Czystość, odpowiednia dezynfekcja i sprawność wentylacji mechanicznej jest niezwykle istotna dla ludzkiego zdrowia i bezpieczeństwa. Poprawia ona jakość powietrza i komfort użytkowania pomieszczeń. Kanały wentylacyjne są siedliskiem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dostają się one tam z powietrza i osiadają na instalacji. W instalacji wentylacyjnej dominuje kurz. Wraz z zanieczyszczeniami biologicznym wytwarza się dodatkowo pleśń.
Najczęstsze zanieczyszczenia wentylacji
Wentylacja na pewno nie jest czystym miejscem. Ma oczywiście ogromny wpływ powietrze w budynkach. To. czym oddychamy, jest kluczowe dla naszego zdrowia. Sprawna, a przede wszystkim czysta wentylacja jest niezwykle ważna dla mikroklimatu panującego w pomieszczeniach. We wnętrzu przewodów wentylacyjnych znajdują się substancje, które negatywnie wpływają zarówno na ludzi, jak i środowisko naturalne. O czym mowa? Lotne związki organiczne, pyły, kurz, złogi tłuszczu i drobnoustroje chorobotwórcze zalegają w kanałach wentylacyjnych. Dlatego też powstały normy odnośnie czyszczenia wentylacji. Generalnie powinno się je wykonywać co pewien czas, jednak są budynki, w których prace serwisowe w tym zakresie muszą być wykonywane częściej. Znacznie wyższe normy czystości instalacji wentylacyjnej mają obiekty, w których przebywają osoby o obniżonej odporności, a więc o placówkach medycznych.
Jak przeprowadza się czyszczenie kanałów?
Czyszczenie kanałów wentylacyjnych to nie tylko usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, czyli kurzu, pyłów, ale również poddawanie dokładnej dezynfekcji. Umożliwia to pozbycie się wszelkich patogenów. Przeszkoleni specjaliści wykonują wyższej wspomniane czynności za pomocą specjalnego profesjonalnego sprzętu.
Skutki braku czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Nie jest prawdą, że wszystkie brudy, które przedostaną się do wentylacji, w niej pozostaną. Zanieczyszczenia z kanałów wentylacyjnych przedostają się dalej ( do powietrza) i powodują obniżenie jakości powietrza w w środowisku naturalnym. W przewodach znajdują się nie tylko bakterie i grzyby doprowadzające do chorób dróg oddechowych, lecz także związki chemiczne, które zagrażają najbliższemu otoczenia. Zaniedbanie czyszczenia kanałów wentylacyjnych prowadzi do gromadzenia się odpadów trafiających do klimatyzacji. W połączeniu z wilgocią powstaje środowisko idealne do rozwoju bakterii. Mikroorganizmy osiedlające się na ścianach kanałów wentylacyjnych mogą wywołać zapalenie płuc. Zanieczyszczona klimatyzacja oraz wentylacja obniża wydajność pracy i nauki.
Czysta wentylacja- ochrona przed ogniem
Czysta wentylacja , wolna od bakterii, pleśni i grzybów oraz różnorodnych niebezpiecznych związków chemicznych to bezpieczny system wentylacyjny. Mechaniczne czyszczenie kanałów wentylacyjnych zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Poddawanie instalacji okresowej kontroli i oraz usuwanie z niej brudów jest nieodłącznym elementem ochrony przeciwpożarowej budynku. W kanałach wentylacyjnych osadzają się przecież związki łatwopalne Dezynfekcja i czyszczenie skutecznie rozprawiają się z takim potencjalnym zagrożeniem pożarowym.
Popularne metody czyszczenia wentylacji
Czyszczenie kanałów wentylacyjnych (także klimatyzacyjnych) jest bardzo pracochłonne i wymaga dokładności. Samo przygotowanie odpowiedniego sprzętu, często też rozstawienie rusztowań może trwać kilka godzin. Najpopularniejszą metodą czyszczenia wentylacji jest czyszczenie mechaniczne szczotkami obrotowymi. Do kanału nawiewnego wprowadza się pneumatyczną głowicę ze szczotkami czyszczącymi lub robota z układem jezdnym wyposażonego w szczotki i kamerę (dodatkowo też np. w kamerę). W obiektach wielkokubaturowych o rozbudowanej sieci kanałów wentylacyjnych proces czyszczenia odbywa się odcinkami. Każdy z odcinków zamyka się specjalnymi balonami, które wypełniają kanały. Zapobiega to przedostawaniu się zanieczyszczeń poza wytyczony fragment.