0
Opublikowany 15 stycznia 2018 autor Adam Budowlany w Wiedza budowlana
 
 

Na czym polega działanie przepustnic wentylacyjnych?

Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, ile przeróżnych i drobnych przedmiotów dba o nasz komfort w różnych dziedzinach życia. Obecność niektórych elementów jest dokładnie określona w polskim prawie. Właśnie tak jest w przypadku przepustnic. Dlatego warto poznać więcej szczegółów związanych z tym przedmiotem.

Do czego służy przepustnica?

przepustnica powietrzna

Przede wszystkim warto zauważyć, że przepustnice mają bardzo szerokie zastosowanie, między innymi w motoryzacji. Poza tym przepustnice odpowiadają za regulację, ale również odcinanie powietrza w urządzeniach wentylacyjnych. Dzięki temu drobnemu elementowi można kontrolować ilość powietrza, która przedostaje się z zewnątrz lub wnętrza domu. Ważne jest także to, że dostępne są różne wersje urządzenia, dzięki którym można regulować ręcznie bądź automatycznie przepływ powietrza. Warto także pamiętać o tym, żeby przepustnice były szczelne. Tylko w ten sposób spełnią wszystkie swoje funkcje.

Jakie są rodzaje przepustnic?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, istnieje wiele różnych rodzajów przepustnic. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że podział jest uzależniony od sposobu produkcji, a także materiał, z jakiego wykonana jest przepustnica.

Przykładowe rodzaje przepustnic

  • Jednopłaszczyznowe lub wielopłaszczyznowe,
  • Przepustnice, które są wykonane z aluminium, cynku lub blachy nierdzewnej,
  • W zależności od kształtu można też wyróżnić przepustnice, które są okrągłe, kątowe, prostokątne lub soczewkowate.

O czym należy pamiętać, wybierając przepustnice?

Jedną z głównych rzeczy, o której trzeba pamiętać, jest to, by wybrać odpowiedni rodzaj przepustnicy. Jednak to nie jedyny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim należałoby sprawdzić szczelność wspomnianego elementu. Tylko wtedy przepustnica będzie dobrze działała. Warto tutaj zaznaczyć, że ważne jest kupowanie urządzenia w dobrym sklepie. Dzięki temu nawet w razie jakichś problemów będzie istniała możliwość wymiany lub zwrotu.

Ponadto jednym z ważniejszych aspektów, na który należałoby zwrócić uwagę, jest to, czy przepustnica posiada różnego rodzaju atesty higieniczne.


Adam Budowlany

 
inzynier i pasjonat budownictwa zwłaszcza jednorodzinnego.