Fundamenty to bez wątpienia najważniejszy element konstrukcyjny każdego domu jednorodzinnego, który w największym stopniu wpływa między innymi na trwałość budynku. W praktyce wytrzymałe i dobrze wykonane fundamenty są gwarancją solidnie posadowionych wznoszonych obiektów, ponieważ wpływają na ich równomierne osadzanie się oraz rozkładanie ciężaru na powierzchnię gruntu. Sprawdźcie, co jeszcze warto wiedzieć na temat fundamentów przed budową domu.
Dobór fundamentów pod dom jednorodzinny lub drewniany
Decyzja o doborze fundamentów pod dom, powinna być starannie przemyślana, ponieważ od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, będą zależeć pozostałe etapy budowy, a także – w przyszłości – trwałość budynku oraz bezpieczeństwo jego mieszkańców. Wybierając fundamenty, należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:
-
konstrukcja i ciężar domu,
-
warunki gruntowe na działce,
-
sposób prowadzenia robót budowlanych.
Jednocześnie należy pamiętać o tym, że wszystkie powyższe elementy, powinny być uwzględnione w projekcie domu.
Przed przystąpieniem do budowy
Aby prawidłowo dobrać fundamenty pod dom jednorodzinny, niezbędne jest dokonanie badania gruntu, na którym zaplanowana jest budowa. Od tego, jaka jest nośność gruntu (zdolność do przenoszenia obciążeń), zależy m.in. sposób wykonania fundamentów pod budynek.
W oparciu o analizę roślinności występującej na działce, można zebrać informacje, m.in. na temat głębokości wód gruntowych, jednak w praktyce, tego typu wskazówki często okazują się niewystarczające i wówczas zachodzi potrzeba zlecenia badań geotechnicznych. Na podstawie przeprowadzonych odwiertów, można uzyskać cenne informacje, m.in. na temat rodzaju gruntu, a także poziomu wód gruntowych, które określają:
-
możliwość płytszego posadowienia domu;
-
konieczność ułożenia drenażu wokół fundamentów;
-
sposób odprowadzania wód opadowych;
-
możliwość wykonania systemu odwodnienia.
Grunty pod budowę domu jednorodzinnego – jakich unikać?
Każdy, kto zdecyduje się na budowę domu jednorodzinnego, powinien pamiętać o tym, aby nie wznosić konstrukcji na gruntach organicznych takich jak np. torfy, które występują na terenach dawnych zbiorników wodnych. W takim przypadku, fundamenty mogą się przemieszczać, co w konsekwencji może doprowadzić do pękania całej konstrukcji i zachwiania stabilności domu.
Jak się okazuje, w przypadku fundamentów pod dom (np. drewniany) niewskazane są również grunty nasypowe, czyli antropogeniczne, które powstają w wyniku przeniesienia ziemi z naturalnego terenu i nie mają właściwości nośnych.
Głębokość fundamentów pod dom jednorodzinny
W zależności od regionu, w którym znajduje się działka budowlana, głębokość posadowienia domu (wylania fundamentów) jest inna. Warto wiedzieć, że Polska jest podzielona na 4 strefy głębokości przemarzania:
-
I strefa – 0,8 m,
-
II strefa – 1 m,
-
III strefa – 1,2 m,
-
IV strefa – 1,4 m.
Budując dom jednorodzinny na gruncie wysadzeniowym (który w wyniku cyklicznego zamarzania wody może zmieniać swoją objętość), fundamenty należy wbudować poniżej wskazanej głębokości przemarzania. Jedynie w przypadku, gdy buduje się lekki budynek, np. nieduży dom drewniany (zwłaszcza na gruncie niewysadzinowym), można zainwestować w fundament płytki, czyli taki, który znajduje się na głębokości 50-60 cm.
Fundamenty pod dom jednorodzinny – rodzaje
Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań w przypadku wznoszenia domów jednorodzinnych, najczęściej wybiera się ławy oraz ściany fundamentowe.
Ława fundamentowa to poszerzenie ścian nośnych, które j wykonuje się z betonu zbrojonego. Ławy pozwalają na równomierne rozłożenie obciążenia na większej powierzchni. W praktyce, to właśnie na nich buduje się ściany fundamentowe.
Jeżeli konstrukcja domu jednorodzinnego (np. drewnianego) jest lekka, wówczas coraz częściej rezygnuje się z ław, a ściany fundamentowe opiera się jedynie na gruncie. Inaczej jest w przypadku gruntów o słabej nośności, gdzie zamiast tradycyjnych fundamentów, stosuje się płyty fundamentowe.
Co ciekawe, ściany fundamentowe pod dom jednorodzinny często mają jednorodną konstrukcję, ale mogą także posiadać specjalne ocieplenie, co jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku domów z podpiwniczeniem.
Fundamenty pod dom jednorodzinny – obliczenia
Ilość betonu niezbędnego do wykonania fundamentów pod dom jednorodzinny, najczęściej jest podaje się w metrach sześciennych. W celu określenia, ile betonu potrzeba na budowę, należy precyzyjnie określić m.in. rozmiary bryły, która będzie betonowana. W praktyce, bardzo pomocne są kalkulatory objętości betonu (przykładowy kalkulator dostępny jest na stronie http://betonnadom.pl/zanim-kupisz/kalkulator-objetosci-betonu-betonu-fundament-strop-schody) – dzięki nim można oszacować ilość betonu, potrzebnego na tak typowe elementy konstrukcyjne jak płyty fundamentowe, ławy fundamentowe czy schody.