Jeśli chodzi o ogrodzenia to mamy dwie możliwości.
Pierwsza jest taka, że kupujemy gotowe elementy, które zostają zespawane przez grono fachowców,
bądź kupujemy przęsła i samodzielnie tworzymy dzieło, które możemy zaplanować od a do z.
Od razu nasuwa się pytanie, które rozwiązanie jest lepsze?
Nie patrząc tak od razu okiem eksperckim, ale z czystego doświadczenia możemy zauważyć, że osoby, które mają określony budżet często decydują się na samodzielne montowanie płotu jak i również kupno materiałów.
Jakie zatem są plusy i minusy, o których możemy wspomnieć?
Działanie na własny rachunek to przede wszystkim oszczędność pieniędzy i możliwość zmian, ulepszeń i wybór dodatków, a minusem z pewnością jest czas realizacji jeśli jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie.
Jeśli chodzi o kupno gotowych elementów plus obsługa profesjonalnej firmy możemy mówić tutaj o oszczędności czasu i braku wkładu własnego jeśli chodzi o prace związane z wykończeniami itd. Minusem są koszty, które oczywiście są o wiele większe aniżeli w pierwszym przypadku.
Jeden jak i drugi sposób jest bardzo dobry, a wszystko zależy od tego jaki mamy budżet do wykorzystania. Tutaj liczą się również umiejętności, ponieważ nie każdy może postawić płot i zrobić to profesjonalnie i fachowo jak ekipa, którą zatrudniamy.
Tutaj należy się dokładnie zastanowić, które rozwiązanie jest najlepsze i co dokładnie nas interesuje.
Podsumowując należy brać pod uwagę czas, fundusze i umiejętności jeśli chcemy działać na własną rękę.
[slider]
[pane]
[/pane]
[pane]
[/pane]
[pane]
[/pane]
[/slider]
Faktycznie jest tak, że jeśli decydujemy się na wykonanie ogrodzenia we własnym zakresie, to należy sie liczyć z wyższymi kosztami, w przypadku niepowodzenia.Stawianie ogrodzenia na posesji moim zdaniem powinno być wykonane przez profesjonalną firmę. Rożne są typy ogrodzeń i przed zatrudnieniem firmy, należy o tym rodzaju poinformować instalatora. Trzeba również zapytać go w jaki sposób wykona tą instalacje. Spotkałem się z przypadkiem, że „fachowiec” zamówił suchy cement, wsypał go pod fundament następnie zalał wodą. Oczywiście skutki były opłakane.
Wracając do meritum, to wykonanie samemu ogrodzenia może dać wiele satysfakcji jak również wiele zmartwień.
Tak tylko że, aby samemu coś dobrze zrobić nawet takie ogrodzenie działki trzeba posiadać wiedzę jak to w prawidłowy sposób wykonać. Bo wielu z nas nie wie nawet co to są granie działki (słupki graniczne) co za tym idzie w własnym zakresie montaż płotu jest często źle umiejscowiony.
Moim zdaniem ogrodzenie powinno być solidne i nie można na nim oszczędzać 😉
Ja niestety na własnej skórze przekonałem się jak to jest oszczędzać na ogrodzeniu. Po 3 latach przyszło mi wymieniać połowę ogrodzenia na nowe.
Spotkałem się z klientem który kupił ogrodzenie w supermarkecie i narzekał, że nie było najwyższej jakości, czy macie podobne doświadczenia?
Kiedyś myślałem ze machnać sobie też drewniane sztachety w płocie i obmurowane słupki cegłami. Rozmyśliłem się, o wiele lepszy efekt można uzyskąć robiąc jakby z płotu zagrode dla koni. takie długie poziome blae 3-4 sztuki na około całego domu, kilka tui przed płotem i efekt murowany, tani !!!!
No tak samemu można zrobić ogrodzenie, ale tak jak mówią poprzednicy, czy samemu będziemy to potrafili dobrze zrobić , nawet ogromnie się starając i wykonując wszystko według norm wszelkich. Być może napracujemy się jak wół, a doświadczona ekipa, która robi to od wielu lat o wiele szybciej to wykona i dostaniemy płot jaki chcemy, ale wiadome ekipa ekipie nie równa i czasem możemy dostać też felerne ogrodzenie. Ważne jest, aby dobrze dobrać wykonawcę i pamiętajmy, że wykonując coś samemu tracimy na to czas, który jakbyśmy policzyli moglibyśmy wykorzystać na więcej pracy w firmie co by się przełożyło na zarobek i możliwe, że w czasie gdybyśmy sami to robili, a firma by za nas to robiła byśmy więcej w tym czasie zarobili i jeszcze płacąc wykonawcy by nam w kieszeni kasa została z tego czasu przez, który my pracowaliśmy w swojej firmie. Chyba, że ktoś jest bezrobotny to inna kwestia 😉
My w zeszłym sezonie wymienialiśmy sami ogrodzenie. Zwykła siatka, nic poza tym. Wyszło całkiem dobrze, bo tez wiele trudności w tym nie ma. Zależy to też od tego, jakie ogrodzenie się chce. Jak ktoś ma czas i smykałkę do takiej roboty, to pewnie będzie wolał sam zrobić.
Ciekawy tekst ale nic nie wspomniano o pomiarach przy sytuowaniu ogrodzenia. Jako geodeta mogę doradzić, żeby zachować dobre stosunki sąsiedzkie, linię ogrodzenia dobrze jest wyznaczyć z pewnym marginesem od swojej strony posesji tzn. przesunąć ją kilka centymetrów w głąb działki dla własnej pewności i spokoju.
Najlepszą oszczędnością przy wyborze ogrodzenia jest zastosowanie zwykłej siatki ogrodzeniowej na słupkach zabetonowanych w ziemi, bez podmurówki. Rozwiązanie wprawdzie średnio trwałe, ale za to naprawdę korzystne cenowo. Jak robimy podmurówkę, to tak naprawdę koszty automatycznie zaczynają lecieć w kosmos
Ja też się naszukałam ogrodzeń, pół sezonu letniego minęło i trafiłam na firmę z Niemodlina. Jest to kawałek ode mnie ale myślę, że się opłacało. Robią systemy ogrodzeniowe, łatwe w montażu. Mąż z synem i moją asystą 🙂 sobie poradzili. Firma jedynie zabetonowała słupki. Wyszło dość tanio jak na jakość ogrodzenia bo jest ładnie pomalowane i ocynkowane no i sam wzór jest jak dla mnie bardzo elegancki 🙂 Dostałam jeszcze 10 lat gwarancji i mam idealnie „chodzącą” bramę przesuwną 🙂 Jeśli ktoś z Was szuka to http://www.ogro.pl 🙂