Meble z dawnych lat ponownie zyskują na popularności. Na nowo dostrzegamy antyki, niesamowite wykonanie i ciekawe zdobienia. Nawet producenci nowoczesnych mebli zauważyli, zdobienia i stylizowanie mebli na antyczne zapewnia stałe grono klientów kochających niepowtarzalne, piękne meble. Jednym z trendów mody wnętrzarskiej jest powrót do antyków i umieszczenie ich w nowoczesnym wnętrzu.
Moda na kolekcjonowanie meblarskich antyków
Meble z dawnych lat to prawdziwe perełki – znakomita jakość, unikatowy wygląd i co najważniejsze funkcjonalność, którą o wiele przewyższają dzisiejsze niewielkie meble. Segment, komoda, skrzynia, witryna, szafy, łóżka, toaletki są chętnie zbierane. Był czas, że wszystkie stare meble były wyrzucane i wymieniane na nowe. Obecnie wraca moda na retro, klasykę i antyki. Kolekcjonowanie antyków przestało być domeną zamożnych elit. Do przeglądu strychów, piwnic i garaży ruszyli ludzie, którzy chcą mieć w domu coś niepowtarzalnego. Wykonywane były z litego drewna, co wpłynęło na ich trwałość i daje możliwość renowacji, dzięki której odzyskują swoje piękno.
Gdzie znaleźć antyki?
Można je kupić w specjalistycznych sklepach, z ogłoszeń internetowych, na aukcjach w sieci lub na targowiskach i pchlich targach. W ostatnich dwóch miejscach są najtańsze, bo sprzedawcy bardzo często nie wiedzą, jak wartościowy towar sprzedają. Można trafić na wspaniałe okazje. Innym sposobem pozyskania antyków jest odziedziczenie ich po babci. Obecnie cenione są nie tylko antyki, ale także meble z PRL-u z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych. Wartością antyków jest ich unikatowość – dostępne są w bardzo ograniczonych ilościach, przez co są wyjątkowe i nie do zobaczenia w innych domach.
Ostrożne zestawienia
Pojedynczy antyczny mebel z powodzeniem można wstawić w towarzystwie nowoczesnego wyposażenia wnętrz. Jedna konsola, witrynę, komoda, czy skrzynia pięknie wygląda na tle gładkiej ściany i w otoczeniu nowoczesnej lampy lub mebli. Ustawienie całego kompletu złożonego z wiekowych foteli i kanapy, czy skrzyni, komody i masywnego stołu w towarzystwie białej szafy i niewielkiej meblościanki z wysokim połyskiem jest kiepskim pomysłem i gotową katastrofą aranżacyjną. Podstawą komponowania antyków we wnętrzu jest umiar lub urządzenie wnętrza w stylu boho, rustykalnym lub klasycznym. Antyki pokazują dobry gust właściciela, zamiłowanie do klasycznego piękna. Dla złagodzenia kontrastu polecane są klasyczne elementy wykończeniowe, np.: wysokie listwy przypodłogowe albo gzymsy pod sufitem.
Tło pod antyki
Ważne jest, aby potraktować je monochromatycznie i pomalować je na ten sam kolor, jak reszta powierzchni ściany. Na tak przygotowanym tle dobrze wyglądają zarówno antyki, jak i nowoczesne meble. Kolory podłogi i antycznych mebli powinny ze sobą korespondować. Dwa lub trzy antyki we wnętrzu w zupełności wystarczą – nie przytłoczą nowoczesnego stylu aranżacji, a jednocześnie dodadzą pomieszczeniu ciekawego charakteru – innego niż wnętrza prezentowane w katalogach lub na portalach internetowych.
Barwy natury
Antyki to przede wszystkim meble w „barwach natury” – mają doskonałe wybarwienie. Jeżeli nawet widać na kolorze zrąb czasu, to tym lepiej, bo świadczy to o ich niepowtarzalności. Klasyczna elegancja wypływa z ich naturalnych barw, historii każdego mebla oraz z ich formy.
Gdzie postawić antyki?
To ważne pytanie, ponieważ antyki to meble, które służyły już wiele lat. Meble z dawnych lat nie lubią przesuszonych wnętrz. Powinny stać w pewnej odległości od kaloryfera. Meble typu niewielki stół, czy sekretarzyk można wykorzystać jako biurko.
Szczególnie elegancko wygląda masywna, przeszkolona witryna z książkami. Brązowe meble wyglądają elegancko na tle szarych ścian i nowoczesnej kanapy w kolorze stalowym lub zielonym. Stary, zabytkowy, drewniany stół ładnie prezentuje się wśród nowoczesnych krzeseł. Meble odziedziczone po przodkach są nie tylko perełkami we wnętrzu, ale także nadają aranżacji charakteru rodzinnego gniazda. Antyki to wnętrzarskie skarby.