlu mieszkaniowym dostarczą prąd dla wszystkich mieszkańców. W przypadku wytworzenia zbyt dużej ilości energii, płynie ona do sieci elektrycznej, natomiast jeżeli jest jej za mało, prąd jest z tej sieci pobierany. Użytkownicy nie odczują tych zależności i będą mogli swobodnie korzystać z elektryczności.