Budując nowy dom, chcemy czuć się w nim komfortowo. Wygoda mieszkania to nie tylko nowoczesne meble i oszałamiający design. Nie tylko super sprzęty gospodarstwa domowego w kuchni i wystrzałowa armatura w łazience. Luksus to w dużej mierze infrastruktura domu. Interaktywna współpraca między systemami.
Nowoczesne instalacje, reagujące na potrzeby mieszkańców. Skupmy się teraz na jednej z nich. Wymiana powietrza w pomieszczeniach użytkowych i mieszkalnych często traktowana jest po macoszemu. A przecież od wentylacji zależy nasze dobre samopoczucie. Sprawna wymiana powietrza gwarantuje stały dopływ powietrza o odpowiedniej wilgotności i temperaturze. Jednak tylko wentylacja z wymuszonym obiegiem może zabezpieczyć użytkowników, poprzez system filtrów, przed alergenami biologicznymi. Jednak to nie wszystko, pełną gwarancję zadowolenia daje dopiero instalacja z rekuperatorem.
Do czego służy rekuperator?
Nowoczesne budownictwo pełne jest zaskakujących rozwiązań technicznych. Wentylacja mechaniczna ze wspomaganiem odzysku pomyślana została do przejmowania ciepła z powietrza, które jest usuwane z pomieszczeń. Przez co generuje pokaźne oszczędności w kosztach ogrzewania. Zasadniczą różnicą w działaniu tradycyjnej wentylacji i wentylacji z odzyskiem jest możliwość uzupełnienia usuniętego, zużytego powietrza. Powietrze jest doprowadzane z zewnątrz kanałami do pomieszczeń zamieszkanych. Innymi przewodami jest usuwane poza budynek. Nad ciągłością procesu czuwają wentylatory, przez co mamy pełną kontrolę nad procesem wymiany.
Co zyskujemy?
Zyskujemy warunki do życia na najwyższym poziomie ochrony. Komfort cieplny i pewność, że nasze dzieci nie są narażone na zakażenia dróg oddechowych. Że ściany domu nie są zamieszkałe przez pleśń i grzyby. A wentylacja przez wiele lat zarabia dla nas pieniądze, wyłapując do dziewięćdziesięciu pięciu procent ciepła z usuwanego powietrza. Daje to wymierne korzyści, w zależności od rodzaju i klasy użytego urządzenia, do kilkunastu złotych na metr kwadratowy powierzchni na rok.
O czym pomyśleć wybierając centralę wymiany?
Decyzja o wyborze rekuperatora uzależniona jest od potrzeb. Czy urządzenie będzie pracować w domu jednorodzinnym, czy w obiekcie przemysłowym? Ważne są też rozmiary obiektu. Przy rozległych instalacjach rekuperator musi mieć o wiele większą powierzchnię czynną, która odpowiada za wymianę. Kubatura pomieszczeń przekłada się bezpośrednio na wydajność wentylatorów. Należy zaplanować je tak, by miały zapas mocy. Przeciążone będą powodowały ciągłe awarie. Należy też wziąć pod uwagę liczbę członków rodziny zamieszkującej dom lub wielkość załogi obiektu przemysłowego. Przy większej liczbie osób, naraz użytkowanych jest wiele pomieszczeń. Warto pomyśleć wtedy o automatyce sterującej intensywnością obsługi poszczególnych pomieszczeń. Zwyczaje domowników nie są bez znaczenia. Wystarczy, że jedna osoba jest palaczem, powinniśmy pomyśleć o intensywniejszej wentylacji. Aby czystość powietrza była zadowalająca, filtry należy wymieniać kilka razy w roku, zgodnie z zaleceniami producenta. Należy pamiętać, że filtry montowane są też na powietrzu usuwanym, żeby nie doprowadzić do awarii głównego urządzenia.
Jak działa rekuperator?
Wymiennik krzyżowy
Do domów jednorodzinnych polecanym rozwiązaniem jest wymiennik krzyżowy. Strumienie powietrza, czerpanego i wydalanego, mijają się pod kątem prostym, stąd nazwa. Oba strumienie przenikają się nawzajem. Przepuszczane są przez układ płyt sąsiadujących ze sobą. Sprawność tego typu urządzeń przekracza sześćdziesiąt procent. Prosta konstrukcja nie nastręcza kłopotów z obsługą.
Wymienniki przeciwprądowe
Bardziej skomplikowaną konstrukcję mają wymienniki przeciwprądowe. Jak wskazuje nazwa, oba strumienie powietrza mijają się w przeciwnych kierunkach. Mając do pokonania pokaźny dystans, o wiele skuteczniej wymieniają ciepło. Jeśli powietrze na wejściu ma około zera stopni, a wylotowe dwadzieścia, po wymianie, powietrze pompowane do pomieszczeń ma osiemnaście, a wylotowe dwa. Łatwo policzyć, że sprawność aparatu wynosi około dziewięćdziesięciu procent.
Często budowa rekuperatorów jest krzyżówką kilku rozwiązań. Komora wymiany ma naprawdę imponujące rozmiary mimo niepokaźnych rozmiarów aparatu.
Bezpieczeństwo
Użytkując wentylację z odzyskiem ciepła, ze względów bezpieczeństwa należy szczególną uwagę poświęcić urządzeniom gazowym z otwartą komorą spalania i kominkom. Skoki ciśnienia powodowane przez wentylację mogą zaburzać pracę tych urządzeń. Zrównoważona praca nawiewu i wywiewu zabezpieczy przed nierównomiernym spalaniem paliwa.
Ważne!
Powietrze z kuchni, odprowadzane przez okap, musi być wydalane na zewnątrz osobną linią. Tłuszcz mógłby uszkodzić wymiennik ciepła.
Podsumowanie
Wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, zmniejszając wpływ czynników szkodliwych lub choćby niekomfortowych. Nie grozi nam nadmierne stężenie dwutlenku węgla. Filtry wyłapują większość zanieczyszczeń biologicznych, izolując mikroklimat wewnątrz pomieszczeń od zarodników pleśni, grzybów i alergenów. Rekuperacja odzyskuje duże ilości ciepła. Ma to wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą http://www.rekuperacja.waw.pl/
Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła możemy żyć lepiej: Budując nowy dom, chcemy czuć się w… hXXps://t.co/Cjl1lR60OP