Każdemu może się zdarzyć upuścić coś przez przypadek w kuchni czy łazience. Bardzo często z powodu takiego właśnie przypadku uszkodzeniu ulega fragment płytki ceramicznej czy glazury bądz terakoty. I co z tym teraz zrobić? Pęknięta płytka szpeci całą powierzchnię podłogi i każdy gość (czy domownik) będzie zwracał uwagę nie na efekt naszej glazury a na ten jeden uszkodzony element. Dzisiejszy artykuł opisze Wam krok po kroku jak uporać się z zaistniałą sytuacją.
Pierwsze za co powinniśmy się zabrać to przygotowanie odpowiednich narzędzi i materiałów. Do tego procesu nie będzie potrzebne wzywanie fachowca-specjalisty – każdy majsterkowicz z głową na karku powinien świetnie dać sobie radę. Ale do rzeczy. Nikt nigdy nie kupuje dokładnie tylu płytek ile potrzeba do wyłożenia powierzchni podłogi – zawsze mamy te kilka płytek zapasu. Tak więc pierwszy problem mamy z głowy – mamy czym uzupełnić nowopowstałą lukę w powierzchni glazury. Narzędzia jakie nam będą potrzebne to wiertarka (ze specjalną końcówką do szlifowania fug), gumowy młotek i paca, klej do glazury, wyżej wspomniana brakująca płytka oraz tzw. renowator fug (czyli zestaw służący do przywracania dawnej świetności naszym fugom składający się z pędzelka, specjalnego preparatu oraz gąbki).
Najpierw powinniśmy usunąć wiertarką, w delikatny sposób, fugę wokół wymienianego fragmentu glazury, zeszlifowując ją by pózniej usunąć ten pył odkurzaczem. Po co usuwamy fugę? Otóż usuwamy ją w tym celu aby proces wymiany płytki nie przenosił wstrząsów, które mogłyby spowodować dalsze uszkodzenia powierzchni glazury. Dalej wiercimy w płytce kilka do kilkunastu otworów i usuwamy ją stukając (w celu rozkruszenia) w nią gumowym młotkiem w kierunku od środka do brzegów. Co dalej? W dalszej kolejności powinniśmy usunąć starą warstwę zaprawy klejowej – by potem wyrównać, dogłębnie oczyścić i zagruntować powierzchnię podłogi na tym obszarze. Następnie zabieramy się za przyklejanie nowej płytki. Zaprawa klejowa powinna pokrywać zarówno spód płytki jak i całą powierzchnię pod nią – nakładamy ją zębatą pacą. Można zamiast stosowania klejów do glazury wykorzystać prostsze rozwiązanie w postaci gotowych klejów montażowych. Przyklejoną płytkę (dopóki nie zaschnie klej!) powinniśmy odpowiednio ułożyć i wypoziomować. Po wyschnięciu możemy położyć wkoło niej fugę – robimy to gumową pacą służącą do spoinowania. Ostatnią częścią naszej całej pracy będzie renowacja reszty fug na całej powierzchni naszej glazury – po pierwsze aby nowa fuga nie odznaczała sie kolorem od starej, a po drugie aby wszelkie jej popękania zostały sklepione.
Jak widać cały proces prac związanych z wymianą uszkodzonej mechanicznie płytki nie jest zbyt skomplikowany.
Zródła: GrafikaGoogle, Murator
Playlista „Jak wymienić uszkodzoną [płytkę ceramiczną na podłodze lub ścianie
(gres, glazura, terakota)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjn__a_pJ93SZCHuXamaE08v”]