Zwierzaki są nieodłącznymi towarzyszami naszej codzienności. Wielu osobom trudno jest sobie wyobrazić swój dom bez zwierząt. To przecież nasi wierni przyjaciele, kompanii spacerów i wspólnych zabaw, istoty dzielące z nami smutek i radość. Zwierzęta to domownicy na czterech łapkach. Czworonóg to także obowiązek opieki, pielęgnacji i pomocy medycznej. Adoptując lub przygarniając porzucone zwierzę, trzeba liczyć się większym bałaganem i sierścią na podłodze, kapanie, krześle, fotelu i dywanie. Powstaje pytanie, czy połączenie dywan i pies będzie trafionym pomysłem?
Dywan i pies – bez dylematu
Na początku artykułu trzeba zaznaczyć, że są rasy psów, które nie gubią sierści. Najczęściej przygarniamy psy w typie, popularnie zwane mieszańcami/kundelkami, więc pojawia się problem z sierścią na świecie. Połączenie dywan i pies lub kot może istnieć. Jeżeli ktoś lubi dywany, nie musi z nich rezygnować, kiedy w domu pojawia się kudłaty przyjaciel. Warto uczyć psa od pierwszego dnia, że kiedy przychodzimy ze spaceru ma wycierane łapki. Dzięki temu ograniczymy szkody na dywanie.
Zasady wyboru dywanu do mieszkania z psem
Kiedy mamy w domu ukochanego czworonoga, to najlepszym wyborem będzie dywan z krótkim włosem tkanym na płasko. Unikniemy wnikania zabrudzeń i sierści w głąb runa. Odkurzanie takiego dywanu jest stosunkowo proste. Można go też wytrzepać na trzepaku.
Zły wybór- dywan typu shaggi
Dywan shaggi jest modny, śliczny, puszysty, przytulny i polecany ze względu na znakomitą izolacje. Taki dywan nie jest najlepszy, jeżeli mamy psa. Usunięcie sierści i zabrudzeń z takiego dywanu do nie lada wyzwanie. Dodatkowo nie jest to dywan bezpieczny dla psa, kota, czy królika – ich pazurki mogą się zaczepiać o włókna kłopotami z uwolnieniem zwierzęcych pazurków z nitek i oznacza dyskomfort dla pupila oraz zniszczenie dywanu Bardzo prawdopodobne jest to, że dywan z długim runem kot potraktuje jak drapak, a pies jak zabawkę do podgryzania i żucia. Podobnie potraktuje frędzle. Piękna ozdoba dywanu zostanie zniszczona podczas zwierzęcej zabawy.
Dywan w kolorze sierści pupila
Połączenie dywan i pies sprawdzi się, jeżeli dywan będzie dobrany pod kolor sierści zwierzaczka. Jeżeli zwierz ma jasną sierść, to dywan powinien być jasny, jeżeli ciemną to dywan musi mieć ciemną barwę. To takie niewielkie optyczne oszustwo. Wiadomo, że ciemny włos jest widoczny na jasnej powierzchni, podobnie jak jasne sierść na ciemnej wykładzinie. Kupując dywan dopasowany do koloru zwierzęcia sprawiamy, że sierść nie jest na nim tak widoczna. Oczywiście i tak trzeba regularnie odkurzać dywan, ale przynajmniej kłaki nie rzucają się tak mocno w oczy. Dywan w drobne wzory lepiej kamufluje sierść. Mając psa najlepiej kupić dywan z materiału syntetycznego, które są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dobrym wyborem są także dywany wełniane, bo nie wywołują uczuleń u zwierząt. Dzięki naturalnej lanolinie nie wchłaniają brudu i wilgoci.
Jak czyścić dywan z sierści psa
Wybór sposobu czyszczenia dywanu z sierści psa zależy w dużej mierze od wielkości dywanu. Mniejsze egzemplarze można wyczyścić rolką do odzieży, która znakomicie przyczepia się do powierzchni. Podobnie działa taśma samoklejąca – wystarczy przyczepić do czyszczonej powierzchni i oderwać. Jeżeli sierści jest niewiele, to udaje się czasem zebrać ją ręką lub ściereczką z mikrofibry. Do usuwania sierści można wykorzystać myjkę do mycia okien z gumową listwą lub specjalną rękawiczkę do czyszczenia tapicerki (sprawdza się także na dywanach). Ze sierścią znakomicie radzą sobie roboty sprzątające. Jest to oczywiście większy wydatek, ale taki sprzęt służy przez wiele lat.
Kiedy zabiera się zwierzę do domu trzeba się liczyć z bałaganem. Bez wątpienia łatwiej jest utrzymać w czystości panele, wykładzinę elastyczną, czy płytki. Dywan można dać tylko pod stolik lub ławę. Dywan i pies mogą „żyć” na jednej przestrzeni, o ile dbamy o czystość zwierzaka i mieszkania.