Beton to od kilku sezonów modny kolor w aranżacji wnętrz. Nikogo nie dziwią betonowe meble, czy podłogi. Do wyboru są także meble dwukolorowe: najczęściej z akcentem białym lub czarnym. Szafa, komoda, czy stolik w tym kolorze pięknie łączą się z drewnem (ociepla surowy charakter wnętrza), metalem, szkłem, kamieniem, cegłą, ceramiką. Producenci wprowadzają nowe odcienie betonu: jasny i ciemny. Beton na ścianie wciąż wzbudza niemałe zdziwienie i zaczyna być dostrzegalnym trendem ze względu na uniwersalność i funkcjonalność aranżacji.
Prostota i niedoskonałość
Kiedy słyszymy słowo „beton” od razu nasuwają się trzy skojarzenia: z wycinaniem drzew i betonowaniem miast, z długą, prostą drogą oraz z niedokończonymi lub zniszczonym ścianami. Nieprawdziwe okazuje się stwierdzenie, że beton na ścianie oznacza niezbyt dobrą jakość ścian, wręcz przeciwnie to bardzo modny i funkcjonalny sposób dekoracji ścian w salonie, kuchni i łazience. Ściana betonowa to wykończenie dopasowane w każdym szczególe, cechujące się minimalizmem i dbałością o detal. Może powstać w każdym pomieszczeniu bez względu na jego metraż, co przesądza o jej uniwersalności.
Beton na ścianie – nie tylko do stylu industrialnego
Tło mieszkania w powyższym kolorze jest co prawda jednym ze sposobów uzyskania stylu industrialnego, ale nie jest to styl wymagany w przypadku tego koloru ściany. Jedynie style: rustykalny i kolonialny kłócą się z betonem. Najważniejsze, żeby meble towarzyszące takim ścianom były proste i miały neutralną kolorystykę. Wyposażenie meblowe w tonacjach drewna tak, ale połysk, czerwień, zielony, różowy, błękitny, żółty już niekoniecznie. Ściany w kolorze betonu dość ładnie komponują się z bielą, choć całość takiej stylizacji wnętrza wygląda bardzo surowo i zdaniem wielu projektantów, nieprzytulnie – aż prosi się o przełamanie jakimiś ciepłym kolorem. Beton na ścianie można łączyć z czarnymi dodatkami, np.: żeliwne wieszaki, lampy lub kute krzesła, które wspaniale prezentują charakter wnętrza.
Płyty, tynk, farby w kolorze betonu
Jak uzyskać efekt betonu na ścianie? Można wykorzystać specjalne farby w tym kolorze, płyty, tynk mineralny (zaprawę tynkarską) lub tradycyjną zaprawę. Ciekawym pomysłem jest tapeta we wzór cegieł z betonu, czy betonowej drogi. Popularnym produktem pozwalającym uzyskać beton na ścianie jest tynk mineralny ze spoiwem wapiennym. Efekt zaskakuje: beton zachowuje naturalne przebarwienia, ściana nie jest też idealnie gładka i wygląda jakby była pokryta prawdziwym betonem. Ozdobny beton na ścianie można też otrzymać używając tradycyjnej zaprawy tynkarskiej i mieć wymarzony efekt bardzo niskim kosztem. To dobre rozwiązanie dla osób, które potrafią nakładać zaprawę tynkarską i nie widzą potrzeby wydawania pieniędzy na ozdobne tynki, czy specjalne farby. Konsystencja farby betonowej przypomina tradycyjną farbę.
Ściana z betonu w łazience
Łazienka to specyficzne wilgotne miejsce. Polecane są płytki w kolorze betonu, które wielkością przypominają tradycyjne kafelki lub duże płyty betonu architektonicznego, (konieczne jest zabezpieczenie przed wilgocią).
Ściana z betonu w kuchni
Płytki w kolorze betonu lub beton architektoniczny odporny na wilgoć i tłuszcz, to świetny pomysł na wykończenie ścian w kuchni i aranżację całego pomieszczenia. Architekci wnętrz polecają: meble granitowe, białe, beżowe, popielowe i w odcieniach jasnego drewna.
Beton to pomysł na dekorację jednej ściany w pokoju i wszystkich ścian w kuchni i łazience. W zależności od wielkości pomieszczenia można wybrać odcień jaśniejszy, ciemniejszy lub wymieszać barwy: raz jasny, raz ciemny. Na betonowej ścianie świetnie dobrze wyglądają wszelkiego rodzaju grafiki, obrazy, zdjęcia, zawieszki (łapacz snów, drewniane serca, ptaki, itp.). Ściana z betonu to znakomity pomysł do wąskiego przedpokój – pięknie wygląda na tle dużych luster, ponieważ przestrzeń optycznie staje się większa.