0
Opublikowany 16 stycznia 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Inspiracje
 
 

Styl etno -zawsze w modzie

nowe mieszkania we Wrocławiu
nowe mieszkania we Wrocławiu

Masowa produkcja ogranicza oryginalność wystroju wnętrz. Takie same dekoracje, czy meble może mieć wiele osób. Wadą masowej produkcji jest również ścisły związek z modą, która jest czynnikiem zmiennym i niższa jakość wyrobów. Nie wszystko, co jest wytwarzane na skale przemysłową pasuje do wnętrza danego mieszkania i odpowiada gustowi mieszkańców. Pomysłem na nietypowe urządzenie wnętrza jest styl etno. Tradycja ludowa wprowadza do pomieszczeń wspaniały, ciepły klimat i chroni przed komercją.

Powrót do ludowości

Obecna oferta artykułów do aranżacji wnętrz jest powtarzalna – brakuje w niej czegoś wyjątkowego, czegoś, co nie przypomina towaru z marketu budowlanego. Odpowiedzią na te potrzeby jest ludowości – sztuki różnych grup etnicznych, ściśle zakorzenionej w tradycji swojego regionu. Komercja pokazała swój słaby punkt: schematyczne wzorce i  szeroka dostępność,  przyczyniły do unifikacji wyposażenia wnętrz. Na szczęście powoli zaczynamy odkrywać tradycję, wybierać z niej elementy, które komponują się nowoczesnym stylem i okazuje się, że można stworzyć bardzo ciekawe, oryginalne wnętrze. Sztukę ludową zwykle przywozimy jako pamiątkę z wycieczki, czy podróży, czasem odkrywamy perełki na strychu u babci. Powrót do ludowość stanowi antidotum na globalizację, stawia na unikatowość. Etno cechuje wykorzystanie rzeczy wyprodukowanych wiele lat temu, osadzonych w ludowej tradycji, wykonanych z miejscowych materiałów. Są to rzeczy ponadczasowe, zawsze modne i świetnie wyglądające we wnętrzu.

Inspiracje do stylu etno

Inspiracje do stylu etno nie muszą kończyć się na polskim folklorze. Możemy czerpać pomysły z każdego kręgu kulturowego. Jeżeli ktoś uwielbia Afrykę lub Azję, to może dać temu wyraz dekorując swoje mieszkanie. Najlepiej sięgać po autentyczne ozdoby wykonane przez lokalnych rzemieślników, a nie po tanią podróbkę z masowej produkcji. Elementami wprowadzanymi do wnętrza mogą być stoły, maty, rzeźby, obrazy, naczynia gliniane, tkaniny. Podczas zdobywania akcesoriów do urządzenia wnętrza w stylu etno trzeba uważać, aby nie przywieźć zakazanych materiałów, np.: kość słoniowa, skóry chronionych gatunków. Polskie etno jest równie atrakcyjne: pasiaki, wycinanki, sprzęty domowe nadadzą współczesnemu wnętrzu niepowtarzalny wygląd.

Etno inspiracje

Podłoga w stylu etno powinna być wykonana z egzotycznego drewna, idealnie jeżeli ma wyraziste sęki. Kolorystyka tego stylu to: nasycona zieleń, szarości, beż i żółty w różnych odcieniach. Ciekawie prezentują się meble z lakierowanego szkła. Jeżeli komuś marzy się w domu odpoczynek na hamaku, fotelu wiszącym lub leżaku, to może te przedmioty wkomponować we swoje wnętrze i uzyskać niespotykaną aranżację wnętrza. Jeżeli ktoś nie dysponuje oryginalnymi dodatkami, a mimo wszystko chce zaaranżować wnętrze w stylu etno, to może postawić na rośliny egzotyczne, które są dostępne w każdej kwiaciarni. Mile widziane są geometryczne wzory lub jeden motyw przewodni. Lniane zasłony i szafki nocne z wikliny to jeden z pomysłów na urządzenie sypialni.

Zachować umiar

Decydując się na wyraziste wzory należy zachować umiar w ilości dodatków. Zbyt duża liczba wzorów i kolorów spowoduje wrażenie chaosu we wnętrzu. W takich wnętrzach znakomicie wyglądają meble w odcieniach ciemnego brązu, np. z palisandru, mahoniu, czy z drewna tekowego.

Przykładowe meble i dodatki w stylu etno

Przykładowymi meblami w stylu etno mogą być: bujany fotel z orientalnymi zdobieniami, komoda w stylu chińskim, łoże z baldachimem, witryna indyjska, szafka w kształcie piramidy. Ciekawymi dodatkami w tym stylu są: mahoniowa misa na owoce, podpórki do książek z motywem słonia, lwa lub tygrysa, ręcznie zrobiona ceramiczna lampa, maska plemienna, orientalny instrument muzyczny, poduszka w orientalnym wzorze, narzuta lub dywan typu folk. Zaopatrzenie w rzeczy orientalne można zrobić we specjalnych sklepach, np.: indyjskim, arabskim, afrykańskim lub na internetowych etnobazarach. Styl etno kusi kolorami i wzorami oraz dodaje życiowej energii.


Izabela Krzyczkowska