Ogrzewanie ma olbrzymie znaczenie dla funkcjonowania domu. Komfort cieplny, wysokość rachunków, estetyka i ochrona środowiska – to czynniki, które brane są pod uwagę przy wyborze systemu grzewczego. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym ze względu na estetykę tego rozwiązania i naprawdę świetne parametry grzewcze. Wszystkie elementy instalacji są cały czas ulepszane technicznie i modyfikowane pod względem zużycia energii.
Ogólne zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe ma przewagę nad innymi rodzajami ogrzewania. Jest czyste, nie wymaga instalacji pieców, kotłów, czy kominków. Instalacji nie widać, ponieważ przebiega w podłodze. Stosowane w domach jednorodzinnych, siedzibach firm, a nawet coraz częściej w mieszkaniach. Jego zaletą jest przede wszystkim wygoda, ponieważ nie trzeba martwić się o opał. B Parametry grzewcze można jeszcze podnieść stosując fundament grzewczy. Zapewnia równomierne ogrzanie pomieszczenia niezależnie od wysokości.
Czym jest fundament grzewczy ?
Fundament grzewczy to bardzo ciekawe wsparcie dla ogrzewania podłogowego. Jest to konstrukcja oparta na zbrojonej betonowej płycie fundamentowej. W niej zatopiony został system rurek lub kanałów, który zasila odpowiednia jednostka grzewcza. W obiegu zamkniętym umieszczona zostaje pompa lub wentylator zapewniające cyrkulację. Fundament grzewczy wylewa się na podsypce żwirowej, która musi być specjalnie przygotowana – wzmocniona warstwą ocieplenia układaną na podłożu. Schemat działania tego systemu można zobaczyć na stronie producenta systemu.
Jest to system, który nie wymaga instalacji grzejników, co ma spore znaczenie dla aranżacji wnętrz.
Zalety fundamentu grzewczego
Fundament grzewczy chroni przed mostkami termicznymi, a całe ciepło oddawane jest z fundamentu do pomieszczeń, co zapewnia optymalny komfort cieplny i oszczędność energii. Warto wiedzieć, że dodatkowe ocieplenie na krawędzi płyty zabezpiecza grunt przed przemarznięciem – dlatego nie muszą być posadowione poniżej głębokości przemarzania. System cechuje brak kurzu, który był dość charakterystyczny dla grzejników. System można połączyć z ekologicznymi źródłami prądu, np.: z fotowoltaiką. Jeżeli właściciel wyjeżdża na dłużej, to ma możliwość maksymalnego obniżenia temperatury do dwóch stopni, co daje oszczędności w rachunkach i sprawia, że energia nie jest marnowana.
Odpowiednie parametry techniczne
Płyta fundamentowa grzewcza oczywiście musi być najwższej jakości, musi być modułowa o posiadać odpowiedniej jakości parametry techniczne. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to właściciel na pewno zauważy ekonomiczność tego rozwiązania i odczuje pozytywnie mniejsze rachunki za ogrzewanie. Cena cechuje się dobrym stosunkiem do jakości i funkcjonalności. Jest to inwestycja na wiele lat. System podłogowy z płytą można stosować na wszystkich kondygnacjach.
Wybór instalatora
Od prawidłowego wyboru systemu grzewczego zależy wydajność ogrzewania. Nie inaczej jest w przypadku tej płyty. Sprawdzona firma wykonuje wszystko od podstaw – oblicza zapotrzebowanie budynku na ciepło, dostarcza wszelkich informacji i pomaga klientowi w wyborze płyty i ogrzewania podłogowego, produkuje i instaluje płyty w izolacji termicznej oraz cały system ogrzewania podłogowego. Przy wyborze ogrzewania nie ma miejsca na żadne kompromisy z jakością, ponieważ od tego zależy bardzo, bardzo wiele. Rozkład temperatury jest równomierny, co oznacza odpowiednią cyrkulację powietrza w przekroju pionowym: od podłogi aż pod sufit.
Nowoczesna instalacja grzewcza to krok w kierunku większego komfortu cieplnego, ekologii i sporych oszczędności. Fundament grzewczy z ogrzewaniem podłogowym to system polecany także dla alergików, ponieważ zmniejsza wilgotność wykładzin, dzięki czemu nie pojawiają się roztocza i kurz. Można oddychać pełną piersią.