1
Opublikowany 11 lipca 2019 autor Ania i Marcin w wyposażenie
 
 

Jak dopasować meble łazienkowe do aranżacji?

meble łazienkowe
meble łazienkowe

Łazienka w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszła ogromną metamorfozę. Dziś miejsce to jest wręcz wizytówką naszego domu. Istotny jest jej design, połączony z ponadprzeciętną ergonomią. Miejsce to nie tylko zmieniło się ze względu na stylistykę, ale także i funkcje jakie ma pełnić. Od współczesnej łazienki wymagamy tego, by można się było w niej zrelaksować, odpocząć i zregenerować. A na to wszystko istotny wpływ ma każdy element jej wyposażenia, w tym meble. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednie szafki i słupki, by dobrze spełniały swoją funkcje, a także były ciekawym elementem aranżacji przez wiele lat.

Meble łazienkowe jako akcent kolorystyczny

Pomimo różnorodności kolorystycznej płytek, mebli, ceramiki czy baterii, łazienka zazwyczaj pozostaje biała. Kolor ten kojarzony jest ze sterylnością, higieną a także ma wpływ na optyczne powiększenie wnętrza. Dlatego też jest tak chętnie stosowany w łazienkach. Coraz częściej zauważyć można, że nie tylko czołowi projektanci coraz chętniej i odważniej sięgają po inne rozwiązanie kolorystyczne.

Łazienka nie musi być tylko biała i tak samo dobrze może wyglądać w innych barwach. Jeśli nie do końca nie jesteśmy pewni, czy chcemy mieć koniecznie granatowe czy ciemnoszare ściany, może warto postawić na jeden, ale dość mocny akcent. Jeśli szafka podumywalkowa jest jedynym meblem w łazienkowej przestrzeni, warto zadbać o tym, by była inna, oryginalna i niesztampowa. Wtedy to właśnie ona będzie przyciągała wzrok zaraz po wejściu do wnętrza.

Meble wykończone na wysoki połysk idealnie odbijają światło i mają wpływ na powiększenie optyczne wnętrza. Bez różnicy więc czy szafka pod umywalkę będzie pomarańczowa, żółta czy zielona – na wysoki połysk, może być także idealnym rozwiązaniem dla nawet najmniejszej łazienki. Z kolei meble matowe najlepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych – niekoniecznie przestronnych. Wiele zależy od gry światła, wielkości luster czy wykończenia płytek.

Więcej inspiracji łazienkowych znajdziesz na stronie LazienkiABC.pl

Nowoczesne meble do łazienki

Nowoczesne meble do łazienki powinny być nie tylko estetyczne i dopasowane pod względem designu do wnętrza, ale także i funkcjonalne. Dokonując wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne danej szafki czy słupka. Meble powinny być zabezpieczone przed negatywnym działaniem wilgoci czy wahaniem temperatury.

Zazwyczaj pokryte są warstwą lakieru lub zabezpieczone w procesie produkcji specjalnymi foliami, które są wilgocioodporne, a także stanowią dodatkową ochronę przed wieloma negatywnymi czynnikami.  W tym uszkodzeniami mechanicznymi. Na komfort eksploatacji mebla mają wpływ także wykorzystane zastosowania technologiczne. Warto wybrać modele, które posiadają system samodomyku szuflad czy drzwiczek, który to sprawia, że podczas użytkowania nie trzaskają. Rozwiązanie to ma także bezpośredni wpływ na trwałość szafek czy słupków.

Szafka pod umywalkę jako serce łazienki

Strefa umywalki zazwyczaj znajduje się w centralnym miejscu, zaraz po wejściu do łazienki. Można śmiało powiedzieć, że jest to centrum łazienkowego zarządzania i właśnie tam zaczynamy i kończymy dzień. Sama szafka pod umywalkę jest nie tylko częścią tej strefy, ale także i często jedynym meblem.  Dlatego uznawana jest za serce łazienki.

Podumywalkowa szafka pełni niezwykle ważną funkcję i to tak naprawdę ona odpowiedzialna jest za uporządkowanie łazienkowej przestrzeni. Dzięki niej możemy schować najpotrzebniejsze kosmetyki, środki chemiczne czy urządzenia takie jak: suszarka czy prostownica. Mebel ten jest jednak nie tylko funkcjonalny, ale także odpowiednio dobrany będzie dekoracją wnętrza. W małych łazienkach warto postawić na szafki podumywalkowe z blatem.

Stawiane na nich umywalki w kształcie np. misy nie zajmują już dodatkowego miejsca w samej szafce i tym samym pozostaje znacznie więcej wolnej przestrzeni do przechowywania. Jednocześnie same umywalki, które posiadają wyższy rant są wygodniejsze podczas użytkowania. Łatwiej jest z ich pomocą umyć twarz, ogolić się. A sam rant zapobiega rozchlapywaniu się wody.

meble do łazienki

Jakie meble do łazienki nowoczesnej a jakie do wnętrz retro?

Współczesne meble łazienkowe mogą być znacznie zróżnicowane pod względem designu. Oczywiście każda stylistyka i nurt aranżacyjny rządzi się swoimi prawami i wymaga odpowiedniego wyboru. Meble do łazienek nowoczesnych, w których ważny jest minimalizm i oszczędność form zazwyczaj są podwieszane. Często też zostały pozbawione uchwytów. Modernistyczne modele wykończane są albo na wysoki połysk, albo wręcz przeciwnie – są matowe.

Do łazienek retro pasują z kolei zupełnie inne meble. Modele te posiadają zazwyczaj nóżki, zdobienia, dodatkowe żłobienia czy oryginalne uchwyty. Dostępne są też w innych wariantach kolorystycznych. Królują tu dekory drewnopodobne, lite, ciemne drewno, żółcie, brązy czy rozbielone beże. Mogą być to szafki czy słupki, które są lakierowane lub matowe, czy specjalnie postarzane.

retro meble łazienkowe


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl