2
Opublikowany 26 listopada 2012 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Rolety i ich zalety, czyli kilka słów o wystroju okien

Okna dekorować możemy na przeróżne sposoby – czy to zasłony z tiulu, czy firany, czy ciężkie kotary czy też opisywane dziś przeze mnie rolety – wszystko to nadaje oknu wyrazistości, charakteru i uroku. Wybór rolet nie ogranicza się jednak do samych kwestii estetycznych.

Rolety tak jak każdy element dekoracyjny wnętrza mają wpływ na optykę jego przestrzeni. Pod tym względem bardzo dużo zależy od ich kolorystyki. I tak, zimne barwy (biele, błękity, itd.) pomieszczenie powiększą, natomiast ciepłe kolory co prawda metrażu nam optycznie nie powiększą, ale za to dadzą nam dodatkowy atut w postaci nadania wnętrzu przytulnego charakteru. Pozostając przy kwestii charakteru wnętrz przy zakupie rolet warto zwrócić uwagę na ich przepuszczalność świetlną. Gdy wybieramy rolety np do sypialni i chcemy by panował w niej klimat romantyczny i półmrok, wybierzmy rolety o jak najniższym współczynniku przepuszczalności światła. Należy również dobierać rolety zgodnie z wystrojem wnętrz – jeśli preferujemy styl klasyczny wówczas najbardziej odpowiednie będą rolety rzymskie – kiedy zaś dekorujemy okno w pokoju dziecięcym – wówczas najlepszym rozwiązaniem będą proste rolety kasetowe.

Rolety oprócz swoich zalet estetycznych niosą za sobą wiele zalet praktycznych. Po pierwsze nie wystają tak jak firanki poza krawędz okna – cieszyć możemy się wówczas odsłoniętą większą powierzchnią ścian, którą zagospodarować możemy jakimś obrazem lub postawionym w tym miejscu meblem. Po drugie rolety w przeciwieństwie do firan nie zasłaniają umieszczonych pod oknem grzejników – tym samym więc nie blokują przepływu ciepła w pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o konstrukcję rolet mamy do wyboru ich dwie kategorie – rolety klasyczne (montowane na prowadnicy – mogą być wiszące segmentowo – “biurowe” lub zwieszające się wzdłuż powierzchni okna) oraz minirolety (przyklejane do ramy okiennej bez konieczności wiercenia w niej otworów). Koszt rolet jest w zasadzie porównywalny z kosztem poniesionym przy zakupie zasłon bądz firan i wynosi zazwyczaj od paru- do kilkuset złotych – zależny jest głównie od wymiarów jakie sobie zażyczymy. Poniżej film ilustrujący cały proces montażu najpopularniejszego typu rolet – w kasecie.

 

 

Zródła: GrafikaGoogle

Playlista “Rolety okienne

 

Jaroslaw Wejda