Tradycyjne konstrukcje dachowe to sprawdzone rozwiązanie, chętnie wykorzystywane przez architektów projektujących dachy dla wymagających inwestorów. Najczęściej widywane są dachy dwuspadowe, najpopularniejsze w polskim krajobrazie nie tylko z powodu prostoty konstrukcji przekładającej się wprost na atrakcyjną cenę.
Projekty z dachem dwuspadowym inspirowane są tradycyjnym budownictwem wiejskim, a ich kształt natychmiast kojarzy się z sielskimi chałupami i dworkami, charakterystycznymi dla polskiej wsi. Dach dwuspadowy efektownie prezentuje się z różnymi rodzajami pokrycia i nie wymaga skomplikowanych rozwiązań technicznych, jest więc bardzo ekonomiczny. Jednak coraz modniejsze są również dachy wielopołaciowe, mimo że dodatkowe załamania połaci dachu wymagają dodatkowej pracą fachowców, co automatycznie podwyższa koszta całej inwestycji, podobnie jak wstawienie takich elementów jak dodatkowe lukarny. Są jednak na tyle niebanalne i malownicze, że wielu inwestorów decyduje się właśnie na dach wielopołaciowy.
W dzisiejszych czasach w celu utrzymania ładu przestrzennego na danym obszarze oraz zachowania spójnego charakteru zabudowy, kształty dachów, a nawet kąt nachylenia połaci dachowych regulują plany zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy dla konkretnej posesji. Jednak równie istotnymi czynnikami wpływającymi na konstrukcję i ostateczny kształt dachu są gusta estetyczne inwestora i umiejętności projektanta. Jaki dach wybrać? Jakie są zalety tradycyjnych konstrukcji dachowych?
Tradycyjny dach dwuspadowy – walory i możliwości
Dach dwuspadowy to bardzo charakterystyczny element polskiego krajobrazu. Nazywany jest również dachem siodłowym lub szczytowym. Jego rozpoznawalny na pierwszy rzut oka kształt tworzą dwie ustawione przeciwlegle połacie połączone kalenicą. Ściany boczne dachu określane są szczytami wyróżniają się trójkątnym kształtem. Dach dwuspadowy stwarza mnóstwo możliwości – pozwala na proste przystosowanie poddasza do celów użytkowych, gdyż okna wykonane w szczytach umożliwiają łatwe doświetlenie pomieszczenia. Jego zaletą jest także sprawne odprowadzanie wody, a w sezonie zimowym – śniegu. Prostota konstrukcji daje projektantowi z fantazją szansę na wprowadzenie atrakcyjnych modyfikacji i wykorzystanie różnorodnych materiałów. Dawniej takie dachy kryto strzechą słomianą, która powraca do łask w niektórych regionach z uwagi na ciekawą fakturę i barwę. Ciekawym urozmaiceniem kształtu dachu dwuspadowego mogą być oryginalne detale ozdobne umieszczone na kalenicy.
Tradycyjny dach wielopołaciowy – połączenie tradycji i fantazji
Dachy wielopołaciowe gwarantują oryginalny i malowniczy wygląd domu wprost nawiązujący do tradycyjnego budownictwa regionalnego. Najpopularniejszą ich odmianą są czterospadowe dachy domów podhalańskich. O kształcie stromych połaci z charakterystycznymi wydatnymi okapami decydują w tym przypadku górskie warunki klimatyczne, a zwłaszcza obfite w tych regionach opady śniegu. Domy z dachami wielopołaciowymi urzekają atrakcyjną formą, więc trudno się dziwić, że obecnie stawia się je również na innych terenach.
Atrakcyjne alternatywy inspirowane tradycją
Z okolic Zakopanego wywodzi się również inne rozwiązanie, czyli dachy półszczytowe nazywane także przyczółkowymi. Ciekawostką tej konstrukcji jest ściana szczytowa z wyjątkowo szerokim okapem wykonanym tak samo, jak połacie główne. Nad okapem znajduje się tak zwany przyczółek, wykończony w dekoracyjny sposób. Dachy przyczółkowe oraz naczółkowe (z trójkątnymi połaciami umiejscowionymi w górnych fragmentach ścian szczytowych) to odmiany dachu dwuspadowego. Na początku ubiegłego wieku stosowano w podmiejskich willach krytych dachówką ceramiczną oraz dworkach pokrytych eleganckim gontem. Kolejny pomysł to dom z dachem łamanym z połaciami podzielonymi zazwyczaj na dwie wyraźnie oddzielone części. Najpopularniejszą odmianą jest mansarda umożliwiająca stworzenie przytulnego i wygodnego pokoju na poddaszu. Dachy mansardowe często pokrywa się dachówką albo blachą.
Pokrycie dachu – uroki dachówki i drewnianego gontu
O wyglądzie dachu decyduje nie tylko kształt konstrukcji. Równie istotny jest rodzaj materiałów użytych do jego pokrycia. Inwestorzy poszukujący trwałych i eleganckich materiałów, mogą ich szukać bezpośrednio u producentów lub znaleźć na portalach internetowych, takich jak na przykład Oferteo.pl. Bardzo popularnym materiałem jest dachówka ceramiczna o klasycznej rudej barwie, a osoby bardzo wymagające mogą zdecydować się na dachówkę ręcznie formowaną. Rozmaite kształty, kolory i rodzaje dachówek umożliwiają stworzenie wyjątkowych, niepowtarzalnych kompozycji dopasowanych do charakteru lokalnej zabudowy. Nie mniej możliwości daje drewniany gont, harmonizujący zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną architekturą. Możliwości wyboru ogranicza jedynie fantazja projektanta i oczekiwania inwestora.