Tam, gdzie uderza piorun, napięcie może sięgać aż kilkuset milionów woltów, a natężenie 250 tysięcy amperów. Moc takiego wyładowania bez problemu wywołuje pożar. Warto zainwestować w piorunochron i zadbać o swoje bezpieczeństwo!
Wyładowania elektryczne towarzyszące burzom stanowią zagrożenie, nie tylko wtedy, gdy piorun bezpośrednio spotka się z budynkiem. Wysokie napięcie indukowane w instalacji elektrycznej bądź metalowych elementach domu to również niszczycielska siła. Nie bez powodu instalacja piorunochronu powinna stać się absolutną koniecznością. To dobra decyzja dla bezpieczeństwa, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać! Dowiedz się, kiedy prawo wymusza instalację piorunochronu, jaki jest koszt instalacji odgromowej i dlaczego warto o nią zadbać. Poniżej znajdziesz przydatne informacje na ten temat.
Przepisy dotyczące instalacji odgromowych
Aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony odgromowej jest norma PN-EN 62305. Obejmuje ona zapisy dotyczące zasad ogólnych, zarządzania ryzykiem, uszkodzeń fizycznych obiektów, zagrożenia życia, a także urządzeń elektrycznych i elektronicznych w obiektach. Potrzeba zastosowania instalacji odgromowej polega na obliczeniu ryzyka R i dobraniu odpowiednich środków, tak by ta wartość nie przekraczała dopuszczalnego ryzyka RT, w którym zawierają się: utrata usług publicznych, utrata życia ludzkiego lub trwałe porażenia, czy utrata dziedzictwa kulturowego.
W normie PN-EN 62305-2 mieści się szczegółowy opis komponentów ryzyka RX, które są uzależnione od źródła zagrożenia oraz typu szkody. Ocena ryzyka jest podstawową informacją do określenia konieczności stosowania ochrony odgromowej budynku oraz bazą na podstawie, której należy określić klasę instalacji piorunochronnej.
W trzeciej części normy PN-EN 62305-3 opisane są materiały, kształty oraz dopuszczalne wymiary poprzeczne. Znajdują się tutaj także informacje dotyczące zasad układania zwodów, czy przykłady obliczeniowe dotyczące domów wiejskich, bloków mieszkalnych, czy budynków biurowych.
Instalować piorunochron, czy nie? – oto jest pytanie!
Często piorunochron traktowany jest jako zło konieczne, czy zbędny wydatek, do czasu wyładowania elektrycznego, które potrafi nie tylko uszkodzić wartościowe sprzęty, ale i spalić dom. To ostatnie wiąże się z realnym zagrożeniem zdrowia bądź życia mieszkańców. Zazwyczaj wtedy pojawia się refleksja, że tego rodzaju oszczędność nie ma racji bytu. Zdecydowanie lepiej, przy dbaniu o bezpieczeństwo w swoim domu kierować się normą PN-EN 62305. Zdrowy rozsądek, jak i poczynione obliczenia są kluczowe przy podejmowaniu tej decyzji. Piorunochron w stosunku do wartości całego domu nie jest ogromnym wydatkiem, a daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa w każdą letnią burzę, których swoją drogą jest coraz więcej przez zmianę klimatu – nic nie wskazuje na to, by to miało się kiedykolwiek zmienić.
Jak działa piorunochron?
Celem instalacji odgromowej jest chronienie budynków przed uderzeniem pioruna. Następuje to poprzez odprowadzenie do ziemi wyładowania, które może sięgać nawet kilkunastu tysięcy amperów. Instalacja odgromowa składa się z przewodów odprowadzających umieszczonych na bocznych ścianach domu. Do tego w skład takiej instalacji wchodzą zwody ulokowane na kominach bądź dachach. Kolejny niezbędny element to uziom, który umiejscowiony jest w ziemi. Uziom może być naturalny bądź sztuczny.
Uziomami naturalnymi są te części budynku, które są nieizolowane od ziemi, podziemne bądź wykonane z metalu. W tym celu sprawdzają się metalowe rury wodociągów wodnych, czy osłony artezyjskich studni. Warunek konieczny — maksymalna odległość 10 metrów od obiektu. Gdy brakuje uziomów naturalnych, konieczna staje się budowa sztucznego.
Ile kosztuje i trwa założenie piorunochronu?
Cena piorunochronu zazwyczaj mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na cenę wpływają takie czynniki, jak wielkość obiektu chronionego, przewodność gruntów, projekt budynku oraz zagospodarowanie terenu.
Zazwyczaj czas montażu piorunochronu to maksymalnie do 7 dni, licząc, że 4-6 dni zajmuje montaż, a jeden dodatkowy dzień zostaje poświęcony na pomiary i przygotowanie dokumentacji powykonawczej.
Dlaczego warto mieć piorunochron?
Piorunochron chroni przed wyładowaniem elektrycznym, a także przepięciami. Najczęstszymi uszkodzeniami, które powstają w wyniku uderzenia są pożary budynku, uszkodzenia sprzętu RTV i AGD, zniszczenia instalacji elektrycznej, a w skrajnych przypadkach nawet ofiary w ludziach. Tym samym zadbanie o piorunochron jest odpowiednim rozwiązaniem nie tylko dla dopiero powstających budynków, ale także istniejących domów. Nie da się ukryć, że koszt piorunochronu nie jest szczególnie wysoki, w porównaniu z całą inwestycją w dom. Co więcej, straty po uderzeniu pioruna często wynoszą powyżej kilkunastu tysięcy.
Piorunochron bywa także warunkiem koniecznym, przy kupowaniu dodatkowych ubezpieczeń na dom. Często w warunkach ubezpieczenia wymagane jest posiadanie takiej instalacji. W razie wystąpienia szkody w wyniku wyładowania klient takiego ubezpieczenia może nie dostać nawet złotówki.
Szczególnie na etapie planowania budowy domu warto zainwestować w piorunochron. Gwarantuje on bezpieczeństwo przy każdej burzy. Dzięki instalacji odgromowej nie musisz obawiać się uderzenia pioruna, zniszczenia sprzętów RTV i AGD, a także wszelkich innych nieprzyjemnych skutków takiej sytuacji.