Budownictwo w Polsce kwitnie, także jednorodzinne, ale pozostało w naszym kraju całkiem sporo starych drewnianych domostw, z których wiele pamięta jeszcze czasy międzywojenne. Niektóre z nich są w stanie opłakanym, co wynika zarówno z ich wiekowości, jak i zaniedbań użytkowników, ale niektóre są zadbane i posłużą jeszcze przez wiele lat. Zadaje to kłam nomenklaturze budowlanej, w której królują domy z cegły i suporeksu, klasyfikującą domy z drewna jako przydatne jedynie w formie letniskowej. Zarówno bowiem te stare i zadbane, jak i powstające w nowych technologiach współczesne domy z drewna świetnie nadają się do użytkowania w naszych warunkach klimatycznych przez cały sezon.
Domy z drewna jako najzwyklejsze domy rodzinne
Dom rodzinny jest domem całorocznym, czyli takim, który jest solidny i zapewnia dobre warunki mieszkaniowe bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne. To poniekąd dziwne, ale wiele osób, a szczególnie z młodszego pokolenia nie zauważa, że domy drewniane chronią ludzi od wieków i jeśli się o nie dba, są znacznie trwalsze od domów z nowocześniejszych materiałów budowlanych.
Jednocześnie jednak domy z drewna są obecnie coraz śmielej wykorzystywane jako domy całoroczne, a nie tylko jako domki letniskowe, ale budowę takiego domu trzeba powierzać specjalistom. Wbrew pozorom i projekt, i budowa domu z drewna wcale nie są łatwiejsze od budowy domów z cegieł, czy też z pustaków.
Czym powinien cechować się dobry dom z drewna?
Oczywiście podstawą są materiały. Do budowy domu muszą być użyte wyłącznie te dobrej jakości. Oprócz tego drewno musi mieć pozostawiona odpowiednią wilgotność, ale również zostać dobrze zabezpieczone przed procesami gnilnymi oraz szkodnikami. Ponadto w takim domu niezbędne stają się inne zabezpieczenia, czyli odpowiednie dla instalacji elektrycznych, gazowych, kanalizacji oraz ogrzewania. Jednocześnie drewno jest wręcz stworzone do budowy domów energooszczędnych, a nawet domów pasywnych. Można w nich montować ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła, czy rekuperację i fotowoltaikę.
Drewniane domy – technologia szkieletowa
Budowa domu drewnianego może być wykonana z wykorzystaniem technologii szkieletowej. Jest to o tyle wygodna metoda, że oprócz wylania fundamentów, które trzeba wykonać poza okresem mrozów, resztę prac można przeprowadzać nawet zimą. Drugą zaletą jest lekkość takiego domu oraz stosunkowo niski koszt całej budowy.
Drewniane domy – wybór firmy budowlanej
Do budowy drewnianego domu w oparciu o nowoczesne technologie niezbędne jest posiadanie pewnej wiedzy zarówno technicznej, jak i praktycznej. Taki dom nie może być budowany tzw. systemem gospodarczym. Od projektu po prace instalacyjne oraz wykończeniowe niezbędne staje się sięgnięcie po doświadczoną w branży firmę budowlaną. Tylko firma budowlana wyspecjalizowana w budowie drewnianych domów jest w stanie wykonać wszystko w zaplanowanym czasie i bez fuszerek, tak częstych niestety w budownictwie. Tak jak odpowiednich worków na odpady budowlane będziemy szukać w wyspecjalizowanym sklepie z workami i pojemnikami, tak drewniany dom najlepiej zbudują specjaliści w tej dziedzinie. Nieprzypadkowa firma budowlana jest największym gwarantem bezpieczeństwa inwestycji.
undefined