0
Opublikowany 1 października 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Wiedza budowlana
 
 

Efekt denim i inne ciekawe sposoby malowania ścianNiebanalnie pomalowane ściany zachwycają domowników i gości. Wnętrze staje się oryginalne i zyskuje swoisty urok. Pomysłów na dekoracyjne wykończenie ściany jest mnóstwo. Inspiracją na piękną i nietypowo pomalowaną ścianę może być jeans. Spodoba się miłośnikom jeansowej odzieży i osobom, które poszukują pomysłu na wykorzystanie niebieskiego koloru w pokoju. Efekt denim to pomysł na malowanie ściany opracowany przez Benjamina Moora.

Prosty sposób wykonania

Miłośnicy jeansu ucieszą się na informację, że nie trzeba wielkich nakładów finansowych, ani specjalistycznego sprzętu, aby osiągnąć efekt denim. Sprawdzi się on we wnętrzu: nowoczesnym, tradycyjnym, loftowym czy eleganckim. Do uzyskania efektu denim potrzebujemy pięciu przedmiotów: pędzla, szczotki z twardym włosiem, farby w jasnym kolorze, bejcy i farby w kolorze jeansu, którą trzeba zmieszać z bejcą. Jeansowa ściana doskonale wygląda w towarzystwie drewnianych mebli, szkła i metalu.

Etapy malowania

Ściana powinna być równa i zagruntowana. Należy ją pomalować farbą ceramiczną w odcieniu jasno-szarym i pozostawić do wyschnięcia. Następnie farbę ciemnobłękitną należy zmieszać z bejcą, która wydłuża czas schnięcia farby, co ułatwia wykonanie dekoracji ściennej. Z proporcjami bejcy i farby można eksperymentować. Im więcej bejcy w farbie, tym lepiej jest widoczny kolor podłoża, a wykonane szczotką wzory są delikatniejsze. Przygotowaną mieszanką maluje się fragment ściany. Zanim farba wyschnie, należy przetrzeć ją szczotką. W celu nadania połysku i jej utrwalenia można użyć lakieru. Pomalowana w ten sposób ściana naprawdę wygląda jak jeansowy materiał – ma przetarcia, smugi i cienie. Świetnie wygląda w salonie, przedpokoju, czy w pokoju dziecięcym.

Ombre przejście jednego koloru w drugi

Niebanalnym sposobem malowania ściany jest ombre- sposób nakładania kolorów znany z koloryzacji włosów. Ombre na ścianie daje bardzo ciekawy efekt przechodzenia kolorów. Zazwyczaj stosuje się dwa odcienie tej samej barwy: jasny i ciemny. Istnieją dwa sposoby na wykonanie ombre na ścianie. Pierwsza metoda: dzielimy ścianę na dwie części, jedną malujemy ciemniejszą farbą, drugą jaśniejszą. Miejsce, gdzie się stykają odcienie, rozcieramy pędzlem, tak by kolory się ze sobą połączyły.

Drugim sposobem jest połączenie koloru z białą farbą. W kilku pojemnikach należy pomieszać farbę białą z kolorową, ale w różnych proporcjach. Dzięki temu uzyskuje się różne odcienie tego samego koloru. Malujemy ścianę nakładając kolory w kolejności: od najjaśniejszego do najciemniejszego lub odwrotnie.

Malowanie pokoju przy użyciu taśmy malarskiej

Taśmę malarską stosuje się do zabezpieczenia elementów, których nie chcemy pomalować. Bardziej kreatywne osoby mogą za jej pomocą wyczarować fantastyczne wzory. Taśma malarska nie jest droga, więc dekoracyjne malowanie pokoju nie narazi właściciela na duże koszty. Najpierw na pomalowanej jednolicie ścianie rysujemy wzór. Naklejamy taśmę w miejscach, które nie mają być pomalowane drugim kolorem, po czym. Na malujemy całość i zdejmujemy taśmę. Do wykonania wzorów najlepsza jest taśma precyzyjna lub profesjonalna, ponieważ gwarantuje równe linie i podczas zdejmowania nie uszkadza powierzchni ściany. Za pomocą taśmy łatwo nanosi się wzory takie jak: pasy lub kwadraty.

Ciekawe wzory z szablonu

Szablony są w modzie. Ich zaletą jest łatwość malowania. Należy przykleić szablon taśmą malarską do ściany i pomalować wałkiem.

Najprostszy sposób – wałek dekoracyjny

Wałek dekoracyjny wraca do łask. Nie trzeba mieć zdolności plastycznych, aby za pomocą wałka wykonać ładny wzór na ścianie. Wystarczy pomalować ścianę kolorem bazowym i po wyschnięciu nanieść wzór używając wałka.

Ściana w pokoju nie musi być nudna i jednokolorowa. Można wykorzystać jeden z powyższych sposobów i wykonać piękną dekorację ściany. Z drugiej strony nie należy przesadzać – wzorzyste ściany źle wyglądają w całym pokoju. Wzorem ozdabia się tylko jedną ścianę. Pozostałe powinny być pomalowane jednolitym kolorem.

 

 


Izabela Krzyczkowska