Wywodzi się z kultury bliskowschodniej. W Europie rozpowszechniły go wyprawy krzyżowe. W czasach renesansu stanowił charakterystyczny element konstrukcyjny ówczesnych zamków jednak to Anglia uchodzi za jego ojczyznę. Wykusz (ang. bay window), bo o nim mowa początkowo stanowił element konstrukcyjny budynków o charakterze obronnym. Z czasem jego status się zmienił i wykusz stał się fragmentem pomieszczenia o ciekawej konstrukcji i estetyczno – użytkowej funkcji. Każdy, kto choć raz odwiedził kraj nad Tamizą z pewnością zaobserwował domy z charakterystycznym wysuniętym z lica elewacji fragmentem konstrukcji budynku, przeszklonym najczęściej oknami ze szprosami (listewkami tworzącymi na oknie kratkę). To właśnie wykusz.
Warto nadmienić, że wykusz często mylony jest z ryzalitem. Różnica polega na tym, że ryzalit jest wysuniętą częścią budynku wznoszoną od fundamentów po dach, wykusz natomiast stanowi element podwieszany – nie ma fundamentów, przypomina zabudowany balkon.
Wykusz (lub ryzalit) można zaaranżować na wiele sposobów. Architekci często wykorzystują jego potencjał projektując zarówno domy w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Wszystko zależy od jego wielkości, przestrzeni jaką dysponujemy oraz stylu i przeznaczenia wnętrza. Zatem…
JAK ZAGOSPODAROWAć WYKUSZ?
W wykuszu można urządzić coś w rodzaju werandy lub oranżerii pełnej zieleni, w której można wspaniale wypocząć popijając aromatyczną herbatę w towarzystwie książki czy najbliższych osób. Specyficzny mikroklimat jaki tworzą rośliny sprzyja relaksowaniu, poza tym, nie ulega również wątpliwości, że oranżeria urządzona w wykuszu to zabieg estetyczny dodający wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
Duże przeszklenia charakterystyczne dla wykuszu stanowią świetny pretekst do zorganizowania tu miejsca do pracy. Biurko postawione bod oknem nawet w niepogodę będzie miało wystarczająco dużo światła, by praca przy nim była komfortowa.
Popularnym zabiegiem jest zbudowanie ławeczki w wykuszu. Wyłożona poduszkami stanowi doskonałe miejsce do czytania lub popołudniowej drzemki.
Niezwykle oryginalnym pomysłem jest budowa wykuszu w łazience i umieszczenie w nim wanny. Okno w łazience jest jednak dość rzadkim zabiegiem, jeszcze rzadziej ludzie decydują się na wykusz w obawie, że zbyt dużo przeszkleń doprowadzi do utraty ciepła, a przez to obniżenia temperatury w łazience. O ile konstrukcja zostanie wykonana fachowo o utratach ciepła nie powinno być mowy. Mieszkańcy zyskają za to widok na okoliczną panoramę, możliwość kąpieli zarówno w promieniach słonecznych, jak i w blasku gwiazd.
Wykusz może być również przedłużeniem salonu lub miejscem, w którym stanie stół jadalniany.
Od zewnątrz wykusz uplastycznia bryłę budynku. Tworzy ją bardziej dynamiczną i interesującą. Wyróżnia budynek na tle innych, bardziej tradycyjnych, a wnętrze wypełnia naturalnym światłem pośrednio przyczyniając się do jego optycznego powiększenia. Decydując się na jego budowę warto wybrać południową lub południowo-wschodnią ścianę domu. Takie umiejscowienie wykuszu zagwarantuje optymalne doświetlenie wnętrza oraz, w dłuższej perspektywie – oszczędność energii.
Jak widać, aranżacyjny potencjał wykuszu jest na prawdę duży. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj aktywności go przeznaczymy, jaką funkcję nadamy, zagospodarowana w nim przestrzeń przyciągnie wzrok gości. Wystarczy tylko przy jego budowie trzymać się obowiązujących przepisów prawnych, wykonać konstrukcję zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, a później już popuścić wodze fantazji i urządzić go wedle własnego uznania.
źródło zdjęć: homebunch.com, pinterest.com,thisisglamorous.com, casatreschic.blogspot.com, desiretoinspire.net, bhg.com, arkansashero.tumblr.com
Aranżacyjny potencjał wykuszu: Wywodzi się z kultury bliskowschodniej. W Europie… hXXps://t.co/WvjbpnUrap
RT @123budujemy: Aranżacyjny potencjał wykuszu – hXXps://t.co/4U6atoqtff aranżacje, inspiracje, wykusz, _top2 Wywodzi się z kultury … ht…
Wykusz, a w zasadzie o wiele częściej wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym ryzalit (ze względu na niższe koszty wykonania) to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku bliźniaków jest on dość powszechnie stosowany w projektach gotowych (katalogowych). Architekci często unikają tego typu rozwiązań tworząc projekty od podstaw.