O wyglądzie ogrodzenia decyduje materiał, z którego je wykonano, wzór oraz otaczające płot zieleń. Na osiedlach domków jednorodzinnych lub w centrach miast zazwyczaj brakuje zieleni. Ogrodzenie otoczone zielenią upiększa całą okolicę. Ekolodzy są zdania, że zielone ogrodzenia, podobnie jak zielone dachy mają znaczący wpływ na budowanie mikroklimatu w okolicy i zmniejszają zanieczyszczenie powietrza. W Polsce wycina się drzewa z najbardziej błahych powodów, nie szanuje się zieleni. Dlatego też postawienie na zieleń jest korzystne dla estetyki okolicy i mikroklimatu.
Wejście na posesję
Ogrodzenie to wejście na posesję. Jest to pierwsza rzecz, którą widzi gość przychodzący do danego budynku. Estetyka ogrodzenia pełni ważną rolę wizerunkową -zadbane i estetyczne ogrodzenie to wizytówka posesji, a w przypadku firm także część kształtowania wizerunku i promocji przedsiębiorstwa w najbliższym otoczeniu. Przy ogrodzeniu jest miejsce dla wielu typów roślin, które upiększą okolicę. Ogrodnicy polecają: pnącza, krzewy i niektóre gatunki drzew, z których można uformować żywopłot.
Sadzenie roślin przy ogrodzeniu
Estetyczne i zadbane ogrodzenie to wizytówka posesji. Zimozielone krzewy, pnące pnącza, rośliny z kolcami to rośliny najczęściej sadzone jako dekoracja ogrodzenia. Powyższe rośliny można posadzić pod i na ogrodzeniu. Kawałek gruntu przy płocie jest dobrym miejscem do sadzenia roślin, pod warunkiem, że nie przebiega tam żadna instalacja i po odpowiednim przygotowaniu terenu, czyli usunięciu resztek materiałów budowlanych, chwastów i innych śmierci oraz po przygotowaniu gleby do potrzeb roślin sadzonych przy ogrodzeniu. Warto pamiętać, że ziemia Teren ogrodzeniu to gleba osłabiona pracami budowlanymi, narażona na zanieczyszczenia (zwłaszcza, jeżeli jest to posesja znajdująca się blisko ulicy) i znakowana przez psy. Wybórroślin sadzonych przy ogrodzeniu ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla wyglądu płotu, ale także dla przyjęcia się tych roślin, ich zdrowego wzrostu oraz i pełnienia funkcji ochronno-estetycznej.
Kryteria wyboru roślin do ozdoby płotu
Gleba przy ogrodzeniu to dojść specyficzne miejsca na sadzenie roślin. Ma swoje istotne wady, np.: słabszą jakość i zanieczyszczenia z zewnątrz, ale także jest to przestrzeń, której żal nie wykorzystać do aranżacji ogrodu. Aby uzyskać piękną roślinność przy płocie, trzeba podczas wybierania roślin brać pod uwagę kilka czynników, np.: rodzaj instalacji nawadniającej i jej zasięg oraz odległość ogrodzenia od budynków.
Propozycje roślin pod ogrodzenie
Zielone płoty zachwycają swoim pięknem. Ich tajemnicą jest starannie dobrana roślinność. Ogrodnicy polecają sadzenie pnączy, np.: wilec, nasturcja, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, dynia ozdobna, powojnik, chmiel japoński. Wymienione rośliny wypuszczają pędy, którymi otaczają siatkę lub mur, mogą nawet „przedostać się” na drugą stronę i ozdobić posesję od ulicy, tworząc piękny zielony „mur”. Warto też rozważyć posadzenie pod ogrodzeniem takich roślin jak : winogrono, bluszcz, rdest, winobluszcz, glicynia. Uwaga, bluszcz, choć śliczny i bardzo dekoracyjny jest rośliną trującą – jeżeli mamy dzieci lub zwierzęta, to lepiej wybrać inną roślinę.
Żywopłot – najpopularniejsza ozdoba posesji
Żywopłot jest lubianą formacją rośliną sadzoną w granicach posesji. Ładnie prezentuje się, utrudnia ewentualne włamanie na posesje i można z niego formować zachwycające kształty. Na żywopłot najchętniej wybierane są rośliny: dzika róża, głóg, klon polny, bukszpan,karagana syberyjska , ognik szkarłatny lipa drobnolistna irga błyszcząca, ałycza oraz iglaki: żywotnik, świerk, jałowiec, cis pośredni, sosna czarna, kosodrzewina.
Rośliny oplatające ogrodzenia mają poprawiają wygląd posesji, a nieraz całej okolicy. Zapewniają odrobinę prywatności, zasłaniając teren domostwa, tłumią hałas. Przy ogrodzeniu najlepiej sadzić rośliny, które nie wymagają zbyt dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, a wyglądają ozdobnie przez cały rok.