Szukasz inwestycji o możliwie najkrótszym czasie zwrotu? Pragniesz usprawnić wewnętrzny przepływ towarów? Postaw na automatyczny magazyn, który znacząco odmieni ergonomię procesów logistycznych i transportowych.
Automatyczny magazyn, czyli jaki?
Pod pojęciem automatyzacji pracy w obrębie magazynu ukrywa się szereg zmian, mających znacząco przyspieszyć i ułatwić wymianę danych na poszczególnych etapach gromadzenia towarów.
Przykładem takich działań może być m.in. cyfryzacja procesu gromadzenia danych inwentaryzacyjnych oraz ich analiza w odpowiedniej bazie danych bądź systemie ERP, służącym do planowania zasobów przedsiębiorstwa.
Stworzenie cyfrowego ekosystemu skanerów oraz kodów kreskowych ma na celu uproszczenie procesu wprowadzenia oraz śledzenia danych. Zgromadzone dzięki niemu informacje trafiają do scentralizowanej bazy poprzez wdrożone oprogramowanie, którego celem jest skuteczne zarządzanie zgromadzonymi danymi.
Automatyczny magazyn w praktyce
W jaki sposób opisana powyżej teoria przekłada się na praktykę? Przytoczone we wcześniejszym akapicie rozwiązania prowadzą do restrukturyzacji modelu pracy. Część obowiązków spoczywa wówczas na specjalistycznym sprzęcie oraz systemach magazynowania oraz wyszukiwania.
Celem takiego działania jest przekształcenie obszarów pracy, w której dotychczasowe obowiązki były realizowane przez niewyspecjalizowanych pracowników i najprostsze narzędzia. Automatyczny magazyn to obiekt, w którym podobną liczbę procesów wykonuje znacznie mniejsza kadra. Modernizacja magazynu nie musi oczywiście oznaczać masowych zwolnień. Proces ten sprawia, że dana załoga może znacząco zwiększyć wydajność swojego magazynu.
Po czym poznać, że nadszedł czas na modernizację magazynu?
Istnieje kilka uniwersalnych przesłanek, skłaniających do inwestycji w automatyczny magazyn. Dotyczą one zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw z wielu rozmaitych gałęzi handlu oraz usług.
Powtarzalność procesów
Automatyczny magazyn z pewnością ułatwi pracę w miejscach, w których czynności są wysoce powtarzalne i sprowadzają się głównie do transportu towarów do i z magazynu. Mamy wówczas do czynienia z procesem o “znikomej wartości dodanej”, który należy usprawnić.
Niewielka ilość wolnego miejsca
Stosowane regały warto również zmodernizować w sytuacjach, w których mała ilość wolnej przestrzeni nie pozwala na rozbudowę magazynu, a standardowe wózki widłowe lub systemy podnoszenia nie są w stanie ulokować towar na wskazanej wysokości. Problem ten dotyczy zwłaszcza małych jednostek pojemnikowych oraz kartonowych.
Wydajność pracy magazynu
Inwestycje w automatyczny magazyn opłaci się również w tych przedsiębiorstwach, w których omyłkowe wydanie bądź uszkodzenie towaru wygeneruje bardzo wysokie straty. Pracodawca nie będzie musiał również zwiększyć kadry pracowniczej, której zadaniem byłoby czuwanie nad dokładną realizacją poszczególnych zamówień oraz rzeczywistym stanem magazynowym. Co więcej, automatyczny magazyn stanowi doskonałe rozwiązanie problemu z wzrostem kosztów obsługi pojedynczego zamówienia, czyniąc je znacznie bardziej opłacalnym.
Postaw na automatyczny magazyn od Nedcon Silesia
Inwestycja w zautomatyzowanie procesów magazynowych to złożony proces, który wymaga zarówno wiedzy teoretycznej, jak i nabywanej latami praktyki inżynierskiej. Przeprowadzenie takiej inwestycji warto zlecić doświadczonemu przedsiębiorstwu.
Firma Nedcon Silesia od ponad 40 lat zajmuje się projektowaniem i tworzeniem przestrzeni magazynowych, świadcząc swoje usługi dla wielu dużych i małych przedsiębiorstw na terenie całej Polski. Już dziś skontaktuj się ze specjalistami firmy Nedcon i dowiedz się, w jak automatyczny magazyn może odmienić jakość oferowanych przez Ciebie usług,