7
Opublikowany 23 grudnia 2012 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Zabudowa garderoby na poddaszu


Tematem dzisiejszej relacji jest zabudowa garderoby systemem półek i drążków na wieszaki. Pierwszym naszym wyborem systemu zabudowy garderoby był popularny system Elfa, wraz z ażurowymi półkami. Długo zastanawialiśmy się a Anią jak rozmieścić półki i podzielić pomieszczenie na moje i jej. W końcu doszliśmy do porozumienia i ustaliliśmy moja męską część garderoby jest po lewej od drzwi, kilka półek i drążek na wieszaki, prawa część jest damska. Środek to dobro wspólne małżeńskie. Po naszym amatorskim projektowaniu zabudowy, system Elfa okazał się bardzo kosztowy koszt zabudowy pochłonąłby z naszego budżetu około 1800zł. Po przemyśleniach zrezygnowaliśmy z ażurowych półek na rzecz półek meblowych z MDFu oraz tańszy system szyn i uchwytów do półek zwany Element system dostępny w markecie budowlanym Obi. W jednym byliśmy zgodni ażurowe półki przypominają nam puste półki z filmów Stanisława Berejii z czasów PRLu.

System przez nas wybrany – Element system dostępny jest w obi, koszt jednego uchwytu do półki drewnianej 40cm – 7zł, koszt 2m szyny na uchwyty przykręcanej do ściany 15 zł.
W naszej garderobie udało się zmieścić większość półek szerokości 40cm a długości 120cm, przy takich wymiarach, konieczne było na jeden pion półek przykręcić do ściany 3 sztuki szyn montażowych i po 3 uchwyty na jedną półkę.

System półek

Lewe zdjęcie przedstawia użyte przezemnie kołki rozporowe do montażu szyn, kołki bardzo dobrze trzymają w pustakach protherm, max, przeznaczone są do własnie do pustych przestrzeni pustaków. Kołki wraz z wkrętem fi8/60 wkręt-met. Dodatkowo do każdego otworu w ścianie wstrzykiwałem trochę kleju montażowego, ściany na których wieszałem szyny to ściany działowe, 11cm, kołki przykręcałem w każdym otworze szyny. Może to przesada ale wolałem być pewny że wytrzymają duże obciążenie.

Kolor półek dobraliśmy idealnie do koloru stolarki drzwiowej oraz paneli podłogowych. Gotowe półki dostępne są na dziale meblowym w markecie budowlanym Obi. Koszt jednej półki 120×40 – 54 zł

System drążków

System drożków na wieszaki – poziomych rurek wybraliśmy Shopline Tris dostępny w Leroy Merlin

Użyte elementy:

Zacząłem od pionowej rurki, rurka docięta na wysokość pomieszczenia, na końcach dwie rozety -tzw. końcówki mocujące przykręcone do sufitu i do podłogi trzema wkrętami, W przypadku sufitu, uchwyt musiałem przykręcić do płyty kartonowo-gipsowej. Do tego celu użyłem kołków do płyt kartongips, tzw. kołek driva.

Montaż wspomagałem klejem montażowym, dla pewnego trzymania zainstalowanych elementów. Końcowe uchwyty rurek, montowałem za pomocą kołków rozporowych fi 6×4 z “srebrnym” wkrętem dla lepszego wyglądu.

Poziome rurki za pomocą złącza trzykierunkowego zamocowane są do pionowej rurki, i do ściany, co czyni konstrukcje bardzo stabilną, odporną na “spindranie” się po niej naszej małej córeczki. Końce rurki zakończone ładną chromowaną zaślepką.

Jak widać, brakuje jeszcze półek, przygotowałem szyny, wmiarę wzbogacanie się o nowe dobra będziemy rozwijać naszą zabudowę garderoby. Jest możliwość zamontowania koszyków na np. bieliznę, kilka półek dodatkowych też się zmieści. Powierzchnia pomieszczenia wykorzystana zostanie w 100%.
Na stan obecny koszt przekroczył ok. 1300 zł. Robocizna kosztowała mnie 4 godziny pracy.

Poniższe zdjęcia prezentują garderobę “w użyciu”, co prawda brakuje jeszcze parę półek.
zabudowana garderoba półkami z mdf system garderoby z obi półki do garderoby


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl