0
Opublikowany 6 września 2019 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Dobieramy poprawnie rozmiar rolety do okna

rolety
rolety

Rolety okienna to doskonała alternatywa dla firan i zasłon, a przy tym o wiele bardziej od nich funkcjonalna! Żeby jednak rolety dobrze się spisywały i prawidłowo spełniły swoje zadanie, muszą być dobrze dobrane.

Jak odpowiednio dobrać rozmiar rolety do okna? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne! Dzięki naszym wskazówkom z pewnością zrobisz to bezbłędnie!

Od czego zacząć wybór rozmiaru rolet?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że roleta rolecie nierówna. Inne parametry będą potrzebne w przypadku rolety mini, a inne dla rolety dachowej. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą chcemy zwrócić uwagę, to podział rolet ze względu na ich typy. Na rynku można znaleźć sporo różnych rodzajów rolet, ale najpopularniejsze z nich to:

Rolety materiałowe:

 • beinwazyjne rolety mini,
 • rolety wolnowiszące,
 • rolety w kasecie.

Rolety plisowane – w tej kategorii możemy wybierać pomiędzy roletami nieinwazyjnymi oraz zwykłymi.

Roleta dzień-noc:

 • mini,
 • wolnowisząca,
 • w kasecie.

Oprócz tego na rynku można znaleźć również specjalne rolety do okien dachowych, które – oczywistych względów – nie występują w wariancie wolnowiszącym.

Dlaczego podział rolet ze względu na typ jest taki ważny? Przede wszystkim dlatego, że rozmiar rolety ma ogromne znaczenie. Niektóre z nich zakrywają wyłącznie szybę, a inne, żeby dobrze spełniać swoje zadanie, powinny przesłaniać całe okno. Z tego też powodu metody mierzenia będą się różnić.

Dobór rolet ze względu na ich typ

Rolety materiałowe to najpopularniejszy wybór. Trudno się temu dziwić, ponieważ są estetyczne, przystępne cenowo, funkcjonalne, a w wersji bezinwazyjnej bardzo łatwe w montażu. Jak zmierzyć okno pod ten typ rolet? To oczywiście zależy od ich podtypu:

Rolety materiałowe:

 1. Zmierzenie okna dla rolet mini jest naprawdę proste. Musisz zmierzyć jedynie szerokość i wysokość szyby, a następnie szerokość szyby wraz z listwami. Rolety mini okrywają jedynie wnętrze okna, powinny być więc odpowiednio dopasowane do wymiarów szyby.
 2. W przypadku rolet wolnowiszących dokonanie pomiarów także nie powinno sprawić większych problemów. Na początku musimy zmierzyć szerokość wnęki okiennej, a następnie do uzyskanego wyniku dodać od 3 do 5 centymetrów. W przypadku wysokości rolety mierzymy od miejsca, gdzie ma być zawieszona, aż do samego parapetu lub, jeśli montujemy roletę na oknie balkonowym, podłogi. 
 3. Dla rolet w kasecie wygląda to podobnie, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że kaseta, w której chowana jest roleta, będzie większa od zwiniętej osłony okiennej. Dlatego przy podawaniu wymiarów rolety należy wspomnieć o tym, by dodać około 4 cm na kasetę. Lepiej o tym nie zapominać, bo źle dobrana kaseta może znacznie utrudnić swobodne korzystanie z okna.

Rolety plisowane – w przypadku rolet plisowanych dokonanie pomiarów jest nieco bardziej złożone, ze względu na to, że mocuje się je na prowadnicach. Nie oznacza to jednak, że jest trudne!

 • Zacznij od zmierzenia szerokości samej szyby, a następnie dokonaj pomiaru jeszcze raz, uwzględniając listwy przyszybowe. 
 • W ten sam sposób zmierz wysokość okna.
 • Na koniec warto zmierzyć okno wraz z uszczelkami oraz innych elementów okna, takich jak framugi itp. Z pewnością przydadzą się one producentowi!

Rolety dzień-noc – to coraz popularniejszy wybór i trudno się temu dziwić, ponieważ po mistrzowsku łączą funkcjonalność z niebanalnym designem. Jak je zmierzyć? Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku rolet dzień-noc wykonanie pomiarów jest bardzo proste:

 • Zacznij od zmierzenia szerokości samej szyby.
 • Następnie zmierz szybę wraz z listwą przyszybową.
 • Na koniec zmierz wysokość samej szyby, bez listew i gotowe!

Najtrudniejsze wyzwanie mają przed sobą osoby pragnące kupić rolety do okien dachowych. W tym przypadku należy zmierzyć wysokość i szerokość od krawędzi do krawędzi ramy okiennej. Wszystko dlatego, że podobnie jak rolety plisowane, rolety do okien dachowych także montowane są w prowadnicach. W przypadku tego rodzaju rolet prowadnice będą odpowiednio szersze, a tkanina rolety nieco węższa od podanych wymiarów. 

Jak widzisz, samodzielne zmierzenie okna wcale nie jest trudne! Zawsze jednak warto skorzystać z pomocy producenta, który z pewnością pomoże Ci dobrać optymalny rozmiar rolet.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe