Sezon grzewczy w pełni! Przyznajemy jednak, że w tym roku zima jest wyjątkowo łaskawa. Pomimo tego, bez względu na to jaka temperatura widnieje na słupku rtęciowym, przytulny i bezpieczny kąt jest jednym z cenniejszych wartości. Nie bez kozery bowiem popularne jest powiedzenie – „nie ma to jak w domu”.
Bijące ciepło, które ochroni nas przed wieczornymi przymrozkami, przyczynia się do tego, że tak chętnie wracamy do swoich domów. Otulając się kocem i pijąc gorącą kawę lubimy mieć pewność, że nasze wnętrze zawsze będzie ciepłe i bezpieczne.
Zatem, planując budowę domu, warto już na pierwszym etapie zastanowić się nad tematem ogrzewania. Obecnie rynek i branża budowlana oferuje nam ogrom możliwości – a każdą z nich warto wziąć pod uwagę.
Zebraliśmy te najpopularniejsze rozwiązania w jedno miejsce, chcąc przedstawić ich największe zalety.
O ogrzewaniu słów kilka
Zanim przejdziemy do konkretnych możliwości, zacznijmy od początku. Szacuje się, że wydatki, związane z utrzymaniem nieruchomości, są jednymi z najkosztowniejszych – zarówno pod kątem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym[1]. Wybranie więc optymalnego rozwiązania – w aspekcie funduszy i potrzeb rodzinnych – jest kluczowe i wymaga starannego wertowania ofert.
Ponadto, od 1 stycznia 2009 roku wprowadzono nowelizację ustawy, która nawiązuje do Dyrektyw dotyczących systemów energetycznych w budynkach. Cel tej nowelizacji był jeden – wsparcie procesów i działań, które mają służyć środowiskowu, pomagając oszczędzać energię[2].
Systemy grzewcze powinniśmy dobierać zarówno pod typ budynków, jak i pod potrzeby ich właścicieli. Pamiętaj zatem, aby kierować się nie tylko trendami z branży, ale również ceną, designem, parametrami, kosztami eksploatacji i wymiarami lokalu.
Ogrzewanie podłogowe
Zacznijmy od ogrzewania podłogowego, które cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Ta popularność wynika głównie z większej samoświadomości konsumentów, którzy poszukują tańszych alternatyw dla klasycznych grzejników. Dlaczego tańszych?
Podgrzewana podłoga jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, opartym na mniejszym zużyciu energii. O ile sam montaż nie zaliczany jest do tanich inwestycji, o tyle użytkowanie pozwala zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach, zwłaszcza w przypadku dużych, otwartych wnętrz. Brak widocznych elementów grzejnych, komfort i optymalniejsze ogrzewanie są głównymi zaletami, które bez wątpienia kuszą.
Inwestorzy i pracownicy branży budowlanej coraz częściej wybierają i rekomendują tzw. ogrzewanie podłogowe wodne. Jest to alternatywa dla klasycznego ogrzewania, które pomimo skomplikowanego montażu i stosunkowo wysokich kosztów inwestycyjnych, ostatecznie znacznie obniża koszty eksploatacji. Ogrzewanie przez kocioł czy pompę ciepła jest więc zdecydowanie bardziej opłacalne i częściej zachwalane, niż np. ogrzewanie prądem.
Ogrzewanie podłogowe, podobnie jak każde inne, najlepiej zaplanować na wstępnym etapie budowy domu. Pamiętaj, że przygotowując podłogę musisz uwzględnić warstwę rur, która znajdzie się w podkładzie podłogowym. Zwróć także uwagę, aby konstrukcja była starannie wyrównana, a ułożone na niej płyty izolacyjne przylegały do całej powierzchni. Jest to ważne z punktu widzenia funkcjonalności i twojego bezpieczeństwa, dlatego lepiej powierzyć to zadanie specjalistom.
Rada I: Wybierając ten rodzaj ogrzewania, pamiętaj, że temperatura podłogi powinna być o zaledwie kilka stopni wyższa, niż temperatura pomieszczenia. Przyjęło się, że górna norma temperatur wynosi 250C.
Zestawy, służące do montowania ogrzewania podłogowego zaoferuje ci hurtownia elektryczna DlaElektrykow.pl.
Grzejniki ścienne
Szeroka grupa niezwykle popularnego systemu ogrzewania. Znana naszym babciom, rodzicom i znajomym, widywana w biurach, lokalach usługowych, restauracjach i oczywiście domach prywatnych. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu znane nam były głównie mało estetyczne grzejniki, przypominające żeliwne, masywne żebra, o tyle dziś znajdziemy wiele atrakcyjniejszych i bardziej estetycznych rozwiązań.
W tej grupie produktów wyróżnia się więc:
· Grzejniki płytowe, stosowane głównie w małych pomieszczeniach. Jego moc uzależniona jest od wielkości – im większy grzejnik tym moc jest większa, a ogrzanie mieszkania jest szybsze. Ze względu na małą pojemność wodną, grzejniki pozwalają oszczędzać zużytą energię.
· Grzejniki członowe, przypominające wspomniane już żeberka. Najczęściej wykonane są ze stali, którą z kolei zakrywa aluminiowa blacha. Te masywne grzejniki, ze względu na swoją niską estetykę, odchodzą w zapomnienie.
· Grzejniki drabinkowe, jak sama nazwa wskazuje, przypominające swym kształtem powieszoną, niewielką drabinę. Swoją konstrukcją najczęściej wkomponowują się w wystrój łazienek, a poziome rurki podłączone do kolektora umożliwiają szybkie suszenie ręczników lub prania.
Najczęściej wykorzystywanymi materiałami jest stal, aluminium i żeliwo. Pierwsze z nich umożliwiają stworzenie kilku, różnych modeli, które charakteryzują się niewielką odpornością. Drugie, pomimo tego, że są lekkie i kompatybilne z nowoczesnymi piecami, nie cieszą się szczególnie dużą popularnością. Żeliwne zaś spotykamy głównie w starym budownictwie, a ich słabnąca popularność wynika głównie z powolnego nagrzewania się.
Rada II: Wybierając grzejnik, zwróć uwagę nie tylko na jego design i cenę, ale również na moc. W tym celu pomoże ci poniższa rozpiska, informująca o niezbędnej mocy do ogrzania pomieszczenia o wymiarze 1m2.
· 60 W – ogrzeje budynek parterowy, o dobrej izolacji;
· 100 W – ogrzeje budynek parterowy o ograniczonej izolacji;
· 140 W – ogrzeje budynek, który nie posiada izolacji cieplnej.
Kocioł elektryczny
Kotły nie wymagają dostępu do komina, a większość z nich uzupełnia się np. paliwem stałym. Taka forma użytkowania może jednak pozostać mało komfortowa – ręczne dokładanie opału i czyszczenie kotła wymaga zaangażowania i nie jest wskazane osobom nieletnim. Jeśli więc w domu zostają osoby niepotrafiące uzupełnić urządzenia, istnieje ryzyko gwałtownego spadku temperatur.
Na tą okoliczność powstały opisywane kotły elektryczne, które przypina się do instalacji. Nieobecność gazu przemawia na korzyść tego rozwiązania, wyróżniając się tym samym bezpieczeństwem i niską emisją szkodliwych pyłów. W pełni automatyczna praca urządzenia, pozwala na konfigurację zarówno pod kątem miesięcy letnich, jak i zimowych.
Kwestią sporną jest estetyka urządzeń, które swoimi gabarytami mogą negatywnie wpływać na wystrój wnętrza. Producenci zdając sobie sprawę z problemu, coraz częściej proponują modele nadające się do zabudowy (np. w formie szafki kuchennej).
Rada III: Obecnie na rynku znajdziemy kotły elektryczne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Te pierwsze służą do ogrzewania wody, która krąży w instalacji. Te drugie ogrzewają także wodę użytkową.
Bibliografia
[1] Joniec, W. (2012). Ogrzewanie dużych obiektów. Rynek Instalacyjny, (9), 47-48.
[2] Alsabry, A., Pigalski, W., & Maciejewski, T. (2010). Teoretyczne a rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne na centralne ogrzewanie i wentylację mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Przegląd Budowlany, 81, 39-45.