0
Opublikowany 29 stycznia 2018 autor Przemek Klein w Ogród
 
 

Szybko rosnące rośliny, czyli sposób na ogród w kilka miesięcy

szybko rosnące rośliny
szybko rosnące rośliny

Gdy wykończenie domu dobiega końca, przychodzi czas na zagospodarowanie terenu wokół niego. Zakładanie ogrodu to zwykle proces wymagający kilku lat, jednak istnieją takie rośliny, które rosną niezwykle szybko – przez co już w kilka miesięcy możesz cieszyć się pięknym ogrodem w najbliższym sezonie.

 

Po zbudowaniu domu pierwszym krokiem do zagospodarowania terenu wokół niego, jest założenie trawnika. Gdzieniegdzie pojawiają się małe krzewy i drzewa, ale takie otoczenie nadal nie zasługuje na miano „pięknego” ogrodu. Możesz oczywiście posłużyć się dużymi roślinami ze sklepu, jednak to naprawdę spory wydatek. Aby jednak uniknąć niepotrzebnej inwestycji, możesz posłużyć się roślinami o intensywnym wzroście. O jakich gatunkach mowa, dowiesz się poniżej.

Od czego zacząć wybór roślin do ogrodu?

Zanim przejdziesz do wyboru roślin zastanów się, czy na terenie ogrodu nie będziesz w przyszłości stawiać elementów małej architektury. Należą do nich wszelkiego rodzaju altany, wiaty, kuchnie letnie, ogrody zimowe, oczka wodne, fontanny itp. To bardzo ważne, ponieważ lokalizacja takich elementów będzie determinować umiejscowienie trwałych nasadzeń (drzew i krzewów). Jeżeli np. budynek gospodarczy będzie znajdować się zbyt blisko dużego drzewa o rozległych korzeniach, konstrukcja może zostać przez nie z biegiem czasu zniszczona. Trzeba wziąć pod uwagę także nasłonecznienie, jakie panuje w danym fragmencie ogrodu – niektóre rośliny potrzebują więcej, a inne mniej światła. Zanim przejdziesz do wyboru roślin musisz także uwzględnić rozmiary ogrodu. Jeśli jest on mały, lepiej ograniczyć się do kilku drzew i krzewów, które można uzupełnić innymi roślinami – mniej rozległymi.

Niezawodne krzewy ozdobne – sposób na szybkie zagospodarowanie ogrodu

Kiedy już masz ogólny pomysł na wygląd ogrodu, możesz zacząć działać, by jak najszybciej cieszyć się zielenią. Zatem prócz posiania trawnika, który szybko pokryje cały teren, wybierz kilka gatunków roślin o intensywnym wzroście, które urozmaicą ogród jeszcze tego samego sezonu.

Największą grupę takich roślin stanowią krzewy – których gatunków ozdobnych jest mnóstwo. Niektóre z nich rosną szczególnie szybko, np. berberys Thunberga, o którego sadzeniu i uprawie przeczytasz tutaj. Ta roślina przez większość roku posiada zielone liście, które na jesieni nabierają pięknej, szkarłatno-pomarańczowej barwy. Krzew ponadto posiada czerwone, dekoracyjne owoce, które ozdabiają ogród aż do zimy. Ważną zaletą tej rośliny jest także możliwość wykorzystania jej na żywopłot nieformowany. Poza berberysami polecamy takie krzewy ozdobne, jak jaśminowiec, bez czarny, żylistek, pęcherznice czy róże (parkowe lub pnące).

jakie rośliny do ogrodu

Szybko rosnące drzewa do ogrodu

Drzewa – wbrew pozorom – mogą rosnąć równie szybko, co krzewy. Zaliczamy do nich brzozy, oliwniki, topole, surmie, świerki, daglezje, sosny czy jodły (szczególnie kalifornijska). Zanim jednak posadzisz któryś z powyższych gatunków pamiętaj, że drzewa mają rozległy system korzeniowy, który w przyszłości może być utrudnieniem przy przebudowie ogrodu. Ważne, aby nie sadzić drzew zbyt blisko planowanych zbiorników wodnych – korzenie mogą ulec zgniliźnie – ani zbyt blisko jakichkolwiek budynków czy twardych nawierzchni (podjazd, ścieżki ogrodowe).

Rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny i pnącza – szybko rosnące

Poza uniwersalnymi drzewami i krzewami ozdobnymi, warto już w pierwszym roku urozmaicić ogród nasadzeniami jednorocznymi i dwuletnimi. Spośród nich najbardziej efektowne są aksamitki, floks drummonda, rącznik pospolity czy czubatka ubiorkolistna. Z kolei do bylin, które szybko ukwiecą każdy ogród, zaliczają się głównie piękne astry, goździki alpejskie, bodziszki i funkie.

Jeżeli chcesz, aby ogród szybko pokrył się „płaszczami” zieleni, warto sięgnąć po wszelkie pnącza jednoroczne i wieloletnie. To bardzo popularne i efektowne rośliny, które ukwiecą ogród jeszcze tego samego sezonu. Szczególnie pięknie będą prezentować się hortensje pnące, aktinidie, powojniki, glicynie kwieciste czy przywarki japońskie.

Które rośliny najbardziej sprawdzą się w każdym ogrodzie?

Na koniec chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na to, jakie są plusy i minusy danych grup roślin. Nie każde bowiem sprawdzą się we wszystkich ogrodach. Jeżeli np. posiadasz niewielką działkę, lepiej zrezygnuj z jakichkolwiek drzew, a posadź za to krzewy (berberysy, tuje, ostrokrzewy czy bukszpany). Zanim kupisz sadzonki przeczytaj także, które z wybranych roślin są bardziej ekspansywne – będzie to decydować o odległościach w nasadzeniach.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby ogród był piękny także zimą, znajdź także miejsce na gatunki zimozielone (drzewa, krzewy, byliny i pnącza) oraz gatunki z dekoracyjnymi owocami.


Przemek Klein