Od wyglądu balustrady zewnętrznej zależy nienaganna prezencja całego balkonu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jej kondycję. Szczególnie podatne na wszelkie szkodliwe czynniki atmosferyczne są drewniane barierki, które nadal można znaleźć na wielu balkonach i tarasach. Z tego powodu wielu właścicieli balkonów decyduje się po kilku latach ich eksploatacji na wymianę drewnianej poręczy na balustradę metalową, która prezentuje się równie efektownie, a jednocześnie posiada wiele zalet, których nie znajdziemy w przypadku barierki wykonanej z drewna.
Główne wady balustrad drewnianych
Przede wszystkim poręcze wykonane z drewna wymagają regularnej konserwacji. Jeżeli co najmniej rak w roku – najlepiej po zimie, nie poświęcimy sporego nakładu czasu na jej odświeżenie, szybko straci ona swój reprezentacyjny wygląd. Przede wszystkim drewniane szczeble, nawet jeżeli zostaną pokryte wysokiej klasy farbą do drewna, szybko blakną pod wpływem promieni słonecznych. W niektórych przypadkach farba ma również tendencję do nieestetycznego łuszczenia się, a nawet odpadania całymi płatami. Nieodpowiednio konserwowane drewno wykazuje również tendencję do wchłaniania wilgoci z powietrza, w następstwie czego pęcznieje, a dodatkowo mogą na jego powierzchni pojawić się pęknięcia. Nie sposób nie wspomnieć również o jeszcze jednym zagrożeniu, jakim są korniki, które mogą zniszczyć naszą drewnianą balustradę. Generalnie barierki drewniane nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na wykonywanie prac związanych z ich konserwacją. Co prawda wykonane z drewna szczeble, z których najczęściej powstają balustrady, co dość tanie, w rezultacie koszty zamontowanie takiej poręczy nie są wygórowane, ale przekłada się to na znacznie niższą trwałość całej instalacji porównując ją chociażby z poręczami metalowymi.
Dlaczego warto postawić na balustradę metalową?
Zdecydowanie najtrwalszym materiałem, z jakiego wykonuje się balustrady metalowe, jest stal nierdzewna. Poręcze ze stali nierdzewnej wykazują się wysoką odpornością na wilgoć i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Ponadto nich powierzchni nie łuszczy się i nie odpada nawet po długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne czy też na skutek długo utrzymującej się wilgoci w powietrzu. Bez wątpienia warto zainwestować i zapłacić nieco więcej za wysokiej klasy balustradę metalową, aby cieszyć się jej praktycznie niewymagającą konserwacji eksploatacją.
Jak prawidłowo zamontować metalową balustradę?
Aby uzyskać jak najlepszą stabilność barierki, elementy mocującej słupki balustrady metalowej należy osadzić w warstwie podkładu cementowego pod izolacją balkonu, bądź alternatywnie w betonowej płycie konstrukcyjnej. Kotwienie elementów mocujących najlepiej jest przeprowadzić przed położeniem izolacji chroniącej przed wilgocią. Wybierając elementy dodatkowe, takiej jak kotwy i marki, należy zwrócić uwagę, aby one również były wykonane z materiału odpornego na korozję. Istnieje wiele sposobów na osadzanie kotew, ale szczególnie warta polecenia jest metoda z wykorzystaniem żywicy.
My postawiliśmy na barierkę z nierdzewki ze szklanymi panelami. Zapraszamy do galerii zdjęć w której zobaczycie zdjęcia z montażu barierki krok po kroku.
krok 1 przygotowanie balkonu
Jak przedstawialiśmy w poprzednim wpisie. Z balkonu musieliśmy zdemontować prowizoryczna drewnianą barierkę oraz przygotować – odnowić tynk w miejscach gdzie barierka była przymocowana.
Krok 2 montaż do płyty balkonowej pionowych rurek ze stali nierdzewnej z uchwytami na szkło
Krok 3 dospawanie poziomej poręczy – pochwytu
Krok 4 Montaż paneli szklanych – wypełnienia balustrady
Jak widać montaż balustrady metalowej nie jest skomplikowany lecz warto zlecić go fachowcom. Warto się na niego zdecydować, gdyż ten rodzaj poręczy nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest wysoce odporny na wszelkie czynniki pogodowe.
Więcej zdjęć w galerii czerwiec 2014