0
Opublikowany 8 kwietnia 2019 autor 123budujemy w Ogród
 
 

Domki ogrodowe z jakiego materiału wybrać?

domek-ogrodowy-drewniany-blawatek
domek-ogrodowy-drewniany-blawatek

Każdy, kto ma działkę, chce ją zagospodarować tak, aby miała estetyczny wygląd, ale była też praktyczna. Zadbany, przykuwający spojrzenia ogród to jedno, a przemyślana aranżacja całości to druga bardzo ważna kwestia.

Domek drewniany

Ma swój niezaprzeczalny urok i to coś, co sprawia, że wiele osób decyduje się na taki rodzaj materiału na domek ogrodowy. Drewno jako surowiec daje też szerokie możliwości co do wyboru kolorystyki i formy domku. Tego typu altanki są również bardzo trwałe oraz łatwe w montażu i demontażu. Trzeba jednak pamiętać o okresowej impregnacji drewna (np. bejcą), aby po kilku latach nie stracił swojego unikalnego wyglądu pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Drewno łatwo też uszkodzić mechanicznie, dlatego impregnacja jest niezbędna.

Oprócz strony praktycznej surowiec, jakim jest drewno, wpisuje się idealnie w małą aranżację ogrodu. Co kilka lat można zmienić wybarwienie desek i odświeżyć konstrukcje, co jest również dużą zaletą tego typu rozwiązań. Niektórzy wybierają jednak innego typu domki, ponieważ drewno jest niestety droższe i trudniejsze w transporcie. Gwarantuje jednak wysoki poziom estetyki i komfort użytkowania.

domek-narzedziowy-skyligh
poliwęglanowy domek Skylight marki Palram

Domki poliwęglanowe

Domki wykonane na bazie poliwęglanu stają się na rynku ogrodniczym coraz popularniejsze. Czym jest poliwęglan? To trwały surowiec, nietłukący polimer, wykorzystywany do produkcji przeróżnych urządzeń narażonych na spore obciążenia. Domek poliwęglanowy jest odporny na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, np. gradobicie czy niskie temperatury. Można powiedzieć że są to domki bezobsługowe, które wystarczy umyć raz na jakiś czas, aby zachowały swoje walory estetyczne. Nie grozi im korozja czy matowienie kolorów. Wysoka odporność na uszkodzenia poliwęglanu i mocne aluminiowe stelaże stanowią idealną konstrukcję dla działkowego domku. Reasumując, tego typu altanki oprócz niesłychanej trwałości charakteryzują się wysokim poziomem izolacji akustycznej i termicznej. Łatwo je utrzymać w czystości i nie sprawiają problemów eksploatacyjnych. Istnieją modele o przepuszczającym światło dachu, dzięki czemu nie będzie potrzebny montaż dodatkowego oświetlenia. Wspomniane rozwiązania są stosowane w poliwęglanowych domkach ogrodowych w palram.pl.

stalowy-domek-ogrodowy-woodridge-arrow
metalowy domek Woodridge marki Arrow

Domki metalowe

Domki wykonane z metalu mają wciąż swoich zwolenników, jednak w dobie rozwoju technologii w zakresie lżejszych i praktyczniejszych materiałów, wybierane są rzadziej. Metal jest na pewno trwały i gwarantuje stabilność budowli, ale jego estetyka jest najmniejsza ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Oczywiście są firmy, oferujące domki metalowe o wyższym standardzie, jeśli chodzi o kwestię wizualną, ale na pewno trzeba troszkę więcej za nie zapłacić. W celu ich postawienia, najczęściej trzeba zrobić betonową wylewkę, dzięki której metal nie będzie szybko korodował. Kolejna kwestia nie przemawiająca za wyborem tego materiału na domek, to słaba izolacja. Jeśli mają w nim znajdować się tylko narzędzia, które mogą być  przechowywane w niskich temperaturach, to nie będzie żadnego problemu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że latem taki domek może się  bardzo nagrzewać.

Wiele zależy od tego, do czego ma służyć domek i jaką ma mieć gabaryty. Ten, kto szuka w budownictwie ogrodowym czegoś więcej, powinien postawić na wyższy poziom estetyki, dlatego drewniane czy poliwęglanowe rozwiązanie będzie najlepsze.


123budujemy

 
Blog budowlany, porady budowlane.Budowa domu systemem gospodarczym.