0
Opublikowany 5 lipca 2019 autor Ania i Marcin w wyposażenie
 
 

Ciekawe lampy do pokoju nastolatka

Zaspokojenie potrzeb młodzieży w dzisiejszych czasach nie jest proste, jedną z istotnych kwestii zapewniających twojemu dziecku komfort podczas czytania, nauki lub innych czynności wykonywanych w pokoju jest dobre oświetlenie. Producenci stają na wysokości zadania i zapewniają nam różnoraki wybór, niebanalne kompozycje i wzory oraz modny, wieczny desing tych urządzeń. W tym artykule wskażemy Ci czym kierować się przy wyborze oświetlenia oraz jakie produkty tego typu powinny być godne twojej uwagi.

Rodzaje lamp

Wędrując po, zdawać by się można było, niekończących się korytarzach w sklepach z wyposażeniem do domu i ogrodu natykamy się zawsze na dział związany z oświetleniem naszej domowej przestrzeni. W dzisiejszych czasach wybór tego typu sprzętu jest ogromny, ciężko więc się zdecydować. Głównym aspektem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze owych przedmiotów powinna być ich funkcjonalność oraz styl wykonania. 

Lampy powinny być dostosowane do tego, aby ich umieszczenie w domu było jak najlepsze, aby otrzymać z ich działania jak największą korzyść funkcjonalną, ale także wizualną. Przykładowym, częstym wyborem konsumentów, są lampy podłogowe (stojące), będą one wspaniałą opcją, która może przypaść do gustu każdemu nastolatkowi. Ich zaletą jest możliwość przeniesienia w dowolne miejsce pokoju, odpowiednio do tego czy dziecko czyta coś będąc na łóżku, czy wykonuje inne czynności przy swoim biurku i potrzebuje światła. Zbliżona do lamp podłogowych jest funkcjonalność oświetleń stołowych, te z kolei bywają często mniejszych rozmiarów. 

lampa w salonie

Zalety praktyczne lamp stołowych i podłogowych

Niewątpliwie, wielkim atutem tego rodzaju oświetlenia jest fakt, że często wyposażone są one w wysięgniki, dzięki temu możne je ustawić tak, aby służyły nam jak najlepiej i na przykład, przy czytaniu, źródło światła skupiało się w określonym przez nas miejscu. Kolejną zaletą jest możliwość ściemnienia lub ustawienia intensywnego działania tych przedmiotów, wiąże się to z możliwością oszczędzania energii, co za tym idzie, niższymi rachunkami za prąd. 

Na dobrą sprawę w tym rodzaju przekaźnika światła ciężko znaleźć jakiekolwiek wady. Ustawiając je w rogu pokoju, gdy skierujemy źródło światła w górę optycznie zostaje powiększona przestrzeń naszego pomieszczenia, wydaje się ono obszerniejsze. Zważywszy na wygórowane preferencje młodzieży odnośnie stylu i koloru, w tym przypadku, nie możemy narzekać na mały wybór, sklepy zapewniają nam dostęp do niezliczonej liczby odcieni, wzorów i materiałów, z których są one wykonane.  Ważnym aspektem, który umożliwi nam lekkie zaoszczędzenie środków jest również odpowiedni wybór żarówki do owych produktów. 

Odpowiedni wybór żarówki 

Do niedawna każdy z nas miał w swoim domu zwykłą żarówkę, teraz coraz częściej sięga się po nowsze, bardziej funkcjonalne żarówki typu LED, halogeny, czy też świetlówki energooszczędne. Wybierając te ostatnie, w ciągu roku zaoszczędzić możemy korzystną dla naszej kieszeni sumę, oczywiście pod warunkiem, że wymienimy żarówki w całym domu, nie tylko w jednym pokoju czy też jednej lampie. W ten sposób możemy na przykład pozwolić sobie na odrobinę droższy przedmiot mając na uwadzę, że zaoszczędzimy na jego użytkowaniu. W pokoju nastolatka jednak lepszym wyborem byłaby świetlówka typu LED ze względu na dużo większe skupienie energii, które umożliwia lepsze oświetlenie pokoju. 

Lampy sufitowe

Wcześniej skupiliśmy się na oświetleniu wolnostojącym, warto jednak również zwrócić uwagę na lampy sufitowe LED. Fundamentalną zasadą przy wyborze tego rodzaju przekaźnika światła jest taki dobór, aby światło dobiegające z sufitu było jak najlepszą kopią światła dziennego, gdyż ludzki organizm czuje się gorzej przy sztucznym oświetleniu. Mimo możliwości dobrania wspaniałego żyrandolu, kinkietu czy też żarówek ledowych wbudowanych w sufit, ważne jest aby miejsce pracy nastolatka znajdowało się przy jak najlepszym dostępie do światła dziennego, najlepiej prostopadle do okna. 

Wybór lampy sufitowej zależy przede wszystkim od rozmiarów przestrzeni jaką mamy do oświetlenia. Przy niskich pokojach najodpowiedniejsze będą plafony i regulowane zwisy, natomiast w znacznie wyższych miejscach, wieloramienne żyrandole. Warto również pokusić się o opcje regulacji mocy światła, jak w przypadku lamp wolnostojących. 

Plafony, żyrandole i regulowane zwisy

Warto również wspomnieć o funkcjonalności niektórych rodzajów oświetleń, które będą korzystne w pokoju młodzieżowym:

  • Plafony, są one niewielkich rozmiarów, więc nie musimy się martwić o to, że pokój będzie “zagracony” światło dostarczane przez te środki przekazu energii układa się w efektowne półkole co sprzyja zachowaniu dobrego i nowoczesnego stylu oświetlenia,
  • Żyrandole, przemawia za nimi wysublimowana elegancja oraz wysokie walory estetyczne, jeśli pokój urządzony jest w klasycznym klimacie warto pokusić się o ten rodzaj lampy,
  • Regulowane zwisy, w tym przypadku należy liczyć się z tym, że w pokoju powinno znajdować się kilka pojedynczych zwisów, ustawienie ich w odpowiedniej odległości i dobre rozplanowanie ułożenia zdziała cuda w pokoju, oświetli bardzo mocno całą jego przestrzeń.

lampa sufitowa

Odpowiednie rozmieszczenie źródła światła

Gdy już kupimy oświetlenie, złożymy je, ważnym jest abyśmy pamiętali o rozmieszczeniu go w taki sposób, aby nie zaszkodziło ono dziecku. Mając na uwadzę fakt, że dziecko uczy się przy biurku głównie nocą, światło podłogowe czy też biurkowe powinna być ustawiona minimum 40 cm od miejsca pracy, aby jej jaskrawe działanie nie uszkodziło oczu.

Jeśli mowa o przekaźniku światła umieszczonym w suficie również należy pamiętać o tym, że do niskiego pomieszczenia o wysokości na przykład 2,5 – 3 m nie należy montować żyrandolu czy plafonu o długości od 30 do 50 cm gdyż będzie się on znajdował tuż nad głową. 

Lampy dekoracyjne

Pomijając oświetlenia typowo funkcjonalne i niezbędne w każdym pokoju naszego domu, warto jest również nieco urozmaicić i wzbogacić pomieszczenie wypoczynku nastolatka. Ciekawym pomysłem, na fajną aranżację, jest forma lamp dekoracyjnych.

Posługując się światełkami ozdobnym możemy wyróżnić, na przykład zdjęcia i obrazy a także poprowadzić je dookoła pokoju w narożnikach co da fajny efekt podświetlanego podłoża. Takie produkty możemy zakupić nie tylko w sklepach typowo wyposażeniowych dla naszego domu, ale również w galeriach, czy też sklepach wyposażonych w przedmioty ozdobne i upiększające wnętrze naszych mieszkań. 

Co prawda typ oświetlenia girlandami może kojarzyć się tylko z świętami, jednak moda i zapotrzebowanie na ten produkt stało się nieco szersze, ludzie częściej sięgają po nie już nie tylko w święta Bożego Narodzenia ale także i w każdym czasie, gdyż wspaniale ożywiają ponury i smutny wystrój mieszkania zamieniając je na ciepłe i przyjazne miejsce. 

Podsumowanie

Przedstawione rodzaje oświetlenia z całą pewnością dają nowe światło na ważne aspekty, którymi warto się kierować przy ich wyborze, na co zwracać uwagę aby w pokoju nastolatka zapanowała przyjazna, ciepła i przede wszystkim funkcjonalna atmosfera. 

Z tego co staraliśmy się państwu przybliżyć wynika również, że nieodpowiedni wybór oświetlenia może skutkować pogorszeniem naszego stanu zdrowia, warto więc wybierać te produkty z jakąkolwiek wiedzą na ten temat. 

 


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl