Jasne wnętrza dodają wszechstronności aranżacji, optycznie powiększają przestrzeń. Nie bez znaczenia jest fakt, że im jaśniejsze barwy w pomieszczeniu, tym więcej jest w nim światła. Jednak nie każdy lubi biały kolor w pokojach. Poza tym biel w wielu sytuacjach jest niepraktyczna. Na szczęście gama kolorów drewna jest tak duża, że bez trudu znajdziemy bardzo jasne odcienie, np.: jesion, buk i niektóre gatunki dębu. Do jasnych kolorów drewna należy barwa dąb sonoma, która od kilku dekad utrzymuje się na wnętrzarskim topie.
Dąb sonoma – uniwersalny trend
Wnętrza muszą być urządzone przytulnie, z pomysłem, a jednocześnie elegancko. Przy bogatym asortymencie różnego rodzaju mebli, ciekawej kolorystyce, pozostaje jedynie wybrać kolor, który spełni oczekiwania domowników. Ludzie szukają koloru uniwersalnego, który będzie pasował zarówno do salonu, sypialni, jak i pokoju pociechy, a nawet do kuchni, czy przedpokoju. Taką barwą jest dąb sonoma, który od lat utrzymuje się na liście wnętrzarskich bestsellerów. Ich estetyka nie ma nic wspólnego z monotonią.
Co to za kolor?
Enigmatyczna nazwa dąb sonoma niewiele mówi o tym kolorze. Jest to odcień, który
dokładnie odwzorowujący rzeczywisty rysunek drewna. To barwa jasna, beżowa, nawiązująca do kolorów ziemi. Cechuje ją uniwersalność, subtelność i harmonijność. Dąb sonoma posiada bardzo wyraziste, niejednorodne usłojowanie, wzbogacone niewielkimi sękami. Dzięki temu faktura każdego mebla jest niepowtarzalna.
Kolory ścian i dodatków
Do mebli w kolorze dębu sonoma pasuje biel, jasny brąz oraz szarość we wszystkich swoich obliczach. Dąb sonoma i jasne kolory ścian to zawsze dobre, wręcz harmonijne połączenie. Równie dobrze można je zestawiać z butelkową zielenią, modną we wnętrzach urban jungle czy z ciemnym odcieniem niebieskiego. Polecane kolory mebli tapicerowanych, np.: kanapy, czy fotela to musztardowy, bordowy, antracytowy, indygo. Pastele to również świetny wybór. Okleina sonoma doskonale imituję strukturę naturalnego drewna dębowego, a więc może stać się tłem aranżacyjnym dla ceramiki, czy szkła. Na regale w tym kolorze, pięknie prezentują się wszystkie szklane lub ceramiczne ozdoby. O reszcie dodatków decyduje całościowa wizja aranżacji.
Kolor podłogi
Podłoga ma kluczowe znaczenie dla spójnego wyglądu pomieszczenia. Zazwyczaj jest układana jako pierwsza, przed malowaniem i meblami. Dlatego wizję całości aranżacji najlepiej przygotować przed remontem lub urządzaniem wnętrza. Odcień sonoma jest neutralny i nie narzuca koloru podłogi. Poleca się, aby podłoga była w odcieniu o ton lub dwa ciemniejszym od mebli, ponieważ wtedy można wyeksponować walory mebli i całego wnętrza. Dobrym wyborem są panele posiadające oszczędną infrastrukturę usłojowania. Zbyt duża ilość powierzchni o bogatym rysunku drewna dębowego sprawia, że aranżacja jest przytłaczająca, monotonna. Zatraca swą lekkość, która jest przecież charakterystyczna dla tego koloru. Pięknym kontrastem do mebli w powyższym kolorze jest podłoga w barwie imitującej beton lub szare kamienie.
Meble w odcieniu dąb sonoma a styl aranżacji
Meble w omawianym odcieniu mogą być doskonałym wyborem do różnych aranżacji. Najchętniej są wybierane do stylu skandynawskiego i industrialnego. W loftowym wnętrzu pięknie komponują się z szarościami we wszystkich możliwych tonacjach. Połączenie ich z betonem lub kamieniem to wręcz kultowa symbioza stylu loftowego. Alternatywą dla tych powierzchni jest z kolei biała podłoga, która wpisuje się w estetykę stylu skandynawskiego.
Dąb sonoma posiada wielki potencjał aranżacyjny. Świetnie komponuje się z wieloma kolorami. Trzeba powiedzieć, że wiele sklepów meblarskich oferuje tanie meble w kolorze dąb sonoma, co sprawia, że można przeprowadzić remont bez wielkich kosztów. Właścicielom takich mebli wystarczy zmiana dekoracji, aby przeprowadzić ciekawą metamorfozę wnętrza, które zyska w ten sposób, nową jakość wizualną.