Białe meble są często wybierane do kuchni. Pasują do każdego stylu, sprawiają, że kuchnia optycznie wygląda na większą. Ich zaletą jest łatwość dobrania dodatków i kolorów. Mają też wadę- szybko się brudzą, widać na nich każdą plamę i żółkną. Wymagają specjalnego dbania, aby przez lata prezentowały się doskonale. Czyszczenie białych, pożółkłych mebli kuchennych sprawia, że można odzyskać ich dawny wygląd. Jak to zrobić? Doradzamy poniżej.
Wygląd mebli na sklepowej wystawie, a ich jakość
Meble, które oglądamy w sklepach zazwyczaj wspaniale wyglądają. Wyobrażamy sobie, jak je ustawimy w kuchni, jak będą wyglądały i jakie dodatki dobierzemy. Wybierając meble w bieli, zyskuje się ogromne możliwości w aranżacji wnętrza. Świetnie odnajdują się w stylu minimalistycznym, skandynawskim, klasycznym, vinted czy glamour. Stopień zużycia mebli kuchennych jest większy niż w pozostałych pomieszczeniach. Dlatego też trzeba szczególnie zwrócić uwagę na jakość produktu, gdyż od niej zależy to, przez ile lat meble będą wyglądały jak nowe. Jeżeli decydujemy się na białe meble, to warto wiedzieć, ze w kuchni narażone są one na różne czynniki niszczące i z czasem żółkną. Czyszczenie białych, pożółkłych mebli kuchennych jest konieczne, aby je odnowić.
Przyczyny żółknięcia białych mebli kuchennych
Białe meble kuchenne są efektowne, ale nie do końca praktyczne. Ich wadą jest uleganie zaplamieniom i zabrudzeniom. Mogą żółknąć. Zdaniem ekspertów, przyczyną żółknięcia białych mebli kuchennych jest ich niska jakość i wilgoć. Nawet polakierowanie niewiele zmienia. Dym tytoniowy również negatywnie wpływa na wygląd mebli w tym kolorze. Nie należy rezygnować z zakupu białych mebli, jeżeli przypadły rodzinie do gustu. Wystarczy o nie dbać i zapobiegać ich żółknięciu. Warto wiedzieć, że żółknięcie białych mebli kuchennych to nie koniec świata. Z problemem można sobie poradzić w stosunkowo prosty sposób i przywrócić im piękną biel.

Jak chronić meble przed żółknięciem?
Wilgoć, promieniowanie słoneczne, dym tytoniowy sprawiają, że meble niszczeją. Aby je uchronić przed niszczącymi kuchennymi siłami, należy je przecierać z kurzu co najmniej raz w tygodniu i ustawić je w miejscu, w którym wilgoć jest mniejsza. Unikamy ustawiania białych mebli przy oknie, ponieważ przy takiej lokalizacji narażone są na promieniowanie słoneczne. Na żółknięcie narażone są szczególnie górne szafki.
Jak dbać o czystość białych mebli kuchennych?
Czyszczenie białych, pożółkłych mebli kuchennych powinno być przeprowadzane regularnie. Uniwersalną zasadą jest czyszczenie mebli od góry do dołu. Wtedy brud, drobinki kurzu i zacieki z wody nie będą dostawać się na umyta powierzchnię. Zanim do czyszczenia białych, pożółkłych mebli kuchennych użyjemy detergentu, należy sprawdzić jego działanie na niewielkiej powierzchni i przekonać się, czy wybrany środek nie niszczy mebli.
Czym wyczyścić pożółkłe już meble?
Żółknięcie białych mebli kuchennych to wynik upływającego czasu. Czyszczenie białych, pożółkłych mebli kuchennych rozpoczynamy od umycia szafek letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, ponieważ płyn dobrze usuwa tłuste plamy i inne zanieczyszczenia. Nie szorujemy mocno mebli, wystarczy używać gąbki. Do czyszczenia pożółkłych mebli można też użyć sody lub octu- produktów znanych z skutecznych właściwości czyszczących, a do tego tanich. Jeżeli decydujemy się na użycie octu, to warto założyć gumowe rękawice. Gdy domowe środki okażą się nieskuteczne, to trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki czyszczące i używać ich zgodnie z instrukcją.
Jak czyścić białe meble lakierowane?
Do mebli z połyskiem nie można stosować szorstkich gąbek, ponieważ mogą powstać nieestetyczne rysy. Nie stosuje się też octu i sody, gdyż powodują naruszenie warstwy lakieru. Stosuje się wyłącznie środki przeznaczone do mebli lakierowanych. Najczęściej mają formę sprayu i nabłyszczają powierzchnię. Sprawdza się także płyn do mycia szyb.