Całkiem niedawno prezentowałem Wam artykuł na temat różnym systemów centralnego ogrzewania. Tematyka dzisiejszego wpisu będzie nawiązywała do niego – opiszę czym kierować się przy wyborze grzejników c.o. Tak więc zaczynajmy.
Wybierając odpowiednie dla nas grzejniki kierujmy się nie tylko ich wyglądem wizualnym lecz także ich mocą i materiałem z jakiego są wykonane. Na rynku znajdziemy szeroką gamę produktów tego typu. Najczęściej wykorzystywane są grzejniki stalowe, jednak można również nabyć kaloryfery aluminiowe bądz żeliwne. Pierwszą sprawą nad jaką powinniśmy się zastanowić jest dobór odpowiedniego rodzaju grzejników, ich rozmieszczenie w pomieszczeniach, ich liczba, a także sposób podłączenia ich do instalacji c.o. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kompletnego systemu grzejnego od jednego producenta. Opcja łączenia elementów od różnych producentów może być na tyle ryzykowna, że część urządzeń może nie działać właściwie lub do siebie nie pasować. Zanim wybierzemy konkretne grzejniki wykonajmy więc odpowiednie pomiary, rozmieśćmy je w jak najenergomiczniejszy sposób – tak by wszystkie pomieszczenia były ogrzewane z jednakową mocą.
Drugi aspekt to materiał z jakiego wykonane są grzejniki. Kierując się wyborem grzejników do domu pierwszą sprawą na jaką zwracamy uwagę jest ich wygląd i moc grzewcza. Warto jednak zastanowić się też nad konstrukcją z jakiej są wykonane (to od niej zależy sposób przekazywania ciepła), materiałem zastosowanym do wyrobu produktu, a także pojemnością wodną pojedynczego elementu.
Grzejniki stalowe są jednym z najpopularniejszych wyborów przy instalacji centralnego ogrzewania. Popularność swą zyskały dzięki dużej różnorodności w wymiarach i konstrukcji płytowej – możemy zwiększyć moc grzejną poprzez zastosowanie większej ilości płyt a jednocześnie zachowamy niewielkie wymiary grzejnika. Rozwiązanie te nie jest jednak pozbawione wad. Grzejniki stalowe są dosyć wrażliwe na jakość wody w instalacji c.o. pod względem korozji. Nie są wskazane przy instalacjach wykorzystujących kotły grzejne na paliwo stałe (tzw. systemy otwarte) ponieważ owe rozwiązanie niesie za sobą ryzyko dostania się tlenu do instalacji który znacznie skraca żywotność grzejników stalowych. W przypadku instalacji zamkniętych warto zamontować specjalne rury z powłoką skutecznie ograniczającą dostawanie się tlenu do nich z zewnątrz (przez scianki). Zaletą grzejników stalowych jest z kolei oszczędność energii – mają zdecydowanie mniejszą pojemność wodną od grzejników żeliwnych dzięki czemu znacznie szybciej nagrzewają się pomieszczenia – woda w obiegu rozprowadzana przez pompę jest znaczniej szybciej niż w przypadku zastosowania grzejników żeliwnych – posiadają one w sobie więcej wody przez co czas nagrzania się ich powierzchni jest znacznie dłuższy.
Grzejniki żeliwne wykorzystywane były głownie w starych systemach instalacji c.o. Mimo że nie są one zbyt atrakcyjne wizualnie mają szereg innych zalet. Co prawda nagrzewają się one stosunkowo długo jednak równie długo trzymają ciepło. Dzięki temu nasze kotły grzejne pracują ekonomiczniej – grzejniki zachowują ciepło jeszcze długo po wygaśnięciu ognia, a także (w przypadku innego typu kotłów) palnik kotła rzadziej się uruchamia w konsekwencji czego pracuje dłuższy czas pobierając przy tym mniej energii. Do zalet kaloryferów żeliwnych dołączyć możemy ich odporność na korozję niezależną od jakości wody – ich żywotność to około kilkudziesięciu lat. Wadami wykorzystywania grzejników żeliwnych są z kolei długi czas nagrzewania pomieszczeń oraz brak mozliwości regulacji temperatury.
Grzejniki aluminiowe swą konstrukcją przypominają grzejniki żeliwne gdyż podobnie jak one cechują się budową członową. W przeciwieństwie do nich mają jednak niewielką bezwładność cieplną (podobnie jak grzejniki stalowe) dzięki czemu lepiej współpracują z nowoczesnymi kotłami na paliwo płynne z automatyczną regulacją temperatury natomiast gorzej radzą sobie z trzymaniem ciepła. Ich zaletą jest z kolei lekkość konstrukcji i nowoczesny wygląd jednak podobnie jak konstrukcje stalowe również zle sobie radzą jeśli chodzi o korozję – są wrażliwe na jakość wody w obiegu c.o.
Jeśli zależy nam na niebanalnym wyglądzie naszego pomieszczenia pokusić możemy się o zastosowanie aluminiowych grzejników dekoracyjnych, które nadadzą uroku naszemu wnętrzu a jednocześnie będą z nim wspaniale współgrać.
W łazienkach z kolei stosowane są specjalne grzejniki drabinkowe, które oprócz ogrzewania pomieszczenia mogą pełnić funkcję suszarki.
Zródła: GrafikaGoogle
Playlista aktualizowana „Grzejniki c.o.„
https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjllBWQqZLDQbfhwBSu4zt5o”]