Instalacja fotowoltaiczna zyskuje na popularności. Właściciele doceniają ekologiczność rozwiązana i niezależność energetyczną. Problemem jest koszt inwestycji, znacznie przekraczający domowy budżet. Z pomocą przychodzi dofinansowanie do fotowoltaiki, które pozwoli zmniejszyć koszty założenia instalacji. Fotowoltaika jest bardzo efektywnym źródłem energii. Dziś nie ma już wątpliwości, że konieczne jest przejście na czystą energię, ponieważ przemawiają za tym względy ekonomiczne i ekologiczne.
Dofinansowanie fotowoltaiki -krok do oszczędności
Fotowoltaika w dłuższej perspektywie czasowej pozwala wygenerować znaczne oszczędności. Ceny prądu rosną, co pogrąża wiele gospodarstw domowych i firm. Rozwiązaniem problemów z drogim prądem jest założenie fotowoltaiki, jeżeli tylko istnieje taka możliwość techniczna. Na początek trzeba ponieść pewne nakłady inwestycyjne, których wysokość zależy przede wszystkim od:
- rodzaju paneli,
- jakości komponentów,
- kosztów związanych z montażem paneli.
Przy obecnych cenach średnie koszty zakupu paneli, komponentów oraz montażem wahają się w granicach od 15 000 do 25 000 zł. Nie należy podanych liczb traktować jako wyroczni, mają one jedynie charakter orientacyjny. Trzeba pamiętać, że wyliczenia wykonywane są indywidualnie i uwzględniają potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego oraz inne czynniki, takie jak kąt nachylenia dachu. Wobec rosnących cen energii elektrycznej inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się w coraz krótszym czasie-zwykle do 10 lat. Może też ulec skróceniu dzięki różnego rodzaju dofinansowaniu do fotowoltaiki.
Ratunek dla portfela
Inwestując w fotowoltaikę możemy skorzystać z różnych form pomocy, czyli dofinansowania dla fotowoltaiki. Dzięki temu system jest bardziej dostępny dla przeciętnego obywatela. Każdy może chronić środowisko, uwolnić się od paliw kopalnych i cieszyć się mniejszymi rachunkami za energię. To czysty zysk dla przyrody i człowieka. Dotacje przyznawane są w ramach programów rządowych i regionalnych, pożyczek na preferencyjnych warunkach oraz ulgi termomodernizacyjnej.
Mój Prąd- najważniejsze założenia
Dotacja w ramach programu Mój Prąd pozwoli na sfinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych tzn. związanych z zakupem i montażem nowej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp oraz dodatkowych urządzeń zwiększających autokonsumpcję. Z pomocy nie mogą skorzystać osoby, które planują rozbudowę oraz przebudowę istniejących już instalacji fotowoltaicznych. Ważną informacją jest fakt, że jeżeli chcemy uzyskać dotację na instalację, to nie może być ona przewymiarowana. Oznacza to, że moc paneli fotowoltaicznych musi być dobrze dopasowana do naszego średniego zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu roku. Prosumentrzy korzystający z programy Mój Prąd mają obowiązek korzystania z mikroinstalacji fotowoltaicznej przez co najmniej 5 lat. Kolejnym warunkiem otrzymania dofinansowania do fotowoltaiki jest wymóg, ab wybrane przez nas urządzenia nie były wyprodukowane wcześniej niż 2 lata przed ich montażem. W przypadku zakupu starszych urządzeń uzyskanie dotacji będzie niemożliwe.
Obowiązek wystawienia tabliczki informacyjnej
Program „Mój Prąd” jest finansowany z funduszy europejskich. W związku z tym właściciel inwestycji ma obowiązek umieszczenia tabliczki informującej o uzyskaniu wsparcia z programu. Musi spełnić powyższy wymóg w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu środków. Na tabliczce powinna znaleźć się m.in. informacja o treści: „inwestycja proekologiczna wsparta w programie Mój Prąd”.
Dofinansowanie fotowoltaiki bez podatku
Kolejną dobrą wiadomością dla osób, które chcą mieć swój prąd, jest informacja, że dofinansowanie fotowoltaiki nie jest objęte podatkiem. Pieniądze w całości trafiają na konto inwestora. Dofinansowanie do fotowoltaiki możemy łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Dzięki temu można odliczyć od podatku koszty instalacji, które nie zostały sfinansowane za pomocą środków z powyższego programu.