10
Opublikowany 20 grudnia 2012 autor Jaroslaw Wejda w Blogroll
 
 

Czym wygłuszyć ścianę?


Nierzadko zdarza się, że ludzie mieszkający dotychczas na wsi bądz na peryferiach miasta zmuszeni są przenieść się do centrum i mieszkać w bloku z kilkunastoma czy nawet kilkudziesięcioma innymi rodzinami. Ciężko jest się przyzwyczaić do hałasów zza ścian, ciężko też wyzbyć się swoich nawyków, które także mogą uprzykrzać życie sąsiadom. By temu problemowi sprostać przychodzą z pomocą systemy wygłuszania ścian no i oczywiście jak zawsze mój artykuł. Zaczynajmy!

Aby w całości wyzbyć się dzwięków zza ściany sąsiada a jednocześnie aby sąsiad nie słyszał co dzieje się w naszym mieszkaniu najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie tzw. przedścianka. Sprosta ona wyeliminowaniu zarówno dzwięków wysokich jak też tonów niskich. Dobrze jest kiedy sąsiad również decyduje się na wykonanie u siebie takiego rozwiązania – w innym wypadku część dzwięków siłą rzeczy przedostania się z jego mieszkania do naszego.

Jak więc działa przedścianka? Otóż działa ona na zasadzie kanapkowej – dzwięk o różnych tonacjach musi przedostać się przez strukturę warstw o różnej gęstości. Tymi warstwami są różne maty akustyczne oraz wełna mineralna. Jak wygląda więc cała struktura przedścianki od wewnątrz? Na początku jako warstwę przytwierdzoną bezpośrednio do ściany klei się specjalną matę akustyczną (na przykład Semag). Następnie do maty mocujemy stelaż do płyt gipsowo-kartonowych, a nowopowstałą pustkę między stelażem wypełniamy warstwą wełny mineralnej. Ostatnim etapem będzie montaż płyt – nie będą to jednak płyty GK z uwagi na ich małą wagę i twardość – lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt włokno-cementowych. Płyty te nie mogą dotykać bezpośrednio do podłogi czy powierzchni sufitu – stropy także doskonale przenoszą dzwięki – przy zetknięciu płyt z podłogą i sufitem nie będziemy mogli cieszyć się w pełni komfortem akustycznym, a to wszystko za sprawą wytworzonego na własne życzenie tzw. mostku akustycznego. Niewielki, kilkumilimetrowy prześwit pomiędzy ścianą a stropami wypełniamy warstwą silikonu lub akrylem.

Proces wygłuszania ścian jest dosyć pracochłonny jednak nie ulega wątpliwości że warto się za to zabrać – sąsiedzi bywają bardzo uciążliwi. Jeśli chodzi o wygłuszanie sufitu z pomocą przychodzi zastosowanie rozwiązań podwieszanych. Podłogę tłumimy za pomocą warstwy wełny lub styropianu, a następnie wylewamy na to warstwę betonu bądz też stosujemy suche podkłady i układamy na nie panele.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=BWZI3xpVBNg?wmode=transparent]

 

Zródła: Murator, YouTube

 
 
 
 
 
 

Close

30-Cze-2006 14:22, Canon Canon EOS DIGITAL REBEL XT, 4.0, 18.0mm, 0.017 sec, ISO 400

 

Close

02-Kwi-2009 09:48, Canon Canon PowerShot A530, 2.6, 5.8mm, 0.05 sec

Close

02-Kwi-2011 16:05, Motorola ZN5, 2.8, 5.86mm, 0.017 sec, ISO 125

 

Jaroslaw Wejda