Planując budowę domu trzeba mieć wizję całej inwestycji. Dla właściciela najważniejsze jest to, jak będzie wyglądał jego dom i czy możliwości finansowe są na tyle duże, aby spełnić marzenia. „Mały dom” na obrzeżu miasta jest świetną alternatywą dla wielkomiejskiego zabiegania i pędu życia.
Spokój, sielskość, obcowanie z naturą – to istotne powody decyzji o budowie domu poza miastem. Wiele osób pyta: jaki dom będzie najlepszy? Parterowy, z poddaszem,czy piętrowy? Jeszcze 50 lat temu domy parterowe dominowały w krajobrazie wsi i przedmieść. Obecnie więcej jest budynków co najmniej dwukondygnacyjnych, co nie oznacza, że domy parterowe odeszły do lamusa. Nadal są chętnie wybierane przez przyszłych właścicieli.
Potrzeby przyszłych mieszkańców
Wybór rodzaju domu zależy od stylu życia, ilości domowników, stanu ich zdrowia, wielkości działki. Dom parterowy jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli będzie w nim mieszkała osoba starsza lub cierpiąca na przewlekłą chorobę, czy zmagająca się z niepełnosprawnością. Łatwiej dostosować dom parterowy do potrzeb domownika poruszającego się na wózku inwalidzkim lub o kulach. Dom parterowy jest znakomitym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Wybierają go też osoby, które lubią przebywać razem. Ze względu na brak schodów wewnątrz budynku, dom parterowy jest bezpieczniejszy dla małych dzieci i zmniejsza ryzyko poważnego wypadku. Nieduży dom parterowy zmieści się na niewielkiej działce, jest tani w budowie i utrzymaniu. Nie wymaga tak wielkiej ilości paliwa grzewczego, np.: drewna, jak dom kondygnacyjny. W zupełności zaspokaja potrzeby rodziny.
Wymagania odnośnie powierzchni
Budowa domu parterowego wymaga wygospodarowania większej działki, ponieważ fundamenty są bardziej rozległe i większa jest powierzchnia dachu. W kwestii finansowania budowy nie ma większej różnicy między kosztami domu parterowego, a domu z poddaszem użytkowym. W domu parterowym odpadają koszty stropu i schodów. Nie trzeba też montować okien dachowych, ani stawiać wysokich rusztowań na placu budowy, co obniża koszty powstania budynku. W domu parterowym można zaprojektować antresolę, pełniącą funkcję wygodnego kącika rekreacyjnego lub przytulnej sypialni. Budowa domu parterowego jest szybsza niż budynku z kondygnacjami. Dom parterowy nie zakłóca naturalnego krajobrazu okolicy. Taki dom powinien być otwarty na ogród
Rozplanowanie przestrzeni
Architekci radzą, aby w domu parterowym wydzielić część nocną od dziennej. Kuchnia, łazienka i salon wliczają się do sfery dziennej. Otwarta kuchnia pozwala na spędzanie czasu razem wszystkimi domownikami oraz na celebrowanie spotkań rodzinnych i przyjacielskich. W strefie dziennej powinny znaleźć się pokoje dzieci, ewentualny gabinet i pokój dla gości. W nowoczesnych domach często urządzana jest sauna i prywatna siłownia. W strefie nocnej powinna znaleźć się sypialnia dorosłych wraz z prywatną łazienką. W domach parterowych częstym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przejście z garażu do domu. Ułatwia to noszenie zakupów i jest bardzo przydatne w zimie, ponieważ nie muszą z samochodu wychodzić na dwór, tylko bezpośrednio ciepłego domu. Koszty budowy zależą od wielkości domu, ale i tak są niższe niż koszty budowy budynku wielokondygnacyjnego. Najtańsze są domy parterowe o powierzchni do 120 metrów kwadratowych. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji ułatwia bezpośrednią komunikację i scala rodzinne więzi,
Dla kogo parterowy dom?
Parterowy dom nie jest okazałą rezydencją. Przeznaczony jest dla ludzi o średnich dochodach, którzy chcą wygodnie mieszkać. Osobom starszym łatwiej jest zadbać o dom parterowy, bowiem nie ma konieczności korzystania z wysokich drabin.
Wady domu parterowego
Wadą tego typu domu jest wyższy koszt ogrzewania. Wynika to z dużej powierzchni przegród zewnętrznych oraz z większej powierzchni dachu. Utrudnieniem jest wybudowanie dwóch łazienek, co zwiększa koszty rur i wszelkich przełączeń. Nie ma obowiązku posiadania dwóch łazienek, jeżeli rodzina nie chce takiego rozwiązania.