Budowa domu nie musi oznaczać półmilionowego kredytu i wielomiesięcznej, a nawet wieloletniej budowy i sporych kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym. Nowoczesne budownictwo szkieletowe ma długoletnią tradycję i świetne opinie wśród specjalistów i użytkowników. Sprawdza się także w naszych warunkach klimatycznych. Domy szkieletowe zaczynają konkurować na polskim rynku z jednorodzinnymi budynkami murowanymi.
Domy kanadyjskie – najważniejsze informacje
Domy kanadyjskie, jak wskazuje nazwa, są popularne w Kanadzie i USA, czyli w państwach o klimacie zbliżonym do naszego. Są energooszczędne, tanie i szybkie w budowie, wygodne w użytkowaniu oraz trwałe. Budowa domu kanadyjskiego trwa zaledwie do 3 miesięcy i rozpoczyna się od fundamentów. Domy kanadyjskie buduje się na płycie fundamentowej lub na ścianach fundamentowych. Wybrany rodzaj fundamentu ma wpływ na ułożenie podłogi. W przypadku fundamentu płytowego podłoga będzie ułożona bezpośrednio na gruncie, zaś w przypadku ścian fundamentowych podłogę układa się nad przestrzenią wentylowaną.
Cechą domów kanadyjskich są lekkie konstrukcje ścian, co wiąże się z krótszym okresem pracy ekipy budowlanej. Wznoszenie domu kanadyjskiego nie wymaga przerw technologicznych, które w tradycyjnym budownictwie są konieczne na związanie cementu lub stwardnienie zaprawy. Dom kanadyjski powstaje z drewnianych elementów.
Mit nietrwałości
Przez lata panował mit, że domy kanadyjskie nie są trwałe. Jeszcze kilkanaście lat temu inwestorzy mogli mieć wątpliwości, co do ich trwałości – budowanego je z gorszego gatunku drewna, nie było tak dobrych technik impregnacyjnych. Obecnie, domy kanadyjskie buduje się z drewna najwyższej jakości, które jest suszone przemysłowo i ma wilgotność poniżej 18%. Różnorodne materiały impregnacyjne pozwolą są znakomitym zabezpieczeniem elementów konstrukcyjnych przed warunkami zewnętrznymi, pleśnią oraz plagą owadów. Drewno pokrywa się się środkami oginiotrwałymi.
Według ekspertów, prawidłowo postawiony dom kanadyjski nie wymaga remontu przez 50 lat, a odpowiednia impregnacja wydłuża jego żywotność o następne kilkadziesiąt lat. Szkielet domu kanadyjskiego składa się z pionowych słupków drewnianych ułożonych w odległości 30, 40 lub 60 cm od siebie. Dom obija płytami OSB, które usztywniają i wiążą całą konstrukcję. Słupki wiąże się u góry dwoma oczepami.
Ocieplenie domu kanadyjskiego
Wśród krzywdzących mitów na temat domu kanadyjskiego jest przekonanie, że jest w nich zimno i w zasadzie nadają się jedynie do celów letniskowych. To nie prawda – domy kanadyjskie są odpowiednio ocieplane. Po stworzeniu konstrukcji ścian, przestrzenie pomiędzy słupkami wypełnia się ociepleniem, np.: wełną mineralną lub ociepleniami natryskowymi. Od zewnątrz stosuje się folię wiatroizolacyjną, od wewnątrz zaś folię paroizolacyjną, które zapewniają właściwe parametry izolacyjno-energetyczne. Drewno dzięki swoim właściwościom higroskopijnym tworzy optymalny i zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. W domach kanadyjskich nie powinno stosować się ogrzewania podłogowego. Najlepszymi sposobami ogrzewania tego rodzaju budynków są: ogrzewanie powietrzne lub centralne.
Znakomita akustyka
Domy kanadyjskie świetnie tłumią wszelkie hałasy z zewnątrz. Wełna mineralna, którą ocieplany jest budynek znakomicie izoluje dźwięki. Wełną mineralną można wyciszyć także ścianki działowe.
Montaż instalacji i wykończenie
W domach kanadyjskich wszystkie instalacyjne kable można ukryć pod poszyciem ścian. Obywa się bez wiercenia bruzd w tynku. Wykończeniem ścian mogą być kartonowo-gipsowe lub kartonowo-włóknowe .
Lekka konstrukcja daje większe możliwości rozbudowy. Domy kanadyjskie mają o ok. 10% większy metraż, przy zachowaniu takiej samej kubatury niż budynki murowane. Są wybudowane z materiałów pochodzenia naturalnego. Domy kanadyjskie są tanie w budowie – materiały budowlane są dużo tańsze niż w przypadku budynków murowanych. Ekipa budowlana pracuje krócej, co powoduje obniżenie kosztów inwestycji.
Świetna sprawa, znajomi postawili taki domek w 3 miesiące