W rzeczywistości może istnieć wiele powodów, dla których grzejniki nie grzeją, dlatego konieczne jest zrozumienie sytuacji w każdym przypadku z osobna. Do usunięcia problemu może być potrzebna wykwalifikowana pomoc. Równomierne ogrzewanie kaloryferów można również uzyskać we własnym zakresie. Jeżeli kaloryfer nie jest ciepły, mogą być tego trzy przyczyny. Podpowiemy Ci, co możesz zrobić sam w każdym przypadku, aby Twój grzejnik był cieplejszy.
Za dużo powietrza w instalacji grzewczej
Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest nieszczelność w systemie grzewczym. Jeśli tak, to przez chłodnicę przepływa mało płynu chłodniczego lub nie przepływa wcale i chłodnica jest zimniejsza niż inne chłodnice. Oznaką blokady może być „bulgoczący” odgłos wewnątrz chłodnicy.
Co robić: nowoczesne grzejniki wyposażone są w odpowietrznik. Aby odpowietrzyć za pomocą śrubokręta lub specjalnego klucza, jeśli go posiadasz, przekręć go w lewo i pozwól, aby powietrze wydostawało się z chłodnicy przez kilka sekund – aż pojawi się mała strużka wody. Istnieje kilka typowych przyczyn nierównomiernego nagrzewania się grzejników. Aby usunąć usterkę, należy zrozumieć, co dokładnie jest przyczyną istniejących nieprawidłowości.
Nasza rada: nie zapomnij umieścić pojemnika na wodę, aby zebrać uciekającą wodę.
Niskie ciśnienie wody w instalacji grzewczej lub obiegu grzewczym
Niskie ciśnienie w instalacji grzewczej może spowodować niedostateczne ogrzanie grzejników. Ciśnienie w instalacji grzewczej musi wynosić 1,5 – 2 bar. Jeżeli ciśnienie jest niższe niż 1 bar, niektóre grzejniki mogą pozostać zimne, szczególnie na wyższych piętrach.
Co należy zrobić: należy sprawdzić ciśnienie w instalacji grzewczej za pomocą manometru, który z reguły znajduje się na kotle lub w jego pobliżu. Jeśli ciśnienie jest mniejsze, należy „uzupełnić” system wodą. W przypadku dodania dużej ilości wody, po „uzupełnieniu” w instalacji grzewczej mogą utworzyć się śluzy powietrzne, które po dniu lub dwóch powinny zostać odpowietrzone przez kaloryfer w pokoju.
Nasza rada: Jeśli nie wiesz, jak dolać wody do instalacji grzewczej, wezwij swojego usługodawcę. Poproś, aby fachowcy pokazali Ci, jak „przygotować” system, abyś następnym razem mógł sam poradzić sobie z problemem.
Wadliwe zawory termostatyczne
Stare zawory termostatyczne zainstalowane na grzejnikach mogą się zacinać i w konsekwencji ogrzewanie grzejnika nie będzie już działać prawidłowo. W zależności od tego, w jakiej pozycji zaklinuje się trzpień zaworu termostatycznego, grzejnik będzie albo za gorący, albo za zimny.
Co należy zrobić: Aby sprawdzić zawór termostatyczny na grzejniku, należy zdjąć (odkręcić) głowicę termostatyczną i sprawdzić, czy trzpień zaworu działa – przy mocnym naciśnięciu trzpienia jest swobodny ruch. Jeżeli po zdjęciu głowicy termostatycznej tłoczysko powraca do pozycji całkowicie wysuniętej, a chłodnica nagrzewa się, to tłoczysko najprawdopodobniej jest „zaklinowane”. W takim przypadku należy po prostu założyć głowicę termostatyczną z powrotem na zawór i sprawdzić go w pozycji maksymalnie otwartej i zamkniętej, aby upewnić się, że problem został usunięty. Jeśli trzpień nie porusza się swobodnie lub ponownie „utknął”, zawór jest uszkodzony – należy wezwać serwis w celu wymiany zaworu.
Nasza rada: Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz to zrobić, wezwij serwis.
Istnieją również inne powody, dla których grzejnik może pracować na zimno – np. hydrauliczne zrównoważenie systemu grzewczego nie jest zrównoważone lub w rurach doszło do zablokowania. Nie będziesz w stanie samodzielnie naprawić problemu – będziesz potrzebował specjalistycznej pomocy.