0
Opublikowany 7 października 2019 autor antonooowka w Wiedza budowlana
 
 

Czujnik światła – wielofunkcyjność Fibaro w bezpiecznym domu

sensor światła
sensor światła

Czujnik światła Fibaro Motion Sensor stanowi jeden z ważnych komponentów inteligentnego domu. Jest to czujka wielofunkcyjna dokonująca także pomiaru temperatury i natężenia światła w pomieszczeniach.

Sensor jest ponadto urządzeniem kompatybilnym ze standardami Z-Wave i Z-Wave+. Urządzenie umożliwia wykrywanie ruchu oraz pomiar temperatury i natężenia światła. Poprzez detekcję drgań możliwe jest również wykrycie działań sabotażowych. FIBARO Motion Sensor jest zasilany przez baterię, działającą nawet do dwóch lat, a wbudowana dioda LED sygnalizuje ruch, poziom temperatury i tryby działania.

Mały czujnik w służbie wielkiego inteligentnego domu

Czujka światła Fibaro jest urządzeniem o niewielkich rozmiarach, ale za to o ogromnych możliwościach. Średnica detektora liczy około 44 milimetrów, zatem urządzenie można łatwo i dyskretnie za pomocą specjalnego uchwytu zainstalować na dowolnej ścianie lub na suficie w domu. Dodatkowym plusem czujki jest fakt, że detektor nie wymaga okablowania. Fibaro Motion Sensor współpracuje z wieloma elementami inteligentnego budynku, dzięki czemu oprócz wykrywania ruchu pozwala też zmierzyć temperaturę i natężenie światła. Specjalnie wbudowany w urządzenie akcelerometr z łatwością wykryje zmianę położenia sensora lub próbę sforsowania jego obudowy.

Czujnik światła – kolorowe bezpieczeństwo

Detektor światła Fibaro przypomina kocie oko, które ma dodatkową zdolność zmiany koloru, a rodzaj barwy informuje o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu, np. kolor niebieski sygnalizuje temperaturę około 18 stopni Celsjusza, zielony – 20-22 stopni, a żółty 23-28 stopni. FIBARO Motion Sensor to wyjątkowy strażnik inteligentnego domu, który jeśli zachodzi taka potrzeba, uruchomi alarm. Panel alarmowy obejmuje historię wszystkich zdarzeń związanych z bezpieczeństwem i próbami jego zakłócenia, każdy wykryty ruch jest rejestrowany, a informacja o nim zostaje przesłana właścicielowi za pomocą smartfona. Mobilna aplikacja Fibaro ułatwia kontrolowanie i sprawdzanie pomiarów z urządzenia, nawet jeśli właściciel znajduje się daleko od domu. Zastosowanie FIBARO Motion Sensor w tworzeniu scen świetlnych to również jeden z istotnych wyznaczników systemu bezpieczeństwa i nadzoru nad domem. System Inteligentnego budynku Fibaro stanowi przykład automatyki domowej, działającej w technologii Z-Wave. Urządzeniami tego rodzaju można sterować przez komputer, smartfon czy też tablet. Każda sieć Z-Wave posiada też unikatowy numer identyfikujący. Jeżeli właściciel budynku sobie tego życzy, istnieje możliwość zainstalowania i współdziałania nawet kilku niezależnych systemów w jednym domu. 

Czujnik światła Fibaro – podsumowanie

Czujnik światła Motion Sensor to urządzenie spełniające kilka  ról: przekazuje informacje o zarejestrowanym ruchu, o aktualnej temperaturze czy natężeniu światła, a za sprawą wbudowanego akcelerometru również o innych sytuacjach (nawet o trzęsieniu ziemi). Motion Sensor pozwala także na dostosowanie pracy lamp do ilości światła naturalnego. System dba o najlepsze parametry oświetlenia dla domowników w przestrzeni całego budynku i wokół niego, pomoże też znacznie zaoszczędzić energię. FIBARO Motion Sensor to bardzo precyzyjny detektor światła – a do jego głównych zadań należy ochrona inteligentnego domu. FIBARO Motion Sensor informuje centralkę zarządzającą Home Center o różnych nieprawidłowościach. Dzięki temu czujnikowi światła właściciel obiektu sprawuje kontrolę nad domem, mimo że przebywa na wakacjach lub wyjechał służbowo. Warto dodać też, że system, w ramach którego działa czujnik światła Fibaro, jest przyszłościowy i posiada nieograniczone możliwości rozbudowy.


antonooowka